| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dachówka czy blachodachówka? Które pokrycie dachowe lepsze?

Dachówka czy blachodachówka? Które pokrycie dachowe lepsze?

Jakie pokrycie dachowe wybrać? Kiedy lepsze będą dachówki ceramiczne lub cementowe, a kiedy blachodachówka? Prezentujemy najważniejsze cechy obu pokryć.

Blachodachówki

Blachodachówki swym wzorem i kolorem imitują dachówki zakładkowe, ale są od nich dużo lżejsze. Najlepiej sprawdzająsię na dachach o dużych prostych połaciach – nie ma wtedy odpadów. Minimalny kąt nachylenia połaci dla blachodachówek to 9-12. Blachodachówki można układać także pod kątem 90°, a więc na pionowych ścianach (na przykład na ściankach lukarn). Blachodachówka stalowa z kolorową powłoką około 5 kg/m2 i 7 kg/m2 z posypką mineralną, a aluminiowa niespełna 2 kg/m2. Szukając pokrycia w nietypowym kolorze, najlepiej zdecydować się na blachodachówkę z rdzeniem stalowym (te z rdzeniem aluminiowym są dostępne w mniejszej liczbie kolorów). Różnorodne powłoki, którymi się je pokrywa, sprawiają, że mogą mieć niemal dowolną barwę.

Dachówki

Minimalny kąt nachylenia połaci dla dachówek ceramicznych i cementowych – 10-16°. Jeśli dach ma mniejszyspadek, pod pokryciem trzeba ułożyć sztywne poszycie pokrytepapą lub odpowiednią folią. Dla dachówek maksymalny kąt nachylenia połaci to 65°, na dachach bardziej stromych zaleca się mocowanie każdej dachówki do łat. Najlżejsze pokrycie z ceramiki może ważyć 30 kg/m², najcięższe – nawet ponad 80 kg/m2. Na dachy o naturalnym wyglądzie najlepszym wyborem są dachówki ceramiczne. Zarówno te o naturalnej barwie, jak i te barwione w masie w całym przekroju zachowują ten sam kolor. Dlatego nawet elementy przycięte (położone na przykład w koszach) nie różnią się kolorystycznie od powierzchni dachówki.

Układanie blachodachówki

Zwykle mocuje się ją do rusztu z kontrłat i łat. Nabija się je na krokwie wstępnie pokryte membraną dachową. Łaty mocuje się w rozstawie 35 lub 40 cm. Arkusze przytwierdza się od dołu połaci, czyli od okapu, wkrętami samowiercącymi ze specjalnymi kapturkami uszczelniającymi. Wkręty umieszcza się w dole fali. Arkusze montuje się na zakład, przykrywając rowki kapilarne uformowane na ich krawędziach. Blachodachówkę przycina się nożycami lub piłą do metalu. Na arkuszach blachodachówek jest wytłoczonych kilka rzędów dachówek, mają szerokość 108-121 cm i długość 4-8 m. Jeden arkusz pokrywa średnio 6 m² dachu. Na dużych fragmentach prostych połaci warto układać długie arkusze zapewniające szybki montaż i niewielką ilość odpadów. Szczególnym rodzajem blachodachówki jest blachodachówka samonośna dostępna w wąskich panelach (54,5 x 420 cm) mająca w górnej krawędzi panelu wyprofilowaną łatę. To rozwiązanie ułatwia i przyspiesza układanie pokrycia – nie trzeba nabijać łat. Mocuje się ją na metalowych profilach, które zastępują kontrłaty. W wąskich panelach produkowana jest też blachodachówka z posypką, lecz ją układa się od góry połaci, podsuwając kolejne panele pod te ułożone wcześniej. Zamiast wkrętów do mocowania używa się gwoździ dekarskich z uszczelkami. Wbija się je poziomo do czoła łat, a po zakończeniu montażu pokrywa ich główki kitem i nakładką w kolorze pokrycia.

Układanie dachówek

Dachówki mocuje się do łat klamrami, spinkami lub drutem miedzianym. Przytwierdzić trzeba każdą dachówkę, jeżeli układamy karpiówki lub dachówki typu mnich- -mniszka. Gdy montuje się dachówki zakładkowe, zamocowania wymagają wszystkie dachówki skrajne oraz co piąta lub co trzecia dachówka w każdym rzędzie i każdej linii skośnej. W kalenicy i na grzbietach połaci do krokwi montuje się łaty. Na nich rozwija się taśmę wentylacyjną, która ochroni połączenia połaci przed wodą wnikającą pod pokrycie, a jednocześnie umożliwi wydostawanie się spod niego powietrza. Gąsiory przytwierdza się do łat za pomocą metalowych uchwytów. Jeśli nie ma gotowych gąsiorów początkowych, skrajne gąsiory dekluje się zaślepką. Kiedy dach jest skomplikowany, jako pokrycie sprawdza się dachówka zakładkowa. Dzięki tolerancji na zamkach pozwala regulować rozstaw łat, a tym samym luźniej ułożyć dachówki. Niewielkie elementy układa się wolniej – na 1 m² potrzeba około 10 cementowych lub 13 ceramicznych dachówek zakładkowych bądź 40 dachówek płaskich. Są też dachówki wielkowymiarowe, które układa się znacznie szybciej – 11 dachówek wystarcza na pokrycie 2 m². Kryjąc dach dachówkami zakładkowymi, klamruje się wszystkie ułożone wzdłuż okapu i krawędzi połaci oraz co trzecią lub piątą na jej powierzchni. Reszta dachówek tylko opiera się na łatach. Układając na dachu karpiówki, każdą z nich trzeba przymocować do łat klamrą lub drutem.

Membrany i folie wstępnego krycia - układanie w trudnych miejscach

Układanie membran lub folii dachowych jest proste, dopóki odbywa się w centralnej części połaci....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...