| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Rynny stalowe. Cechy systemów rynnowych ze stali powlekanej

Rynny stalowe. Cechy systemów rynnowych ze stali powlekanej

Orynnowanie ze stali nadają się do każdego typu pokrycia; dostępne jest w wielu kolorach. Rynny stalowe są odporne na starzenie się i zmiany temperatury. Niestety, powłoki orynowania ze stali powlekanej są podatne na zarysowania i łatwo je uszkodzić w trakcie montażu.

Stal stalowe (rynny ze stali powlekanej)

Rynny stalowe mają budowę warstwową. Rdzeń ze stali ma grubość 0,57-0,7 mm, przy czym rdzeń grubości powyżej 0,6 mm mają tylko elementy o dużej średnicy – od 150 mm. Blacha jest z obu stron zabezpieczona warstwą ocynku o gramaturze około 275 g/m2 (rynny najlepszej jakości są cynkowane na gorąco). Wierzchnią warstwę stanowi powłoka ochronna grubości 35 lub 50 μm, również nakładana z obu stron – od wewnątrz i od zewnątrz elementów.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Producenci oferują różne powłoki. Najtańszy, ale zarazem najmniej trwały (choć bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i niską temperaturę) jest połyskujący plastisol zawierający stabilizatory PCW i olej roślinny. Poliuretanowe powłoki (Pural) z dodatkiem poliamidów są bardziej odporne na odbarwianie i korozję oraz działanie czynników chemicznych. Najtrwalsze są grubowarstwowe powłoki poliestrowe – HBP, Prelaq, Hard Coat. Ich powierzchnia jest bardzo gładka, odporna na korozję i zanieczyszczenia atmosferyczne, a także na wysoką temperaturę i zagięcia (powłoka nie pęka na przykład podczas wyginania haków).

Zalety systemów rynnowych ze stali

  • rynny stalowe nie są podatne na zmiany temperatury, zachowują swoje właściwości w przedziale od -40 do +100°C;
  • rynny ze stali są odporne na starzenie się;
  • stal ma niski współczynnik rozszerzalności liniowej (0,012 mm/(m.K)), co sprawia, że elementy systemu słabo reagują na zmiany temperatury, nie wydłużają się i nie kurczą;
  • ma największą wytrzymałość mechaniczną;
  • producenci oferują różne rodzaje i kolory powłok ochronnych rynien i rur spustowych;
  • rynny ze stali nadają się do każdego typu pokrycia.

W większości systemów rynnowych ze stali ocynkowanej tylko podstawowe elementy są z materiałów najlepszej jakości, a haki, obejmy czy złączki – jako elementy pomocnicze – mają gorsze parametry techniczne. Tylko w najlepszych (niestety, najczęściej również najdroższych) systemach wszystkie elementy są ze stali tej samej jakości i pokrywane jednolitymi powłokami ochronnymi. Dzięki temu długo zachowują jednolity kolor i mają zbliżoną trwałość.

WARTO WIEDZIEĆ

Rynny ze stali powlekanej oraz rynny ze stali szlachetnej można łączyć w obrębie jednego systemu orynnowania z elementami wykonanymi z innych materiałów: tytan-cynku, miedzi, aluminium i PCW (np. w układzie rynny PCW i rury ze stali powlekanej).

Wady systemów rynnowych ze stali

  • stal jest nieodporna na obróbkę cieplną, dlatego też podczas spawania i cięcia szlifierką kątową niszczą się powłoki ochronne rynien i rur spustowych;
  • rynny stalowe są mało odporne na agresywne środowisko (słona mgła, ptasie odchody);
  • zarysowania powłoki są widoczne na powierzchni elementów systemu orynnowania;
  • stal szlachetna ma współczynnik chropowatości 1,5 mm, jest najmniej gładka ze wszystkich systemów - na rynnach stalowych łatwo osadza się brud.

Oprócz stali powlekanej na rynku można niekiedy spotkać systemy rynnowe ze stali szlachetnej. Różni się ona od ocynkowanej tym, że nie wymaga powłok ochronnych, a poza tym można pracować z nią w niższej temperaturze, bo nie jest tak krucha i łamliwa. Jest jednak bardzo droga, dlatego nie cieszy się dużą popularnością.

Przeczytaj dodatkowo:
Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

Budowa dachu. Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?

Gwarancją poprawnie działającego dachu jest nie tylko dobór odpowiedniej jakości produktów...

Pokrycia dachowe: co poza dachówką ceramiczną?...

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie budowy domu. Istnieją jednak efektowne pokrycia dachowe,...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT