| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Wykończenie okapu dachu: z jakiego materiału wykonać podbitkę dachową?

Wykończenie okapu dachu: z jakiego materiału wykonać podbitkę dachową?

Wykonanie podbitki dachowej spowoduje, że dach nabierze pełnego wyglądu. Estetyczne wykończenie dachu pozwala na zamontowanie w okapie dachu oświetlenia czy po prostu stanowi funkcjonalny element zadaszenia. Z czego najlepiej wykonać podbitkę dachową?

Zgłoś swój remont i wygraj!

Domy ze spadzistymi dachami wciąż cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Często zdarza się, że dachy wychodzą poza obrys ścian domu tworząc mniejszy lub większy okap. W innych przypadkach fragmenty połaci stanowią zadaszenie dla tarasów lub werand. Estetyczne wykończenie okapu dachowego zakłada montaż podbitki, która ukryje mniej reprezentacyjne elementy konstrukcji dachu, jakimi są widziane od spodu krokwie. Co więcej na podbitce bardzo często montuje się również oświetlenie.

Wykonanie podbitki dachowej, jako elementu zabezpieczającego konstrukcję dachu

Poza aspektami estetycznymi, znacznie ważniejsze są względy praktyczne, do których to zalicza się zabezpieczenie tych części dachu przed ptactwem i owadami. Zakamarki poddasza są bowiem bardzo atrakcyjnym miejscem do założenia przez nie gniazd. Podbitka dachowa nie jest zatem wydatkiem koniecznym, lecz z pewnością warto w nią zainwestować.

Z jakich materiałów wykonuje się podbitkę dachową?

Klient planujący zabudowę okapu dachu ma do wyboru kilka materiałów. Do tych podstawowych zalicza się: drewno, PCV, płytę OSB oraz blachę powlekaną. Aby wybrać właściwy materiał należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Należą do nich trwałość, sztywność, sposób montażu, odporność na odbarwianie oraz cena.

Czy drewno to dobry materiał na podbitkę dachową?

Drewno to tradycyjny, jeszcze do niedawna najpopularniejszy materiał na podbitkę dachową. Drewno dobrze się tu prezentuje, ponieważ jest materiałem naturalnym, oznacza to, że starzeje się w naturalny sposób – zmieniając kolor równomiernie. Co więcej, dzięki właściwej sobie sztywności, nie ulega odkształceniom. Największym mankamentem tego materiału jest jego wysoka cena – spośród wymienionych materiałów jest to opcja najdroższa.

Podbitka dachowa z PCV – czy warto?

Podbitka dachowa z PCV jest znacznie tańsza niż drewniana. Poza niską ceną, podbitki z PCV wykonywane są w szerokiej gamie kolorystycznej. Co więcej, jest ona znacznie łatwiejsza w utrzymaniu – podbitkę taką można myć wodą z dodatkiem detergentu. Do minusów PCV jako surowca trzeba zaliczyć tendencję do odbarwiania oraz odkształcania po kilku latach użytkowania.

Wady i zalety podbitki dachowej z płyt OSB

Kolejną propozycją jest podsufitka z płyt OSB, obłożona styropianem i warstwą tynku. Dobrze wykonana prezentuje się dość elegancko, jednak podliczając koszty robocizny rozwiązanie to nie należy do najbardziej ekonomicznych. Ponadto przy niedoświadczonej ekipie bardzo łatwo tu o błędy wykonawcze takie jak odpadanie tynku, czy pęknięcia.

Podbitka dachowa wykonana z blachy

Podbitka dachowa z blachy o niskim profilu T7, powlekanej powłoką zabezpieczającą ma szansę zastąpić wszystkie wymienione uprzednio rozwiązania. Podobnie jak podbitka dachowa z PCV, ta wykonana z blachy dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Blacha wyróżnia się również bardzo dobrą sztywnością materiału.

Odpowiednio zabezpieczona blacha jest odporna na starzenie i odbarwienie pod wpływem czynników atmosferycznych. Obecnie popularność podbitek stalowych rośnie – może związane to jest ze zmianą wizerunku nowoczesnego domu? Podbitka dachowa wykonana z blachy dostępna jest w stosunkowo niskiej cenie i nie ma skomplikowanego montażu.

Autor: Blachy Pruszyński

Wykonanie podbitki dachowej z blachy pozwala na idealne dobranie jej koloru do ułożonego wcześniej pokrycia dachowego z blachodachówki

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Trwałe pokrycia dachowe. Zalety nowoczesnych...

Na współczesnych dachówkach cementowych można w pełni polegać. Wykonane z nich pokrycia dachowe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.