| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Płyty, maty, granulaty

Płyty, maty, granulaty

Wełna mineralna sprzedawana jest w różnej postaci. Najczęściej spotykane są płyty i maty wełniane o różnej gęstości i twardości. Wielu producentów oferuje filce, a niektórzy także granulat wełniany.

Wełna mineralna sprzedawana jest w różnej postaci. Najczęściej spotykane są płyty i maty wełniane o różnej gęstości i twardości. Wielu producentów oferuje filce, a niektórzy także granulat wełniany.

Płyty

To najpopularniejszy wyrób wełniany. Mają one kształt prostopadłościanów długości od 100 do 600 cm, szerokości od 20 do 180 cm i grubości od 1 do 25 cm. Ich włókna są sprasowane i zlepione specjalnym lepiszczem syntetycznym. Często są też hydrofobizowane, czyli impregnowane olejem mineralnym, dzięki czemu nie ulegają zawilgoceniu. Płyty produkowane są w trzech odmianach:

  • twarde o gęstości od 150 do 220 kg/m3;
  • półtwarde o gęstości od 80 do 120 kg/m3;
  • miękkie o gęstości od 35 do 60 kg/m3.

Płyty twarde i półtwarde są na tyle wytrzymałe, że można je poddawać znacznym obciążeniom. Polecane są więc szczególnie pod wylewki i posadzki na podłodze na gruncie, bezpośrednio pod papę na dachach płaskich czy do ocieplania elewacji metodą lekką mokrą.
Zastosowanie płyt miękkich ograniczone jest do takich miejsc, w których nie będą one bezpośrednio narażone na duże obciążenia, a więc do izolacji dachów skośnych, poddaszy nieużytkowych, ścian zewnętrznych trójwarstwowych, ścian osłonowych w technologii szkieletowej, ścian działowych, stropów drewnianych i sufitów podwieszanych.

Maty i filce

Są to miękkie i elastyczne materiały sprzedawane w rolkach. Dzięki temu, że są bardzo elastyczne, łatwo z nich ułożyć szczelną izolację bez konieczności dokładnego przycinania na wymiar. Maty i filce mają długość od 2 do 18 m, szerokość od 50 do 120 cm i grubość od 2 do 22 cm. Ich ciężar waha się od 9 do 30 kg/m3. Maty mogą być jednostronnie wykończone welonem szklanym, folią aluminiową lub siatką drucianą. Dołączenie takiej osnowy ma na celu zwiększenie sztywności i wytrzymałości wełny. Dodatkowo welon szklany pełni funkcję wiatroizolacyjną. Zabezpiecza wełnę przed rozdzielaniem i wywiewaniem włókien oraz przed nadmierną ucieczką ciepła z wyrobu. Stanowi też barierę dla wilgoci z zewnątrz. Warstwa folii aluminiowej odbija ciepło z powrotem do pomieszczenia oraz pełni funkcję paroizolacji. Siatka z drutu ocynkowanego zwiększa wytrzymałość mechaniczną wełny i ułatwia jej montaż.
Maty i filce stosowane są najczęściej do izolowania dachów skośnych, podłóg na poddaszach nieużytkowych, podłóg na legarach, ścian działowych i domów w konstrukcji szkieletowej.

Granulaty

Nazwą tą określane są luźne strzępki wełny. Sprzedaje się je w workach. Są impregnowane olejem mineralnym. Stosuje się je do izolacji trudno dostępnych miejsc, takich jak stropodachy wentylowane, ściany warstwowe, stropy drewniane czy stropy pod poddaszem nieużytkowym. Granulat rozprowadzany jest za pomocą specjalnych maszyn, a prawidłowo ułożony dokładnie wypełnia izolowane przestrzenie. Jego ciężar wynosi od 80 do 140 kg/m3.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.