Jaki wybrać monitor do home office? Sprawdź, te parametry
Wybieramy dobry monitor do pracy zdalnej. Dla wielu osób praca w trybie zdalnym stała się codziennością. Aby obowiązki zawodowe wykonywane z domu nie odbiły się negatywnie na naszym zdrowiu, należy zatroszczyć się o odpowiedni sprzęt. Podstawą jest tu dobry monitor.
Dbając o swoje zdrowie i komfort, osoby dysponujące wyłącznie służbowym komputerem przenośnym, powinny pomyśleć o wyposażeniu swojego stanowiska pracy zdanej w domu w dobry monitor. Zastąpi on mały wyświetlacz laptopa, jego duża powierzchnia robocza pozwoli zmieścić na ekranie wszystkie niezbędne okna aplikacji, zapewni o wiele wyższy komfort i efektywność podczas wielogodzinnej pracy. Przed dużym monitorem nie będziemy tak bardzo męczyć wzroku, a także przyjmiemy prawidłową, ergonomiczną postawę, która odciąży kręgosłup i mięśnie.
Pośród producentów monitorów na uwagę zasługują firmy LG, Dell, BenQ, Samsung, HP, iiyama, Acer, MSI, ASUS, EIZO i Philips. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, na co należy zwrócić uwagę wybierając dobry monitor do domowego biura.
Rodzaje matryc w monitorach komputerowych
Najistotniejszym elementem monitora jest jego matryca, czyli wyświetlacz, na który patrzymy przez wiele godzin dziennie. Obecnie produkowane monitory komputerowe są wyposażone w matryce TN, IPS lub VA.
- Matryce TN
Matryce TN stosowane są w tańszych modelach monitorów, a generowany przez nie obraz jest niższej jakości. Reprodukcja kolorów nie stoi na najwyższym poziomie, monitor ma również gorsze kąty widzenia (160-170 stopni), utrudniające pracę osobie patrzącej na ekran np. z boku. Monitor tego typu nadaje się do prac typowo biurowych, ale może okazać się niewystarczający dla grafika czy fotoedytora.
Mimo że nie jest to parametr istotny z punktu widzenia pracy w home office, monitory z matrycą TN mają najkrótszy czas reakcji, co powoduje, że bardzo dobrze sprawdzają się podczas grania i oglądania filmów. Zaletą matryc TN jest też wysoka częstotliwość odświeżania, mająca duży wpływ na mniejsze zmęczenie wzroku.
- Matryca IPS
Matryca IPS zapewnia szeroki kąty widzenia (nawet 178 stopni zarówno w poziomie jaki w pionie), co ma wpływ na komfort pracy. Monitory z matrycą IPS oferują bardzo dobrą jakość obrazu i odwzorowania barw, świetny kontrast i dużą jasność, dlatego idealnie sprawdzają się podczas obróbki zdjęć, edycji grafiki i montażu wideo. Trochę gorzej wypadają jedynie pod względem głębi czerni. Monitory z matrycą IPS są też najdroższe.
Matryca VA to coś pośredniego pomiędzy TN a IPS. W porównaniu do monitorów TN, technologia VA oferuje lepszą jakoś obrazu, ustępującą jednak modelom wyposażonym w matryce IPS. Monitory VA mogą się pochwalić bardzo głęboką czernią, szerokimi kątami widzenia, wysokim kontrastem oraz szczegółowością wyświetlanego obrazu. Do wad zaliczyć można nieco gorszy czas reakcji matrycy, co w przypadku monitorów do pracy biurowej nie jest tak bardzo istotne. Matryce VA dzielimy na dwa podtypy: MVA i PVA. Te pierwsze charakteryzują się wyższą szybkością, zaś drugi typ oferuje lepszy kontrast. Wybór monitora VA to dobry kompromis pomiędzy ceną a jakością obrazu.
Jaki wybrać monitor: ekran matowy czy błyszczący?
Ekran monitora komputerowego jest pokryty specjalną powłoką - matową lub błyszczącą. Ekrany matowe są pokryte polaryzatorem, którego zadaniem jest niwelowanie odbić. Dzięki temu obraz pozostaje czytelny, nawet gdy na ekran padają promienie słoneczne, a wzrok pracującej osoby mniej się męczy. Minusem tego rozwiązania są nieco gorsze kolory, jasność i kontrast.
Z kolei ekrany monitorów z powłoką błyszczącą znacznie lepiej odwzorowują barwy, obraz ma dobrą jasność i wysoki kontrast. Minusem tego rozwiązania jest pogorszona czytelność obrazu w pomieszczeniach nasłonecznionych oraz szybsze męczenie oczu. Monitory z matrycą błyszczącą to najlepsze rozwiązanie dla grafika i fotoedytora, pracującego w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu.
Spotykane są również monitory z powłoką półmatową, będąca kompromisem pomiędzy wiernym odwzorowaniem kolorów a komfortem użytkowania.
Przekątna ekranu monitora
Rozmiary ekranu typowego monitora do zastosowań biurowych powinny wynosić od 20 do 24 cali. Większymi przekątnymi (27-32 cale) powinni zainteresować się graficy, projektanci czy osoby zajmujące się obróbką dużych ilości danych czy montażem wideo. Wybierając monitor trzeba też pamiętać, aby dopasować jego rozmiary do wielkości biurka. Ekran nie powinien być ustawiony bliżej niż 50 cm od naszych oczu, całą jego powierzchnię powinniśmy ogarnąć wzrokiem, bez poruszania głową.
Proporcje ekranu monitora
Obecnie na rynku najczęściej dostępne są monitory komputerowa o następujących proporcjach ekranu:
Ekran 16:9 – popularny format panoramiczny, wykorzystywany w biurach, najczęściej obsługujący rozdzielczość Full HD (1920 x 1080). Może też występować w rozdzielczości WQHD (2560 x 1440) oraz 4K Ultra HD (3840 x 2160).
Ekran 16:10 – odrobinę powiększony format oferujący rozdzielczość 1920 x 1200 pikseli, o proporcjach nieco mniej prostokątnych. Jest to format uniwersalny, dobry zarówno do zastosowań biurowych, jaki i do obróbki grafiki.
Ekran 21:9 – format ultra-panoramiczny (Ultrawide), oferujący m.in. rozdzielczości 2560 x 1080, 3440 x 1440 lub nawet 3840 x 1600 w proporcjach kinowych. Jego zalety docenią osoby pracujące z danym, potrzebujące zmieścić na obszarze roboczym dużą liczbę okien aplikacji lub bardzo szerokie tabele. Ponadto tego typu ekran świetnie nadaje się do oglądania filmów oraz do grania.
Jaki wybrać monitor: maksymalna rozdzielczość ekranu
Istotnym parametrem przy wyborze monitora jest maksymalna rozdzielczość ekranu, jaką jest w stanie wyświetlić monitor. Do większości zastosowań biurowych wystarczającą będzie rozdzielczość Full HD (1920×1080), którą oferują popularne monitory 20-24 calowe.
Drugą, często spotykaną rozdzielczością jest WQHD (2560×1440). Monitory o takich parametrach skierowane są do bardziej wymagających użytkowników. Dzięki wyższej rozdzielczości dostęp do większej przestrzeni roboczej, a szczegółowość obrazu jest dużo lepsza. Rozdzielczość WQHD najlepiej sprawdza się w monitorach o przekątnej ok. 27 cali.
Przeczytaj też:
Wzmacniacz sygnału Wi-Fi (repeater). Jaki wybrać, by poprawić zasięg Wi-Fi w domu?
Najwyższą rozdzielczością ekranu monitora komputerowego jest 4K Ultra HD (3180×2160). Wybór tej rozdzielczości powinniśmy rozważyć, gdy planujemy zakup monitora o przekątnej od 27 do nawet 43 cali. Wybierając ekran o wysokich parametrach trzeba pamiętać, że powinien on być dopasowany do możliwości naszego komputera. Nie ma sensu inwestować w monitor 4K w przypadku, gdy karta graficzna, w jaką wyposażony jest nasz służbowy laptop nie będzie w stanie jej obsłużyć.
Autor: Marcin Czechowicz
Zamiast biurka wygodny blat do pracy. Projekt wnętrza: Ewelina Niemczyk-Łoza, Joanna Skrzyniarz, Łukasz Łoza/Noye
Jaki wybrać monitor: częstotliwość odświeżania
Parametr częstotliwości odświeżania decyduje o tym, jak płynny jest wyświetlany obraz. Określa, ile razy w ciągu sekundy wyświetlona zostanie na ekranie klatka obrazu.
Przeczytaj też:
Gabinet w domu - jak zaaranżować miejsce na home office >>>
Współczesne monitory dedykowane dla graczy oferują odświeżanie na poziomie od 120 do 240 Hz, monitor wyświetlający więcej klatek na sekundę, zapewni też lepszą jakość obrazu podczas pooglądania filmów. Natomiast do zastosowań biurowych w zupełności wystarczy odświeżanie na standardowym poziomie 60 Hz lub 75 Hz.
Kontrast ekranu monitora
Producenci monitorów w danych technicznych podają dwie wartości kontrastu – dynamiczny oraz statyczny. Wybierając monitor należy zwrócić uwagę na wartość kontrastu statycznego. W większości modeli wartość ta wynosi od 1:1000 do 1:5000, im jest wyższa tym lepiej. Najwyższy kontrast oferują obecnie monitory wyposażone w matryce VA.
Interfejsy i złącza w monitorze
Dobry monitor do home office powinien być wyposażony w komplet gniazd. Nie powinno zabraknąć złącza HDMI (1.4 lub 2.0) oraz DisplayPort (1.2, 1.3 lub 1.4), a także portów USB i USB-C, które oprócz przesyłania obrazu będą służyły np. do ładowania smartfona.
Przeczytaj też:
Kabel HDMI: wersje interfejsu, parametry przewodów, rodzaje wtyczek >>>
Dobrze, aby w monitorze były starsze typy złącz D-Sub i DVI-D, które wciąż można spotkać laptopach i komputerach stacjonarnych.
Możliwość regulacji ekranu monitora
Prawidłowe ustawienie monitora wpływa na komfort i ergonomię pracy, a także pozwala uniknąć problemów z kręgosłupem. W prawidłowo ustawionym monitorze, górna ramka powinna znajdować się na wysokości wzroku. Do odpowiedniego ustawienia ekranu w pionie niezbędna jest funkcja regulacji wysokości (height). Dzięki niej możliwe jest podnoszenie i opuszczanie ekranu. Ponadto monitor może być wyposażony w regulację kąta pochylenia (tilt), regulację kąta obrotu (swivel) oraz w funkcję, umożliwiającą obrócenie ekranu o 90° (pivot).
Cechy dobrego monitora do pracy w domu – podsumowanie
Do typowych zastosowań biurowych powinien wystarczyć monitor o przekątnej ekranu 24 cale i klasycznych proporcjach ekranu 16:9 lub 16:10. Powinien być wyposażony w matową matrycę TN o rozdzielczości Full HD z odświeżaniem 60 Hz. Czas reakcji w pracy biurowej jest nieistotny, może on wynosić ok. 10 ms.
Jeżeli zajmujemy się przetwarzaniem i analizą danych (korzystając np. z arkusza kalkulacyjnego Excel), można pomyśleć o monitorze ultra-panoramicznym (Ultrawide) z ekranem o proporcjach 21:9.
Osoby zajmujące się księgowością (np. rozliczaniem faktur) oraz pracujące dużo z tekstem tj. dziennikarze, redaktorzy, korektorzy czy copywriterzy powinni szukać monitora z możliwością ustawienia ekranu w pionie (pivot).
Jeśli przy danym stanowisku pracuje tylko jedna osoba, wystarczy monitor z matrycą TN oferujący dobrą widoczność, gdy patrzymy na ekran centralnie z przodu. Szerokie kąty patrzenia okażą się niezbędne, gdy przy jednym monitorze będzie się spotkać więcej osób. W takim przypadku należy szukać monitora z matrycą VA, który za stosunkowo niską cenę oferuje bardzo dobrą jakość obrazu.
Dla grafika lub projektanta najlepiej sprawdzi się monitor z matrycą IPS generującą najlepszej jakości obraz, wysoką rozdzielczością 4K UHD i odpowiednio dużą przekątną ekranu wynoszącą 27-32 cale.
Monitor komputerowy chroniący wzrok
Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora powoduje zmęczenie wzroku. Aby temu przeciwdziałać, współczesne monitory wyposażane są w technologię Flicker Free, zmniejszającą migotanie obrazu. Oprócz tego ekrany mogą być wyposażane są w filtr światła niebieskiego, którego aktywacja chroni wzrok użytkownika.