Zagłówek łóżka i nietypowa szafka nocna. Zrób to sam

2011-08-03 11:09
Zagłówek łóżka jako nietypowa szafka nocna. Zrób to sam
Autor: Piotr Mastalerz Do starego łóżka bez ramy lub materaca możemy samodzielnie dorobić oryginalny zagłówek z poręcznymi szafkami nocnymi. Prezentowane łóżko ma 160 cm szerokości, a jego górna rama znajduje się na wysokości 39 cm od podłogi.

Zagłówek łóżka i szafka nocna pełnią w sypialni swoje funkcje niezmiennie od wielu lat. Może warto więc połączyć ich siły i stworzyć wyjątkowy mebel do sypialni - zagłówek ze schowkiem. Bo nowy zagłówek, zaopatrzony w praktyczne, wysuwane półki doskonale sprawdzi się jako szafka nocna. Zrób to sam, taki zagłówek to nic trudnego.

Łóżko z zagłówkiem w twojej sypialni

Zagłówek łóżka chroni ściany przed zabrudzeniem, a poduszki przed spadaniem. Nie bez znaczenia jest też jego walor dekoracyjny - jako największa widoczna płaszczyzna łóżka ma decydujący wpływ na wygląd wnętrza.

Szafka nocna i zagłówek - praktycznie i elegancko

Nie zawsze to, co dostępne w sklepie, pasuje do naszych wyobrażeń i do wnętrza. Czasami zagłówek trzeba dostosować do wielkości sypialni i wtedy powinien być robiony na wymiar. Jeśli więc mamy w sobie żyłkę majsterkowicza i chcemy, by wokół łóżka znalazło się to, czego potrzebujemy, zróbmy go sami. My proponujemy praktyczny zagłówek z płyt drewnopochodnych z wysuwanymi półkami. Nasze nietypowe szafki nocne zmieszczą książki i niezbędne drobiazgi oraz dekoracje.

O tym pamiętaj, przed przystąpieniem do budowy zagłówka

 • Kleju do drewna nie nakładajmy w nadmiarze, by po przyciśnięciu przyklejanych elementów nie wyciekał na mebel i nie brudził go. Jeśli jednak zdarzy się, że wycieknie, od razu usuwajmy go na mokro.
 • Ściana, do której będziemy mocować zagłówek, powinna być równa – wtedy uda się bez problemu stabilnie go przytwierdzić, a między nim a ścianą nie zostaną szpary.
 • Półki można mocować na przykład na gotowe metalowe wsporniki lub drewniane kołki (otwory na nie trzeba wywiercić przed zmontowaniem mebla) albo na trójkątne podpórki (przykręca się je w już złożonym meblu, ale należy dokładnie zaznaczyć ich położenie oraz pamiętać, że będą widoczne i czasem mogą utrudniać ustawianie książek).

Potrzebne materiały i narzędzia

 • ściski stolarskie,
  piła ręczna,
 • wiertarka lub śrubokręt.

Do zrobienia zagłówka potrzebna będzie płyta MDF w kolorze drewna grubości 1,8 cm pocięta na elementy o wymiarach (szerokość x wysokość):

 • 63 x 109 cm – 2 sztuki na pełne fronty zagłówka;
 • 34 x 160 cm – na górną półkę zagłówka;
 • 32 x 109 cm – 2 sztuki na boki korpusu;
 • 8 x 37 cm – 2 sztuki na wsporniki najniższej półki;
 • 34 x 37 cm na maskownicę dolnej wnęki regału, schowaną za łóżkiem;
 • 34 x 34 cm i 34 x 32 cm na półki.

Na część z wysuwanymi półkami potrzebna będzie biała płyta MDF o wymiarach:

 • 32 x 107 cm – 4 sztuki na boki regału;
 • 32 x 60 cm – 2 sztuki na wierzchy regału;
 • 32 x 56 cm – 6 sztuk na półki;
 • 8 x 56 cm – 2 sztuki na cokoły.

Potrzebne też będą dwa kawałki cienkiej płyty pilśniowej jednostronnie malowanej na biało na plecy szafki z półkami o wymiarach 60 x 107 cm.

Płyty można przyciąć samodzielnie lub zamówić taką usługę tam, gdzie będziemy je kupować, np. w markecie budowlanym. Nie jest to drogie.

Zagłówek można dowolnie modyfikować, dostosowując jego wielkość do rozmiarów posiadanego łóżka. Jednak przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie wymierzyć i rozrysować wszystkie elementy, bo błędy bardzo trudno naprawić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie