| muratordom.pl » Budowa » Dom odporny na żywioły » Dom po powodzi – uważaj na oszustów

Dom po powodzi – uważaj na oszustów

Domy zalane przez powódź wymagają zazwyczaj wielu napraw. Nie podejmuj pochopnych decyzji! Uważaj na naciągaczy.

Przedstawiciele różnych firm oraz akwizytorzy mogą kontaktować się z Tobą na różne sposoby. Mogą przychodzić do twojego domu osobiście, dzwonić, żeby umówić się na spotkanie i zaprezentować jedynie skuteczną metodę osuszania lub przysłać ci pocztą rewelacyjny środek odkażający. Nie daj się w to wciągnąć, w dziewięćdziesięciu przypadkach na sto – to zwykli oszuści.

Fałszywi inspektorzy

Urzędników przychodzących do Twojego domu proś o dokumenty lub upoważnienia. Różni oszuści mogą podawać się za urzędników państwowych lub ekspertów z różnych dziedzin.

Zobacz na Forum MURATORA:

Jak wynająć firmę usługową?

Nie powierzaj nikomu żadnych robót bez zawarcia stosownej umowy. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy z firmą (np. osuszającą lub budowlaną) podejmij następujące środki ostrożności:

Zanim wybierzesz firmę usługową, zleć przygotowanie co najmniej dwóch lub trzech kosztorysów na piśmie. Każdy z nich powinien być zaopatrzony w datę, opis prac do wykonania, całkowity koszt i koszt poszczególnych prac, daty rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz sposób opłacenia wykonawcy.

  • Sprawdź referencje firmy, której oferta wydaje ci się najbardziej atrakcyjna, to znaczy spytaj o poprzednich klientów.
  • Sprawdź terminy opłat. Nie płać z góry – zaliczka w wysokości 10% jest do przyjęcia, większa – to ryzyko dla Ciebie. Jeśli umowa zakłada wpłacenie należności w miarę postępu prac, sprawdzaj przed zapłaceniem, czy określona praca została wykonana. Każdą kolejną ratę płać dopiero po ustaleniu wspólnie z wykonawcą, że praca została zakończona i wykonana dobrze.
  • Przed podpisaniem przeczytaj dokładnie całą umowę. Nie podpisuj jej, jeśli jakikolwiek jej fragment będzie dla ciebie niezrozumiały.

Sprawdź dary

Korzystając z darów, sprawdź dokładnie datę ważności produktów. Zrezygnuj z podarowanej żywności, jeśli jest przeterminowana – to może być niebezpieczne! Uważaj też na przeterminowane produkty przemysłowe, na przykład zupełnie zwietrzały cement czy stare farby – ich użycie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

8 rzeczy, które musisz zrobić, zanim rozpoczniesz remont domu po powodzi

Jeśli masz pewność, że ani dom, ani jego otoczenie nie stwarza zagrożeń porażenia elektrycznego czy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja odgromowa domu. Kiedy piorunochron...

Domy jednorodzinne są w różnym stopniu narażone na uderzenia pioruna, a w konsekwencji pożar i...

Jak osuszyć budynek?

Osuszanie domu można rozpocząć, gdy z pomieszczeń zostaną usunięte woda oraz wszystkie mokre rzeczy i...

DYWILAN - rabat na zakup dywanów

Przygotowaliśmy specjalny rabat na zakup dywanów dla osób poszkodowanych w powodzi.

Zalany dom - jak się zabrać do remontu, od czego...

Zanim rozpoczniesz usuwanie szkód, dobrze dopełnić pewnych formalności, jak chociażby sfotografowanie...

Remont domu po powodzi: skuteczna dezynfekcja...

Decyzja zapadła: będzie remont domu po powodzi. Jak się do tego zabrać? Najpierw trzeba przeprowadzić...

Czyszczenie i odkażanie wody ze studni po powodzi

Po powodzi nie wolno korzystać z wody pobieranej ze studni nie tylko do picia, ale także do pojenia zwierząt,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.