| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Ukryte odwodnienie dachu, czyli rynny i rury spustowe, których nie widać
Jak schować odwodnienie dachu

Ukryte odwodnienie dachu, czyli rynny i rury spustowe, których nie widać

Prawidłowe funkcjonowanie ukrytego odwodnienia dachu wymaga odpowiedniego zaplanowania i fachowego montażu systemu rynnowego. Przy tego typu rozwiązaniu rynny najczęściej mocuje się bezpośrednio przy murze lub nad nim. Jakiekolwiek niedopatrzenie, np. niestaranne zamocowanie obróbki blacharskiej, mogłoby skutkować uszkodzeniem elewacji, zawilgoceniem ścian i osłabieniem ich izolacyjności cieplnej. 

Jak ukryć rury spustowe, system rynnowy

Jeśli bryła domu jest oszczędna w formie i nie chcemy, aby widoczny system rynnowy zaburzył jej harmonię, możemy wybrać rozwiązanie, dzięki któremu rynny nie będą rzucały się w oczy. Polega ono na cofnięciu krawędzi dachu i zamocowaniu orynnowania w grubości ściany, tak aby nie wystawało poza ich obrys.

Aby można było to wykonać, na styku ściany i połaci dachu należy przygotować specjalne korytko usztywnione płytami drewnopochodnymi, do których przykręca się haki rynnowe (nazywane rynhakami). Rynny można też umieścić nad gzymsem lub ukryć je za ścianką attykową.

Również rury spustowe mogą być schowane w ścianie. Takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej w przypadku domów z przegrodami zbudowanymi z trzech warstw. Wówczas wnękę na rurę lokalizuje się w warstwie elewacyjnej. Trudniej jest to wykonać, gdy dom ma ściany dwuwarstwowe. Cofnięcie rur w głąb ocieplenia wymagałoby zmniejszenia jego grubości, co z kolei mogłoby pogorszyć termoizolacyjność ściany i prowadzić do przemarzania muru. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zaplanowanie wnęki na rurę w warstwie nośnej. Wiąże się to jednak z koniecznością jej odpowiedniego wzmocnienia (np. żelbetową wstawką) i uformowania uskoku nie tylko ścian, ale też zwykle fundamentów. Musi być on zaprojektowany w taki sposób, aby wnęka – a właściwie żelbetowy słup, który niestety dobrze przewodzi ciepło – mogła być odpowiednio ocieplona.

Ukrycie rur w warstwie nośnej wymaga także właściwego go przygotowania wieńca. Nad takim rozwiązaniem warto się więc zastanowić już na etapie projektowania budynku.

Autor: Andrzej Szandomirski

Odwodnienie dachu powinno być wykonane ściśle według projektu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Rury spustowe montowane na wierzchu

Jeśli nie zależy nam na ukryciu rur spustowych w ścianie, najłatwiej jest poprowadzić je wzdłuż elewacji. Nie wymaga to dostosowywania projektu domu – zmniejsza koszty jego wykonania oraz budowy. To samo dotyczy rynien – zwykle inwestorzy wybierają najłatwiejsze rozwiązanie, czyli ich montaż na krawędzi dachu, tuż przy ścianie zewnętrznej. Rynny mocuje się do krokwi najczęściej przy użyciu haków. Jeśli są one rzadko rozmieszczone, rynhaki montuje się do deski czołowej. W takiej sytuacji można je jeszcze przytwierdzić do łaty nabitej na krokwiach.

Aby ułatwić i przyspieszyć montaż orynnowania wykonanego ze stali, warto zastosować specjalny system rynhaków obrotowych. Składa się on z aluminiowego ceownika, który pełni funkcję szyny montażowej, oraz obracanych uchwytów rynnowych. Szynę montażową przytwierdza się do krokwi lub deski czołowej, rynhaki natomiast umieszcza się w zamontowanym ceowniku, w dowolnym miejscu. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność wpuszczania haków w powierzchnię deskowania, tak aby się z nim licowały.

Niezależnie od sposobu montażu rynien, aby woda nie zaciekała na ścianę, dużej uwagi wymaga wykonanie obróbek blacharskich, w szczególności pasa podrynnowego. Zadanie to należy powierzyć doświadczonemu dekarzowi. Do połączenia rynien z rurami spustowymi stosuje się najczęściej prosty sztucer. Rury spustowe przytwierdza się do ściany zewnętrznej za pomocą obejm i kotew. Moża je też bez problemów połączyć z rynną, nawet jeśli jest ona zamocowana w grubości ściany lub nad gzymsem. W tym celu pomocne będą kosze i odpowiednio wyprofilowane łączniki.

Dachy, których krawędź nie wystaje poza obrys ścian, to sprawdzone rozwiązanie w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Autor: Andrzej Szandomirski

Rynnę umieszczoną w obrysie ściany można połączyć z zamontowaną na wierzchu rurą spustową zwykłym kolankiem.

Autor: Schüco

Umieszczone nad gzymsem rynny są praktycznie niewidoczne, stanowią integralną część dachu (fot. Schüco).

Na co zwrócić uwagę budując komin lub wybierając system kominowy

Każdy komin, a więc także system kominowy, musi spełniać wymagania określone w warunkach...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

Kominy spalinowe i dymowe. Zasady oraz przepisy...

Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące budowy kominów dymowych, kominów spalinowych,...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Nasady kominowe: rodzaje, dobór, montaż....

Nasady kominowe dobiera się stosownie do średnicy wylotu przewodu kominowego, na którym ma być...

Szczelne systemy rynnowe

Aluminium, tworzywo sztuczne a może stal? Sprawdź, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT