Pięknie pod dachem, czyli wnętrza z tzw. pustką nad nimi czy sufitem katedralnym
Wnętrza z tzw. pustką nad nimi czy sufitem katedralnym wygląda zjawiskowo. Czasem sami decydujemy się na brak tradycyjnego sufitu na etapie projektowania domu, a czasem los nas przed tym stawia, choćby np. podczas adaptacji wysokiego strychu. W obu przypadkach warto wiedzieć, jak zniwelować wady tego rozwiązania, a jak wykorzystać wszystkie jego atuty.
Spis treści
- Co to jest sufit i czy można z niego zrezygnować?
- Wnętrza z tzw. pustką nad nimi czy sufitem katedralnym – ważne dobre proporcje
- Zobacz, dlaczego warto nie mieć sufitu
- Wnętrza z sufitem katedralnym – minusy
- Wnętrza z sufitem katedralnym – plusy
- Dodatkowe okna w dachu
- Sufit katedralny – triki oświetleniowe
Co to jest sufit i czy można z niego zrezygnować?
Sufit to dolna, widoczna z pomieszczenia część stropu. Strop zaś to element konstrukcji budynku oddzielający kondygnacje, tworzący od dołu właśnie sufit, a od góry podłogę (może też stać się płaskim dachem). Pełni bardzo ważne funkcje: przenosi siły obciążenia na ściany i elementy nośne, spina piętra. Można jednak odpowiednio zaprojektować wnętrze, najczęściej salon, z tzw. pustką czy sufitem katedralnym nad nim. Albo – jeśli jest to architektonicznie dopuszczalne w danym przypadku – usunąć strop lub jego fragmenty, odsłaniając połacie dachu. To nie tylko sposób na zaaranżowanie poddasza, lecz także położonych niżej pomieszczeń.
Wnętrza z tzw. pustką nad nimi czy sufitem katedralnym – ważne dobre proporcje
Przestrzeń zamknięta od góry skosami bywa bardzo efektowna i zawsze podwyższa wnętrze. Jeśli pomieszczenie ma dobre proporcje, czyli nie jest zbyt wysokie w stosunku do swojej powierzchni, będziemy się w nim dobrze czuli. Wiele jednak zależy od jego przeznaczenia: w salonie otwartym po dach (czasem to piętro czy dwa) uzyskamy efekt oddechu pełną piersią, nieograniczonej przestrzeni. W tak wysokiej sypialni możemy czuć się nieswojo.
Są jednak sposoby, by poprawić proporcje takiej przestrzeni, m.in. za pomocą ścianek umownie wydzielających strefy, czy odpowiednio operując barwami (wystarczy połacie dachu i podłogę wykończyć ciemniej niż ściany). Zbyt wysokie wnętrze także wizualnie obniżą np. lamperia, obrazy o poziomej orientacji czy wyraziste akcenty na wysokości wzroku. Będą one koncentrować naszą uwagę na dolnej części pomieszczenia. Przy lamperii można nawet okno pomalować dwukolorowo, by pogłębić to wrażenie.
Zobacz, dlaczego warto nie mieć sufitu
Autor: Michał Skorupski, styl.: Agnieszka Wrodarczyk/Happy Place
Dom ma konstrukcję szkieletową (pomysł gospodarzy, projekt Zbigniewa Staniszewskiego), odsłonięte belki stropowe i wiele widocznych drewnianych elementów architektonicznych. Drewno w miodowym odcieniu dopełniają detale z metalu (właściciele cenią go za autentyczność i możliwości kreacyjne). Tu mamy widok z antresoli na część dzienną składającą się z salonu, jadalni i kuchni. W najwyższym punkcie sufit jest na wysokości pięciu metrów! Na kolejnych dwóch zdjęciach zobaczymy to samo wnętrze w innych ujęciach.
Wnętrza z sufitem katedralnym – minusy
- Problem z równym rozłożeniem temperatury, bo ciepło ucieka do góry. Lepiej stosować ogrzewanie podłogowe lub maty grzewcze na podczerwień układane na ścianach i suficie. Trzeba też zastosować odpowiednie ocieplenie. Dowiedz się, jak efektywnie ocieplić poddasze.
- Problem z akustyką – może się pojawić pogłos lub echo. Do sypialni na górze mogą docierać zbyt głośne dźwięki. Radą na to są… tapicerowane meble, dywany, obrazy, duże lampy wiszące, tapety oraz panele dźwiękochłonne.
- Problem ze sprzątaniem – należy powierzyć je fachowcom albo mieć drabinę lub małe składane rusztowanie oraz zestaw mopów na wysięgnikach.
Wnętrza z sufitem katedralnym – plusy
- Fantastyczny efekt wizualny! Wrażenie przestronności i większej ilości światła oraz oddechu pełną piersią.
- Niemal nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczenia – efektownie dziel przestrzeń ściankami, półprzezroczystymi panelami, parawanami, twórz wysokie zabudowy, biblioteki z ruchomymi drabinami, galerie zdjęć i obrazów, teatralne draperie z tkanin. Z takiego „sufitu” lub belek mogą się zwieszać lampy, półki na linach, podwieszane fotele i kwietniki…
- Możliwość zwiększenia powierzchni użytkowej poprzez zaprojektowanie antresoli, galerii i schodów w obrębie wnętrza itp.
Dodatkowe okna w dachu
Okna dachowe to nie tylko sposób na doświetlenie pomieszczenia, lecz także optymalna ilość świeżego powietrza w nim, co jest szczególnie ważne na poddaszu. Wybierając okna dachowe, warto zwrócić uwagę na modele z automatycznym nawiewnikiem. Bezobsługowa wentylacja zapewnia zdrowy mikroklimat, a jednocześnie chroni przed wyziębieniem wnętrza. Jakie okna dachowe wybrać? Sprawdź, co oferują producenci.
Sufit katedralny – triki oświetleniowe
We wnętrzach bez tradycyjnego niskiego sufitu fantastycznie wyglądają żyrandole i lampy wiszące (pojedyncze lub zebrane po kilka) na grubych linach i łańcuchach. Wykorzystuj lampy przeskalowane (XXL), bo one są wprost stworzone do takich przestrzeni. Stosuj oświetlenie punktowe podkreślające połacie dachu, krokwie, belki, wsporniki itp. Ciekawy efekt można uzyskać, podświetlając belki taśmami LED. Montuj je tak, by nie było ich widać, a jedynie świetlną poświatę.