Wzmacniacz sygnału Wi-Fi (repeater). Jaki wybrać, by poprawić zasięg Wi-Fi w domu?

2021-03-02 17:36
Wzmacniacz sygnału Wi-Fi
Autor: GettyImages Wzmacniacz Wi-Fi zazwyczaj podłącza się do gniazdka 230 V. Niektóre modele do skonfigurowania wymagają podłączenia kablem do komputera, inne można obsługiwać za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na telefon

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi (repeater) to urządzenie, które pomoże rozwiązać problemy z działaniem sieci bezprzewodowej w domu. Pandemia koronawirusa zmusiła wiele osób do zdalnej pracy i nauki. Korzystając intensywnie z domowego internetu, często narzekamy na prędkość sieci Wi-Fi, zwłaszcza w pomieszczeniach bardziej oddalonych od routera. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup repeatera.

Z internetem łączy się coraz więcej domowych urządzeń. Bezprzewodowa sieć Wi-Fi jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania laptopów, smartfonów, tabletów, konsol do gier, telewizorów wyposażonych w funkcje Smart TV, a nawet sprzętów AGD np. inteligentnych piekarników czy lodówek.

Sygnał Wi-Fi słabnie wraz z pokonywaną odległością. Tańsze routery bezprzewodowe, oferowane w ramach umowy z dostawcą internetu, często nie dysponują wystarczająco dużą mocą, aby stabilny sygnał mógł pokonać przeszkody i dotrzeć do wszystkich pomieszczeń w domu, nie wspominając już o ogrodzie. W miarę oddalania się od nadajnika, pogarsza się jakość połączenia, spada szybkość transferu danych i rosną opóźnienia. Barierę dla fal elektromagnetycznych stanowią również ściany, stropy, a także duże sprzęty metalowe, np. lodówka.

Jak działa wzmacniacz Wi-Fi (repeater)?

Chcąc usprawnić domowe Wi-Fi i zwiększyć zasięg sygnału, bez ponoszenia wysokich kosztów, można dokupić sieciowy wzmacniacz Wi-Fi (repeater). Jego instalacja pozwoli rozwiązać problemy z szybkością działania bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Urządzenie to pozwala zwiększyć zasięg bezprzewodowej sieci, poprawia komfort korzystania z internetu, pobierania i wysyłania plików, oglądania filmów z serwisów VOD czy też grania online.

Wzmacniacz Wi-Fi odbiera sygnał z głównego routera, tworzy podsieć o takich samych parametrach, jak sieć macierzysta, a odpowiednio wzmocniony sygnał jest przekazywany dalej. Urządzenia te są zwykle bardzo proste w instalacji. Większość z nich podłącza się do gniazdka 230 V, wykonuje szybką konfigurację, i już można cieszyć się lepszym zasięgiem internetu.

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi
Autor: GettyImages Wzmacniasz sygnału Wi-Fi instaluje się w miejscu, gdzie sygnał sieci bezprzewodowej zaczyna się pogarszać

Kiedy warto wyposażyć się w repeater?

  • Jeśli mieszkasz w bloku z „wielkiej płyty”, gdzie żelbetowe ściany skutecznie tłumią zasięg sygnału Wi-Fi.
  • Gdy masz duży, piętrowy dom i chcesz mieć szybką sieć we wszystkich pomieszczeniach.
  • Kiedy chcesz korzystać z internetu poza domem – w garażu, ogrodzie, na tarasie.
  • Gdy twój telewizor Smart TV łączy się z siecią Wi-Fi, ale prędkość strumieniowania treści internetowych jest niezadowalająca.
  • Kiedy z sieci bezprzewodowej korzysta na raz wiele osób, powodując zrywanie połączenia i spowolnienia transferu.
  • Gdy wokół miejsca zamieszkania funkcjonuje wiele sieci Wi-Fi, zagłuszających twój sygnał.

Jaki model repeatera wybrać?

Repeatery można kupić w stacjonarnych sklepach ze sprzętem elektronicznym, w internecie, a także jako wyposażenie dodatkowe od niektórych dostawców Internetu. Nie są to urządzenia drogie, ich ceny zaczynają się już od 50 zł, za najdroższe modele trzeba zapłacić ok. 200 zł. Wartymi polecenia producentami domowych wzmacniaczy sieciowych są TP-Link, NetGear, ASUS, D-Link i Xiaomi.

Repeatery Wi-Fi występują w kilku odmianach. Najczęściej urządzenie jest umieszczane bezpośrednio w gniazdku elektrycznym 230 V, z którego jest zasilane (np. TP-Link RE200 lub RE450). Dla osób, które nie chcą tracić możliwości korzystania z gniazdka, przeznaczone są repeatery przelotowe, do których po zainstalowaniu, można podłączyć inny odbiornik elektryczny. Spotykane są również tańsze modele, wyposażane w zasilanie z portu USB, pełniące funkcję mobilnego wzmacniacza np. dla laptopa czy smartfona (np. Xiaomi Mi WiFi Repeater 2).

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi: ważne parametry

Decydując się na zakup repeatera, warto poznać parametry tych urządzeń.

  • Istotne jest, aby obsługiwane przez wzmacniacz i router standardy sieci bezprzewodowej był takie same. Z szybkością transmisji danych są powiązane standardy Wi-Fi, oznaczane cyframi 802.11 i dodatkowymi literami. Wszystkie urządzenia Wi-Fi dostępne obecnie na rynku wspierają starszy standard 802.11b/g/n, oraz nowszy 802.11ac (pracujący z częstotliwościami 2.4 oraz 5 GHz). W pierwszym przypadku teoretyczna prędkość przesyłania danych to od 150 Mb/s do 450 Mb/s, natomiast w drugim to od 750 Mb/s do ponad 1000 Mb/s. Taka prędkość pozwala na komfortowe oglądanie filmów w rozdzielczości 4K.
  • Dobrze jest wybrać wzmacniacz sygnały Wi-Fi pracujący zarówno z pasmem 2,4 GHz (standard obsługiwany przez każdy model), jak i pasmem przenoszenia 5 GHz, oferującym najlepsze parametry połączenia i większą odporność na zakłócenia. Urządzenia dwuzakresowe zazwyczaj są droższe od urządzeń obsługujących tylko 2.4 GHz. Jeśli domowy router nie obsługuje częstotliwości 5 GHz i nie planujesz go w najbliższej przyszłości wymieniać – nie ma sensu przepłacać, wystarczy wzmacniacz pracujący z podstawową częstotliwością 2,4 GHz. Natomiast w przypadku nowocześniejszych rozwiązań, trzeba skupić się na urządzeniach dwuzakresowych (Dual Band).
  • Wzmacniacze Wi-Fi różnią się też liczbą odbiorników, które mogą jednocześnie obsłużyć. Gdy wielu użytkowników połączy się z tym samym wzmacniaczem – dostępne pasmo zostanie podzielone między nich, co spowoduje spadek transferu przesyłania danych. Dlatego watro jest kupić repeater, którego prędkość jest jak największa.
  • Dobrze, aby wzmacniacz Wi-Fi był wyposażony w gniazdo sieciowe Gigabit Ethernet w standardzie RJ-45. Umożliwi to przewodowe przesłanie wzmocnionego sygnału do urządzeń, które nie obsługują Wi-Fi, lub utworzenie punktu dostępowego i transmitowanie bezprzewodowego sygnału, doprowadzonego kablem z routera bazowego. Urządzenie powinno też obsługiwać powszechnie stosowany standard szyfrowania danych WPA2.
Warto wiedzieć

Najczęściej repeatery mają 2 anteny, dobrej klasy modele mogą być wyposażone nawet w 4 anteny – zewnętrzne lub zamontowane wewnątrz urządzenia. Najlepiej jest wybrać wzmacniacz z jak największą liczbą anten, będący w stanie pokryć silnym sygnałem nawet większe mieszkanie. Zysk sygnału dla anten jest podawany w decybelach (dB), im wyższy jest ten parametr, tym lepiej. Przekłada się to na zasięg, szybkość i stabilność przekazywanego połączenia. Niektóre modele repeaterów są wyposażone w anteny kierunkowe, dzięki którym wzmocniony sygnał jest przekazywany dokładnie w stronę odbiornika (np. telewizora).

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi
Autor: GettyImages Chcąc usprawnić domowe Wi-Fi i zwiększyć zasięg sygnału, bez ponoszenia wysokich kosztów, można dokupić sieciowy wzmacniacz Wi-Fi (repeater)

Instalacja i konfiguracja wzmacniacza Wi-Fi

Niewskazane jest instalowanie wzmacniacza sygnały Wi-Fi w tzw. martwych strefach, w pomieszczeniach, do których dociera bardzo słaby sygnał. Tak umieszczony wzmacniacz będzie miał problem z przechwyceniem sygnału i przekazywaniem go dalej. Jakość sygnału można zmierzyć za pomocą bezpłatnej aplikacji zainstalowanej na smartfonie, np. WiFi Analyzer czy WiFi Monitor. Repeatery mają często wbudowane diody, które sygnalizują moc odbieranego sygnału.

Wzmacniasz Wi-Fi instaluje się w miejscu, gdzie sygnał sieci bezprzewodowej zaczyna się pogarszać. Najlepiej, aby był on umieszczony w połowie odległości między routerem bazowym, a miejscem, w którym jakość połączenia jest już niezadawalająca. 

Wzmacniacz podłącza się go do gniazdka 230 V, dzięki czemu nie zajmuje miejsca i nie rzuca się w oczy. Niektóre modele wzmacniaczy do skonfigurowania wymagają podłączenia kablem do komputera, inne można obsługiwać za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na telefon.

Konfiguracja odbywa się za pośrednictwem przeglądarki internetowej, gdzie wpisujemy adres IP zamieszczony w instrukcji obsługi. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do panelu kontrolnego, pozwalającego zdalnie modyfikować parametry urządzenia.

Zaletą repeaterów wyposażonych w funkcję WPS (Wi-Fi Protected Setup) jest prosta i zautomatyzowana konfiguracja, polegająca na wciśnięciu przycisku WPS na obudowie wzmacniacza oraz routera. Parowanie obu urządzeń odbywa się wtedy automatycznie, bez konieczności używania komputera i wprowadzania danych uwierzytelniających.

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi
Autor: GettyImages Repeatery wyposażone w funkcję WPS. Ich konfiguracja, polega na wciśnięciu przycisku WPS na obudowie wzmacniacza oraz routera. Parowanie obu urządzeń odbywa się wtedy automatycznie, bez konieczności używania komputera i wprowadzania danych uwierzytelniających

QUIZ Czy smartfon rządzi twoim życiem?

Pytanie 1 z 15
Czy czujesz się bezradny/zagubiony, gdy nie masz przy sobie telefonu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany