| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dach z lukarnami. Doświetlenie poddasza i lepszy wygląd dachu

Dach z lukarnami. Doświetlenie poddasza i lepszy wygląd dachu

Lukarna zapewnia doświetlenie poddasza i poprawia funkcjonalność pomieszczeń pod dachem skośnym. Może być ozdobą nawet skromnej bryły. Wybierając projekt domu, który ma dach z lukarnami warto wiedzieć o nich jak najwięcej.

Dopóki nie wymyślono okna połaciowego, lukarny były jedynym sposobem na doświetlenie poddaszy i strychów. W ich ścianie czołowej (najczęściej będącej przedłużeniem ściany zewnętrznej niższej kondygnacji) montuje się okno pionowe. Lukarny pełnią funkcje praktyczne, ale stanowią też sposób na wzbogacenie architektury budynku. Dobrze zaprojektowane mogą być ozdobą dachu. Pozwalają urozmaicić bryłę i podkreślić znaczenie ważnych elementów, takich jak wejścia czy okna, z którymi mogą tworzyć ciekawe układy kompozycyjne. Jako element architektoniczny o długiej historii pomagają nadać domom tradycyjny charakter, a z drugiej strony często przybierają formę pasującą do nowoczesnego budownictwa.

Proporcje dachu z lukarnami

Zdarza się, że lukarny całkowicie zaburzają proporcje dachu. Aby do tego nie dopuścić, należy unikać sytuacji, gdy na dachu (a zwłaszcza na jednej połaci) jest kilka lukarn – nawet dobrze zaprojektowanych. Nagromadzenie elementów wprowadza wrażenie przeładowania. Podobnie będzie, gdy dwie takie same lukarny znajdą się zbyt blisko siebie. Efekt może nie być zadowalający, a dodatkowo prawdopodobnie pojawi się problem zalegania śniegu w załamaniach dachu. Nawet proporcjonalny dach całkowicie przysłonięty lukarnami zyska ciężki, niezgrabny wygląd. Na wygląd i funkcjonalność lukarny ma wpływ wysokość ścianki kolankowej – jeśli jest ona duża, a okno lukarny ma być na standardowym poziomie (dolna krawędź 85 cm nad posadzką), konieczne będzie przerwanie połaci dachu pod tym oknem, co sprawi, że dach podstawowy stanie się mniej widoczny.

Autor: Mariusz Bykowski

Lukarna wpływa zarówno na wygląd domu, jak i na wygodę użytkowania poddasza. Bardzo często akcentuje elewację frontową i wejście

Lukarna czy okno połaciowe

Do doświetlenia poddasza można wykorzystać nie tylko lukarny, lecz także okna połaciowe. Inwestorzy często się zastanawiają, co wybrać. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ obie propozycje mają swoje plusy i minusy. Lukarna w znaczący sposób wpływa na wygląd zewnętrzny budynku, czego nie można powiedzieć o oknie połaciowym, które jest właściwie neutralne dla architektury bryły. Jeśli wziąć pod uwagę ilość światła docierającego do pomieszczenia, rywalizację wygrywa okno połaciowe skierowane wprost w niebo i zapewniające równomierne oświetlenie wnętrza.

Okno pionowe w lukarnie

Okno w lukarnie będzie częściowo ocienione przez okap dachu, przez co doświetlenie wnętrza będzie nieco gorsze, a ponadto ograniczone do przestrzeni w pobliżu lukarny. Plusem lukarny jest natomiast dodatkowa powierzchnia użytkowa i większa wysokość w tej części pomieszczenia. Pod lukarną zawsze będzie wyżej niż pod połacią dachu. Pozwala to w większości przypadków na racjonalniejsze wykorzystanie powierzchni, ustawienie biurka lub szafki. Okno połaciowe nie daje takich możliwości. W budynkach z dachami czterospadowymi jedyną szansą stworzenia wyjścia na balkon na poddaszu jest zaprojektowanie lukarny z drzwiami balkonowymi w ścianie zewnętrznej. Producenci okien połaciowych proponują co prawda w zamian tak zwane balkonowe okno dachowe. Takie rozwiązanie jest jednak jedynie namiastką balkonu, poza tym można je zastosować tylko w bardzo specyficznych warunkach: przy konstrukcji dachu bez ścianki kolankowej i o kącie nachylenia połaci 35-55°.

Okno połaciowe - tańsza alternatywa

Dla inwestorów istotne są łatwość i niskie koszty wykonania. W obu tych dyscyplinach lukarna przegra rywalizację z oknem dachowym. Zrobienie lukarny jest dużo trudniejsze i kosztowniejsze niż zamontowanie okna dachowego. Należy pamiętać, że budując ją, zaburza się połać, komplikuje konstrukcję więźby, utrudnia spływanie wody z dachu. Tworzy się także dodatkowe krawędzie przecinające połać, które mogą się stać źródłem nieszczelności. Trzeba również wiedzieć, że zarówno ściany lukarny, jak i jej dach muszą być należycie uszczelnione i ocieplone. Inwestorzy często odsuwają w czasie prace nad zewnętrznym ociepleniem budynku, jednak ocieplenie i otynkowanie lukarny powinny się odbyć jeszcze przed ułożeniem pokrycia dachu. Umożliwi to prawidłowe wykonanie obróbek blacharskich lukarny oraz zapobiegnie konieczności demontażu pokrycia i jego ewentualnemu uszkodzeniu lub zabrudzeniu tynkiem, jeśli te prace zostaną odłożone na później.

Autor: Andrzej Szandomirski

Duża i szeroka lukarna znacznie powiększa powierzchnię użytkową poddasza

Lukarna z dachem dwuspadowym

Najbardziej rozpoznawalna lukarna z dachem dwuspadowym należy do najprostszych w wykonaniu. Stosuje się ją na dachach o dużym i średnim spadku. Najczęściej jest dosyć wąska – im szersza ścianka czołowa, tym większym dachem trzeba przekryć lukarnę, co zwiększa prawdopodobieństwo, że będzie ona dominować na głównej połaci.

Lukarna z dachem trójspadowym

Dla odmiany lukarna nakryta dachem trójspadowym dobrze wygląda na połaci o małym spadku – jej dach jest bowiem najczęściej niewielki i łatwiej zharmonizować go z innymi elementami architektury domu.

Lukarna z dachem jednospadowym

Lukarna z dachem jednospadowym, czyli pulpitowym, jest chyba najprostszym rozwiązaniem pod względem konstrukcyjnym. Stosuje się ją na ogół na dachach o spadku powyżej 40° (jej daszek nie jest wówczas zbyt długi). Lukarna pulpitowa może być bardzo szeroka – jej prosta forma sprawia, że nie będzie wyglądała niezgrabnie nawet wtedy, gdy zamontujemy w niej na przykład dwa okna dwuskrzydłowe. Odmianą tej lukarny, coraz częściej spotykaną w projektach, zwłaszcza tych o nowoczesnej formie, jest lukarna nakryta stropodachem. Prosty sześcian wystający z połaci dachu może wyglądać niezwykle interesująco i podkreślać współczesny charakter budynku.

Autor: Mariusz Bykowski

Pod względem wykonawczym wole oko jest najbardziej skomplikowanym typem lukarny. Ma jednak zwolenników ze względu na szczególny charakter, jaki nadaje bryle i wnętrzom

Wole oko

Chyba najbardziej skomplikowanym i kosztownym rodzajem lukarny jest tak zwane wole oko. Wielu przyszłym właścicielom domów podobają się jego łagodne krzywizny. Nie na każdym dachu można jednak wykonać ten typ lukarny. Dużą rolę odgrywa tu pokrycie. Najlepiej nadają się do tego elementy małogabarytowe, na przykład dachówka karpiówka lub inne rodzaje dachówek ceramicznych bądź cementowych. Bardzo trudno będzie pokryć tradycyjne wole oko blachą. Trzeba jednak wiedzieć, że choć lukarna tego typu ozdobi dom, w niewielkim stopniu poprawi jego funkcjonalność, bo słabo doświetli poddasze. Dla przykładu wole oko o podstawie około 5 m będzie miało wysokość poniżej 1 m (więc można będzie w nim zamontować jedynie niewielkie okno). Jest to także najdroższy i najtrudniejszy w wykonaniu rodzaj lukarny. Wymaga wiedzy oraz fachowości zarówno od projektanta, jak też od cieśli i dekarza.

Zadaszenie altany. Jak szybko wykonać pokrycie dachu altany lub wiaty garażowej

Sprawdź, jaki jest najszybszy sposób na tanie i efektowne pokrycie dachu. Przedstawiamy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...

System rynnowy w doskonałym stanie. Czyszczenie i...

Orynnowanie będzie działać bez zarzutu tylko wtedy, gdy zadbasz o jego regularne czyszczenie i nie zapomnisz...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Pokrycia dachowe i rynny ze stali nierdzewnej....

Ze względu na dowolność w wyborze formy i powierzchni, pokrycia dachowe i rynny ze stali nierdzewnej pasują...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Wymiana czy naprawa rynien i rur spustowych?

Decyzja, czy wymieniać czy remontować rynny i rury spustowe podczas remontu dachu, zależy od ich stanu oraz...