Jak urządzić sypialnię idealną? Może zainspirujesz się tymi zdjęciami?

2023-02-22 12:00

Urządzaniem sypialni z reguły zajmujemy się sami, niechętnie powierzamy to zadanie profesjonalistom. Zapewne dlatego, że to najbardziej prywatne pomieszczenie domu. Jak urządzić sypialnię idealną? Co powinno znaleźć się w sypialni, a czego unikać? Zobacz GALERIĘ z aranżacjami sypialni.

Jak aranżować sypialnię
Autor: Monika Filipiuk-Obałek; projekt: Magdalena i Marcin Konopka/Ministerstwo Spraw we Wnętrzach Ważne, by aranżacja sypialni nie zakłócała spokojnego snu. Łóżko lekko wsunięte we wnękę szafy to pomysł na małą kompaktową sypialnię

Spis treści

  1. Jaka jest optymalna wielkość sypialni?
  2. Jaka będzie najkorzystniejsza lokalizacja sypialni?
  3. Łóżko sypialniane - jaka wielkość najlepsza?
  4. Co powinno się znaleźć przy łóżku w sypialni, a co nie?
  5. Jak zaaranżować ścianę za łóżkiem w sypialni?
  6. Jak optymalnie doświetlić sypialnię?
  7. Inne funkcje w sypialni
  8. Czego unikać w sypialni?

Jaka jest optymalna wielkość sypialni?

Dwuosobowa sypialnia powinna mieć minimum 11-12 m². Jednak, jeśli ma się w niej znaleźć jeszcze dodatkowa funkcja, to powierzchnia musi być większa co najmniej o 2-4 m², co oznacza, że wygodna sypialnia musi mieć nie mniej niż 13-15 m². Jeżeli obok sypialni nie ma wydzielonej garderoby i trzeba tam wstawić szafy ubraniowe, to jej powierzchnia powinna się zwiększyć do 15-17 m².

Jaka będzie najkorzystniejsza lokalizacja sypialni?

Najkorzystniej jest, gdy znajduje się ona w południowo-wschodniej części domu. Taka orientacja powoduje, że pomieszczenie wieczorem nie jest przegrzane a poranne słońce dodaje chęci do rozpoczęcia nowego dnia. Sypialnia powinna być zlokalizowana blisko łazienki, tak by komunikacja z nią zapewniała intymność. Jeśli w domu lub mieszkaniu jest druga łazienka dostępna z korytarza – to główną sypialnię warto bezpośrednio połączyć z łazienką, aby wchodząc do niej nie trzeba było wychodzić na korytarz. Z sypialni powinien być też wygodny dostęp do miejsca przechowywania ubrań – najwygodniej, gdy jest to wydzielona garderoba. Dobrze zaprojektowane sypialnie małżeńskie często łączy się z łazienką właśnie przez garderobę – stanowi ona wówczas pewien bufor akustyczny i pozwala na niekrępujące korzystanie z łazienki bez obaw o sen drugiej osoby.

Łóżko sypialniane - jaka wielkość najlepsza?

Do dwuosobowej sypialni powinniśmy mieć możliwość wstawienia dużego łóżka i zapewnienia do niego wygodnego dostępu z obu stron. Większość osób decyduje się na dwuosobowe łoże o szerokości 160 cm, jednak znacznie wygodniejsze jest nieco szersze 180 centymetrowe.

Pamiętajmy, że długość miejsca, które przeznaczymy na łóżko, równa jest nie tylko długości materaca (200 cm). Do tego trzeba jeszcze doliczyć ramę łóżka, czyli dodatkowe 8-10 cm.

Jeżeli podoba się nam modny wysoki zagłówek, to musimy przeznaczyć na niego dodatkowo 5-10 cm. Razem stanowi to już 215-220 cm. Wygodne obejście wokół łóżka, czyli przestrzeń manewrowa wokół niego wynosi minimum 70 cm. Oznacza to, że dwuosobowa sypialnia nie powinna być węższa niż 285-290 cm. Oczywiście, jeśli pozostawimy przejście 50 cm, to również uda się przecisnąć, ale będzie to niewygodne. Typowe łóżko ma najczęściej 45 cm wysokości – wiele zależy od zastosowanego materaca.

Co powinno się znaleźć przy łóżku w sypialni, a co nie?

Po każdej stronie łoża powinna znaleźć się szafka nocna, najlepiej z szufladą na drobiazgi. Mebel ten może mieć różne wymiary, najczęściej jest to około 30-40 x 40-50 cm. Ciekawym rozwiązaniem są szafki nocne podwieszane –wyglądają nowocześnie i bardzo ułatwiają sprzątanie. Dla każdego użytkownika sypialni musi być zaprojektowane osobne oświetlenie po jego stronie łóżka, pełniące funkcję lampki nocnej. Może to być kinkiet, lampka stojąca lub, co ostatnio modne, lampa zwisająca z sufitu na długim kablu - ważne, żeby każdy miał zapewniony wygodny dostęp do dedykowanego jej włącznika. Wyjście kabla ze ściany na kinkiet należy tak zaplanować, aby źródło światła znalazło się na wysokości 110-120 cm nad ziemią - umożliwi to swobodne czytanie w łóżku. Obok szafki nocnej musi się też znaleźć przynajmniej jedno gniazdo wtykowe, do naładowania telefonu.

Przy łóżku warto zaplanować włącznik (schodowy lub krzyżowy), którym będzie można wyłączyć górne światło bez konieczności wstawania.

Uwaga! Łóżka nie należy ustawiać bezpośrednio pod oknem ani zbyt blisko grzejnika.

Jak zaaranżować ścianę za łóżkiem w sypialni?

To najważniejsza ściana w sypialni. Warto narysować jej widok, żeby w odpowiednich miejscach rozmieścić gniazda, oświetlenie i łączniki. Trzeba sprawdzić jak się ma wysokość wezgłowia łóżka i szafek nocnych względem oświetlenia. Ścianę warto wyróżnić, wykańczając ją innym kolorem farby, materiałem, drewnem, ceramiką lub ciekawą tapetą. Niektórzy umieszczają nad wezgłowiem półeczkę na drobiazgi lub eksponują na ścianie kolekcję zdjęć.

Jeśli obok sypialni nie ma zaplanowanej garderoby to obowiązkowym wyposażeniem tego pomieszczenia jest też szafa ubraniowa. Wygodna szafa z rozwiernymi drzwiami ma 60 cm głębokości. W sklepach meblowych są też dostępne szafy o głębokości 55 cm. Szafy z drzwiami przesuwnymi są z reguły głębsze ze względu na grubość prowadnic. Między łóżkiem a szafą trzeba zapewnić minimum 80 centymetrowe przejście, które umożliwi swobodny dostęp do jej zawartości. Najlepsze miejsce dla szafy to wnęka obok drzwi do sypialni. Niekorzystnie jest „wchodzić” na bok szafy, jednak jeśli nie ma innej możliwości jej ustawienia, zaprojektujmy na eksponowanej bocznej ścianie szafy półki lub lustro.

Jak optymalnie doświetlić sypialnię?

W sypialni rzadko korzystamy z górnego światła umieszczonego centralnie, dlatego we współczesnych rozwiązaniach często jedną mocną lampę zastępuje się dwoma lub trzema słabszymi, które oświetlają poszczególne strefy pokoju. Warto też pomyśleć o odpowiedniej oprawie okien. Jeśli podczas snu przeszkadza nam światło dzienne, sprawdzą się zaciemniające zasłony lub rolety.

Inne funkcje w sypialni

Warto na samym początku zastanowić się, jak chcemy zagospodarować sypialnię. To ważne, gdyż od tego zależy rozmieszczenie gniazd wtykowych oraz oświetlenia. Pomysłów jest wiele, od toaletki do makijażu po fotel ze stojącą lampą i zaciszne miejsce do czytania, robótek ręcznych lub innego rodzaju hobby. Dobrze jest też wygospodarować miejsce na rozłożenie maty do porannych ćwiczeń. Osoby dbające o formę fizyczną chętnie wieszają też na ścianie drabinkę do ćwiczeń lub lustro z drążkiem - jak do baletu. Rodzice planujący powiększenie rodziny powinni przewidzieć możliwość wstawienia obok swojego łóżka standardowego łóżeczka niemowlęcego (60 x 120 cm) lub mniejszego - dostawnego, przeznaczonego na pierwsze miesiące życia maleństwa oraz komody na drobiazgi dla dzidziusia.

Czego unikać w sypialni?

W dobie pracy zdalnej wiele osób wpada na pomysł urządzenia w sypialni domowego miejsca do pracy. Nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, odradzają je też lekarze twierdząc, że może stać się przyczyną problemów ze snem. Jeśli jednak sypialnia jest jedynym miejscem, gdzie możemy wstawić biurko, warto wtedy przynajmniej zadbać o częściowe wydzielenie-wygrodzenie strefy pracy od strefy odpoczynku.

Podobnie kontrowersyjnym, choć przez wielu pożądanym zabiegiem jest lokalizowanie w sypialni telewizora. Najczęściej montuje się go naprzeciwko łóżka, na ścianie lub jeśli jest wystarczająco dużo miejsca na przejście, stawia na szafce RTV o szerokości minimum 35 cm. Jeżeli planujemy powieszenie odbiornika, warto zainstalować w ścianie tunel na przewody, unikniemy wówczas widoku zwisających, nieestetycznych kabli. Pamiętajmy też, że oglądając telewizję w pozycji leżącej nasze oczy znajdują się niżej niż gdybyśmy siedzieli na kanapie. Nie umieszczajmy więc telewizora zbyt wysoko. Aby dało się go wygodnie oglądać z łóżka można zamontować go na uchwycie obrotowym, który umożliwia jego regulację w płaszczyźnie pionowej i poziomej.

Ponieważ wróciła moda na zieleń we wnętrzach również sypialnie stają się miejscem, gdzie chętnie stawiamy doniczki z roślinami. Chociaż wygląda to ładnie, to pamiętajmy, że rośliny produkują tlen tylko w ciągu dnia natomiast w nocy są źródłem dwutlenku węgla co może mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie.

A więc zieleń tak, ale z umiarem. Nie róbmy z sypialni oranżerii.

Przeczytaj także:

Aranżacja małej sypialni: jak ją dobrze urządzić?

Master bedroom zamiast zwykłej sypialni. Ile miejsca potrzeba?

Nowoczesna sypialnia. Aranżacje i pomysły na sypialnie połączone z garderobą lub łazienką

Oświetlenie do sypialni: wybierz najlepszą lampę do sypialni

Pozostałe podkategorie