| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Płyty, maty, granulaty

Płyty, maty, granulaty

Wełna mineralna sprzedawana jest w różnej postaci. Najczęściej spotykane są płyty i maty wełniane o różnej gęstości i twardości. Wielu producentów oferuje filce, a niektórzy także granulat wełniany.

Wełna mineralna sprzedawana jest w różnej postaci. Najczęściej spotykane są płyty i maty wełniane o różnej gęstości i twardości. Wielu producentów oferuje filce, a niektórzy także granulat wełniany.

Płyty

To najpopularniejszy wyrób wełniany. Mają one kształt prostopadłościanów długości od 100 do 600 cm, szerokości od 20 do 180 cm i grubości od 1 do 25 cm. Ich włókna są sprasowane i zlepione specjalnym lepiszczem syntetycznym. Często są też hydrofobizowane, czyli impregnowane olejem mineralnym, dzięki czemu nie ulegają zawilgoceniu. Płyty produkowane są w trzech odmianach:

  • twarde o gęstości od 150 do 220 kg/m3;
  • półtwarde o gęstości od 80 do 120 kg/m3;
  • miękkie o gęstości od 35 do 60 kg/m3.

Płyty twarde i półtwarde są na tyle wytrzymałe, że można je poddawać znacznym obciążeniom. Polecane są więc szczególnie pod wylewki i posadzki na podłodze na gruncie, bezpośrednio pod papę na dachach płaskich czy do ocieplania elewacji metodą lekką mokrą.
Zastosowanie płyt miękkich ograniczone jest do takich miejsc, w których nie będą one bezpośrednio narażone na duże obciążenia, a więc do izolacji dachów skośnych, poddaszy nieużytkowych, ścian zewnętrznych trójwarstwowych, ścian osłonowych w technologii szkieletowej, ścian działowych, stropów drewnianych i sufitów podwieszanych.

Maty i filce

Są to miękkie i elastyczne materiały sprzedawane w rolkach. Dzięki temu, że są bardzo elastyczne, łatwo z nich ułożyć szczelną izolację bez konieczności dokładnego przycinania na wymiar. Maty i filce mają długość od 2 do 18 m, szerokość od 50 do 120 cm i grubość od 2 do 22 cm. Ich ciężar waha się od 9 do 30 kg/m3. Maty mogą być jednostronnie wykończone welonem szklanym, folią aluminiową lub siatką drucianą. Dołączenie takiej osnowy ma na celu zwiększenie sztywności i wytrzymałości wełny. Dodatkowo welon szklany pełni funkcję wiatroizolacyjną. Zabezpiecza wełnę przed rozdzielaniem i wywiewaniem włókien oraz przed nadmierną ucieczką ciepła z wyrobu. Stanowi też barierę dla wilgoci z zewnątrz. Warstwa folii aluminiowej odbija ciepło z powrotem do pomieszczenia oraz pełni funkcję paroizolacji. Siatka z drutu ocynkowanego zwiększa wytrzymałość mechaniczną wełny i ułatwia jej montaż.
Maty i filce stosowane są najczęściej do izolowania dachów skośnych, podłóg na poddaszach nieużytkowych, podłóg na legarach, ścian działowych i domów w konstrukcji szkieletowej.

Granulaty

Nazwą tą określane są luźne strzępki wełny. Sprzedaje się je w workach. Są impregnowane olejem mineralnym. Stosuje się je do izolacji trudno dostępnych miejsc, takich jak stropodachy wentylowane, ściany warstwowe, stropy drewniane czy stropy pod poddaszem nieużytkowym. Granulat rozprowadzany jest za pomocą specjalnych maszyn, a prawidłowo ułożony dokładnie wypełnia izolowane przestrzenie. Jego ciężar wynosi od 80 do 140 kg/m3.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...