Biurko do pracy i nauki - jak ustawić wygodnie i praktycznie? Komfortowa praca przy biurku

2022-09-01 9:15
Jak ustawić biurko
Autor: Marcin Grabowiecki Najważniejsze jest właściwe oświetlenie. Niekorzystne jest ustawienie biurka tyłem do okna lub tyłem do drzwi. Aby nie przemęczać oczu należy ustawić monitor bokiem do okna

Jak ustawić biurko w pokoju, aby miejsce do pracy i nauki było maksymalnie komfortowe i funkcjonalne? Jak je ustawić względem okna, jak dobrać optymalną wysokość biurka i ustawić na nim komputer, jakie krzesło wybrać? Oto kilka podpowiedzi, jak dobrze zorganizować miejsce pracy i nauki w domu.

Z powodu epidemii koronawirusa dla wielu z nas praca w domu i nauka w trybie zdalnym jest codziennością. Home office wpisał się już na stałe w nasze życie i jest już pewnego rodzaju standardem, można się spodziewać, że będzie nam towarzyszyć długo po zakończeniu pandemii. Dlatego niezwykle istotne w tej sytuacji jest to, aby na miarę swoich możliwości i potrzeb zorganizować wygodne i praktyczne „domowe biuro”. Najważniejszą rolę w nim odgrywa biurko. Jak ustawić biurko w pokoju, aby zachować maksymalny komfort podczas wielogodzinnej pracy? Jak ustawić na biurku komputer, jakie krzesło wybrać? Oto kilka podpowiedzi, jak dobrze zorganizować miejsce pracy w domu.

Solidne meble drewniane. Meble kolonialne i gabinetowe

Jak ustawić biurko względem okna

Ustawienie biurka w pokoju powinien wyznaczać dostęp do światła słonecznego – pisząca przy nim osoba nie może sobie zasłaniać światła. A zatem biurko osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, a leworęcznej – prawym bokiem.

Niekorzystne jest ustawienie biurka tyłem do okna lub tyłem do drzwi. Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, to w przypadku osoby praworęcznej lampka oświetlająca biurko powinna stać z lewej, a w przypadku leworęcznej – z prawej strony biurka.

Koncentracji w pokoju do pracy sprzyjają ściany pomalowane na ciepłe i jasne barwy w odcieniach pastelowych, na przykład żółty czy pomarańczowy.

Jak odpowiednio dopasować biurko

Jeśli pracujemy na komputerze stacjonarnym, dobrze, by wysokości, na których są ustawione monitor i klawiatura, były zróżnicowane – aby monitor stał wyżej na biurku, a klawiatura na wysuwanym blacie, przy czym różnica między poziomami nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Wysokość blatu biurka powinna być taka, aby możliwe było wykonanie pracy w naturalnym położeniu rąk – kąt między ramieniem a przedramieniem powinien być prosty. Standardowo blat biurka umieszcza się na wysokości 72-75 cm, ale dla wysokich osób może ona wynosić 80, a nawet 85 cm. Coraz bardziej popularne są biurka z regulowaną wysokością blatu.

Wygodne biurko do pracy powinno mieć szerokość 80-90 cm i długość 120-160 cm, wysokość zależy od wzrostu człowieka. Pod biurkiem należy zostawić wolną przestrzeń dla nóg szerokości minimum 70 cm i głębokości minimum 60 cm. Nogi powinny spoczywać swobodnie na ziemi, a jeśli nie jest to możliwe, to na podnóżku.

Biurko do pokoju dziecka. Jak je wybrać i dobrze ustawić?
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Biurko powinno być ustawione przodem lub bokiem do okna, tak by osoba siedząca przy nim nie zasłaniała sobie naturalnego światła
Biurko do pokoju dziecka. Jak je wybrać i dobrze ustawić?
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Jeżeli na biurku ustawiony jest monitor komputera, jego minimalna odległość od oczu powinna wynosić 50 cm
Biurko do pokoju dziecka. Jak je wybrać i dobrze ustawić?
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Wygodne biurko powinno mieć szerokość 80-90 cm i długość 120-160 cm. Wysokość biurka zależy oczywiście od wzrostu

Jak ustawić monitor na biurku

Dobrze, by monitor był nieco odchylony do tyłu, a minimalna odległość oczu osoby pracującej od ekranu wynosiła 40-50 cm, optymalna to 75 cm. Monitor komputera nie powinien być ustawiony na tle okna ani naprzeciwko niego, aby nie odbijało się w nim światło słoneczne lub sztuczne, gdyż może to powodować przemęczenie oczu, a w rezultacie problemy ze wzrokiem. Najlepiej, by monitor komputera stał bokiem do okna, w odległości co najmniej 1 m.

Jak ustawić biurko
Autor: Maria Miklaszewska Koncentracji w pokoju do pracy sprzyjają ściany pomalowane na ciepłe i jasne barwy. Należy pamiętać o właściwym doborze krzesła i wysokości biurka

Jak dobrać krzesło do pracy przy biurku

Do długiej pracy przy biurku należy mieć wygodne krzesło:

  • z miękkim oparciem o regulowanej wysokości i wychyleniu,
  • z wyściełanym siedzeniem, z regulacją wysokości i pochylenia, aby można było dostosować je do wzrostu,
  • z mechanizmem obrotowym pozwalającym na zmianę pozycji bez konieczności wykonywania skrętów ciałem,
  • z wyściełanymi podłokietnikami,
  • z regulowanym położeniem, które nie będą utrudniać przysunięcia krzesła do blatu,
  • na kółkach z możliwością blokady.

Standardowa wysokość siedziska krzesła wynosi 38-55 cm. Zdrowo jest siedzieć na takiej wysokości, która umożliwia ustawienie stóp na podłodze przy zachowaniu kąta prostego między górną a dolną częścią kończyny.

Galeria zdjęć: miejsce do nauki i pracy w domu

QUIZ: Sprawdź, czy praca zdalna jest dla ciebie

Pytanie 1 z 6
Miejsce do pracy to dla ciebie:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie