| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Rynny stalowe. Cechy systemów rynnowych ze stali powlekanej

Rynny stalowe. Cechy systemów rynnowych ze stali powlekanej

Orynnowanie ze stali nadają się do każdego typu pokrycia; dostępne jest w wielu kolorach. Rynny stalowe są odporne na starzenie się i zmiany temperatury. Niestety, powłoki orynowania ze stali powlekanej są podatne na zarysowania i łatwo je uszkodzić w trakcie montażu.

Stal stalowe (rynny ze stali powlekanej)

Rynny stalowe mają budowę warstwową. Rdzeń ze stali ma grubość 0,57-0,7 mm, przy czym rdzeń grubości powyżej 0,6 mm mają tylko elementy o dużej średnicy – od 150 mm. Blacha jest z obu stron zabezpieczona warstwą ocynku o gramaturze około 275 g/m2 (rynny najlepszej jakości są cynkowane na gorąco). Wierzchnią warstwę stanowi powłoka ochronna grubości 35 lub 50 μm, również nakładana z obu stron – od wewnątrz i od zewnątrz elementów.

Producenci oferują różne powłoki. Najtańszy, ale zarazem najmniej trwały (choć bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i niską temperaturę) jest połyskujący plastisol zawierający stabilizatory PCW i olej roślinny. Poliuretanowe powłoki (Pural) z dodatkiem poliamidów są bardziej odporne na odbarwianie i korozję oraz działanie czynników chemicznych. Najtrwalsze są grubowarstwowe powłoki poliestrowe – HBP, Prelaq, Hard Coat. Ich powierzchnia jest bardzo gładka, odporna na korozję i zanieczyszczenia atmosferyczne, a także na wysoką temperaturę i zagięcia (powłoka nie pęka na przykład podczas wyginania haków).

Zalety systemów rynnowych ze stali

  • rynny stalowe nie są podatne na zmiany temperatury, zachowują swoje właściwości w przedziale od -40 do +100°C;
  • rynny ze stali są odporne na starzenie się;
  • stal ma niski współczynnik rozszerzalności liniowej (0,012 mm/(m.K)), co sprawia, że elementy systemu słabo reagują na zmiany temperatury, nie wydłużają się i nie kurczą;
  • ma największą wytrzymałość mechaniczną;
  • producenci oferują różne rodzaje i kolory powłok ochronnych rynien i rur spustowych;
  • rynny ze stali nadają się do każdego typu pokrycia.

W większości systemów rynnowych ze stali ocynkowanej tylko podstawowe elementy są z materiałów najlepszej jakości, a haki, obejmy czy złączki – jako elementy pomocnicze – mają gorsze parametry techniczne. Tylko w najlepszych (niestety, najczęściej również najdroższych) systemach wszystkie elementy są ze stali tej samej jakości i pokrywane jednolitymi powłokami ochronnymi. Dzięki temu długo zachowują jednolity kolor i mają zbliżoną trwałość.

WARTO WIEDZIEĆ

Rynny ze stali powlekanej oraz rynny ze stali szlachetnej można łączyć w obrębie jednego systemu orynnowania z elementami wykonanymi z innych materiałów: tytan-cynku, miedzi, aluminium i PCW (np. w układzie rynny PCW i rury ze stali powlekanej).

Wady systemów rynnowych ze stali

  • stal jest nieodporna na obróbkę cieplną, dlatego też podczas spawania i cięcia szlifierką kątową niszczą się powłoki ochronne rynien i rur spustowych;
  • rynny stalowe są mało odporne na agresywne środowisko (słona mgła, ptasie odchody);
  • zarysowania powłoki są widoczne na powierzchni elementów systemu orynnowania;
  • stal szlachetna ma współczynnik chropowatości 1,5 mm, jest najmniej gładka ze wszystkich systemów - na rynnach stalowych łatwo osadza się brud.

Oprócz stali powlekanej na rynku można niekiedy spotkać systemy rynnowe ze stali szlachetnej. Różni się ona od ocynkowanej tym, że nie wymaga powłok ochronnych, a poza tym można pracować z nią w niższej temperaturze, bo nie jest tak krucha i łamliwa. Jest jednak bardzo droga, dlatego nie cieszy się dużą popularnością.

Przeczytaj dodatkowo:
Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.