| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Wykończenie okapu dachu: z jakiego materiału wykonać podbitkę dachową?

Wykończenie okapu dachu: z jakiego materiału wykonać podbitkę dachową?

Wykonanie podbitki dachowej spowoduje, że dach nabierze pełnego wyglądu. Estetyczne wykończenie dachu pozwala na zamontowanie w okapie dachu oświetlenia czy po prostu stanowi funkcjonalny element zadaszenia. Z czego najlepiej wykonać podbitkę dachową?

Domy ze spadzistymi dachami wciąż cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Często zdarza się, że dachy wychodzą poza obrys ścian domu tworząc mniejszy lub większy okap. W innych przypadkach fragmenty połaci stanowią zadaszenie dla tarasów lub werand. Estetyczne wykończenie okapu dachowego zakłada montaż podbitki, która ukryje mniej reprezentacyjne elementy konstrukcji dachu, jakimi są widziane od spodu krokwie. Co więcej na podbitce bardzo często montuje się również oświetlenie.

Wykonanie podbitki dachowej, jako elementu zabezpieczającego konstrukcję dachu

Poza aspektami estetycznymi, znacznie ważniejsze są względy praktyczne, do których to zalicza się zabezpieczenie tych części dachu przed ptactwem i owadami. Zakamarki poddasza są bowiem bardzo atrakcyjnym miejscem do założenia przez nie gniazd. Podbitka dachowa nie jest zatem wydatkiem koniecznym, lecz z pewnością warto w nią zainwestować.

Z jakich materiałów wykonuje się podbitkę dachową?

Klient planujący zabudowę okapu dachu ma do wyboru kilka materiałów. Do tych podstawowych zalicza się: drewno, PCV, płytę OSB oraz blachę powlekaną. Aby wybrać właściwy materiał należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Należą do nich trwałość, sztywność, sposób montażu, odporność na odbarwianie oraz cena.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czy drewno to dobry materiał na podbitkę dachową?

Drewno to tradycyjny, jeszcze do niedawna najpopularniejszy materiał na podbitkę dachową. Drewno dobrze się tu prezentuje, ponieważ jest materiałem naturalnym, oznacza to, że starzeje się w naturalny sposób – zmieniając kolor równomiernie. Co więcej, dzięki właściwej sobie sztywności, nie ulega odkształceniom. Największym mankamentem tego materiału jest jego wysoka cena – spośród wymienionych materiałów jest to opcja najdroższa.

Podbitka dachowa z PCV – czy warto?

Podbitka dachowa z PCV jest znacznie tańsza niż drewniana. Poza niską ceną, podbitki z PCV wykonywane są w szerokiej gamie kolorystycznej. Co więcej, jest ona znacznie łatwiejsza w utrzymaniu – podbitkę taką można myć wodą z dodatkiem detergentu. Do minusów PCV jako surowca trzeba zaliczyć tendencję do odbarwiania oraz odkształcania po kilku latach użytkowania.

Wady i zalety podbitki dachowej z płyt OSB

Kolejną propozycją jest podsufitka z płyt OSB, obłożona styropianem i warstwą tynku. Dobrze wykonana prezentuje się dość elegancko, jednak podliczając koszty robocizny rozwiązanie to nie należy do najbardziej ekonomicznych. Ponadto przy niedoświadczonej ekipie bardzo łatwo tu o błędy wykonawcze takie jak odpadanie tynku, czy pęknięcia.

Podbitka dachowa wykonana z blachy

Podbitka dachowa z blachy o niskim profilu T7, powlekanej powłoką zabezpieczającą ma szansę zastąpić wszystkie wymienione uprzednio rozwiązania. Podobnie jak podbitka dachowa z PCV, ta wykonana z blachy dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Blacha wyróżnia się również bardzo dobrą sztywnością materiału.

Odpowiednio zabezpieczona blacha jest odporna na starzenie i odbarwienie pod wpływem czynników atmosferycznych. Obecnie popularność podbitek stalowych rośnie – może związane to jest ze zmianą wizerunku nowoczesnego domu? Podbitka dachowa wykonana z blachy dostępna jest w stosunkowo niskiej cenie i nie ma skomplikowanego montażu.

Autor: Blachy Pruszyński

Wykonanie podbitki dachowej z blachy pozwala na idealne dobranie jej koloru do ułożonego wcześniej pokrycia dachowego z blachodachówki

Przeczytaj dodatkowo:
Blachodachówka na dach. Pokrycie dachowe z blachy...

Blachodachówka to pokrycie dachowe wyróżniające się grubą blachą i solidną powłoką...

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu...

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale nie tylko....

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

Modne szare dachy. Z czego zrobić szare pokrycie...

Modny szary dach: z czego zrobić, jaka pasuje do niego elewacja? Minął czas ceglastych dachówek i...

Dach dwuspadowy: projekt dachu. Zalety dachów...

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji, a zarazem najbardziej tradycyjny i utrwalony w polskim...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT