Zagłówek łóżka i nietypowa szafka nocna. Zrób to sam
Zagłówek łóżka i szafka nocna pełnią w sypialni swoje funkcje niezmiennie od wielu lat. Może warto więc połączyć ich siły i stworzyć wyjątkowy mebel do sypialni - zagłówek ze schowkiem. Bo nowy zagłówek, zaopatrzony w praktyczne, wysuwane półki doskonale sprawdzi się jako szafka nocna. Zrób to sam, taki zagłówek to nic trudnego.
Autor: Piotr Mastalerz
Do starego łóżka bez ramy lub materaca możemy samodzielnie dorobić oryginalny zagłówek z poręcznymi szafkami nocnymi. Prezentowane łóżko ma 160 cm szerokości, a jego górna rama znajduje się na wysokości 39 cm od podłogi.
Łóżko z zagłówkiem w twojej sypialni
Zagłówek łóżka chroni ściany przed zabrudzeniem, a poduszki przed spadaniem. Nie bez znaczenia jest też jego walor dekoracyjny - jako największa widoczna płaszczyzna łóżka ma decydujący wpływ na wygląd wnętrza.
Szafka nocna i zagłówek - praktycznie i elegancko
Nie zawsze to, co dostępne w sklepie, pasuje do naszych wyobrażeń i do wnętrza. Czasami zagłówek trzeba dostosować do wielkości sypialni i wtedy powinien być robiony na wymiar. Jeśli więc mamy w sobie żyłkę majsterkowicza i chcemy, by wokół łóżka znalazło się to, czego potrzebujemy, zróbmy go sami. My proponujemy praktyczny zagłówek z płyt drewnopochodnych z wysuwanymi półkami. Nasze nietypowe szafki nocne zmieszczą książki i niezbędne drobiazgi oraz dekoracje.
Autor: Piotr Mastalerz
Do starego łóżka bez ramy lub materaca możemy samodzielnie dorobić oryginalny zagłówek z poręcznymi szafkami nocnymi. Prezentowane łóżko ma 160 cm szerokości, a jego górna rama znajduje się na wysokości 39 cm od podłogi.
O tym pamiętaj, przed przystąpieniem do budowy zagłówka
- Kleju do drewna nie nakładajmy w nadmiarze, by po przyciśnięciu przyklejanych elementów nie wyciekał na mebel i nie brudził go. Jeśli jednak zdarzy się, że wycieknie, od razu usuwajmy go na mokro.
- Ściana, do której będziemy mocować zagłówek, powinna być równa – wtedy uda się bez problemu stabilnie go przytwierdzić, a między nim a ścianą nie zostaną szpary.
- Półki można mocować na przykład na gotowe metalowe wsporniki lub drewniane kołki (otwory na nie trzeba wywiercić przed zmontowaniem mebla) albo na trójkątne podpórki (przykręca się je w już złożonym meblu, ale należy dokładnie zaznaczyć ich położenie oraz pamiętać, że będą widoczne i czasem mogą utrudniać ustawianie książek).
Potrzebne materiały i narzędzia
- ściski stolarskie,
piła ręczna, - wiertarka lub śrubokręt.
Do zrobienia zagłówka potrzebna będzie płyta MDF w kolorze drewna grubości 1,8 cm pocięta na elementy o wymiarach (szerokość x wysokość):
- 63 x 109 cm – 2 sztuki na pełne fronty zagłówka;
- 34 x 160 cm – na górną półkę zagłówka;
- 32 x 109 cm – 2 sztuki na boki korpusu;
- 8 x 37 cm – 2 sztuki na wsporniki najniższej półki;
- 34 x 37 cm na maskownicę dolnej wnęki regału, schowaną za łóżkiem;
- 34 x 34 cm i 34 x 32 cm na półki.
Na część z wysuwanymi półkami potrzebna będzie biała płyta MDF o wymiarach:
- 32 x 107 cm – 4 sztuki na boki regału;
- 32 x 60 cm – 2 sztuki na wierzchy regału;
- 32 x 56 cm – 6 sztuk na półki;
- 8 x 56 cm – 2 sztuki na cokoły.
Potrzebne też będą dwa kawałki cienkiej płyty pilśniowej jednostronnie malowanej na biało na plecy szafki z półkami o wymiarach 60 x 107 cm.
Płyty można przyciąć samodzielnie lub zamówić taką usługę tam, gdzie będziemy je kupować, np. w markecie budowlanym. Nie jest to drogie.
Zagłówek można dowolnie modyfikować, dostosowując jego wielkość do rozmiarów posiadanego łóżka. Jednak przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie wymierzyć i rozrysować wszystkie elementy, bo błędy bardzo trudno naprawić.