Cegła na ścianie supermodna! Trzymaj się tych zasad, a ceglana ściana będzie numerem jeden we wnętrzu

2023-04-14 15:10

Ceglana ściana to znów supermodne rozwiązanie. Możemy dać na ścianę cegłę w naturalnym jej odcieniu, białą, czy też malowaną... Cegła pasuje do wielu stylów: industrialnego, skandynawskiego, rustykalnego i vintage. Trzeba tylko trzymać się tych kilku zasad i będzie pięknie!

Ceglana ściana – rustykalna ozdoba w skandynawskim wnętrzu
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska, styl.: Maria Szymańska W tym nowowybudowanym bliźniaku jedną ze ścian w salonie urządzonym w stylu skandynawskim obłożono okładziną ze starej cegły. Jej rustykalna faktura efektownie kontrasuje białymi ścianami i nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter. Pod sufitową listwą ukryte jest LED-owe oświetlenie, które dodatkowo wydobywa atuty tej ściany.

Spis treści

  1. Odsłoń cegłę na ścianie
  2. Cegła z rozbiórki na ścianę? A może tylko imitacja?
  3. Ceglana ściana – 30 najciekawszych realizacji w różnych stylach
  4. Ceglana ściana – kolor ma znaczenie
  5. Cegła na ścianę bez błędów
  6. Jak wydobyć piękno starej cegły?
Ceglana ściana – wnętrze w stylu biophilic
Autor: Quick-Step Przestrzeń urządzona według najnowszych trendów będących pochwałą życia w zgodzie z przyrodą, z okazami roślin stanowiącymi wręcz architektoniczny element wyposażenia. Podłoga laminowana z kolekcji Capture (Quick-step.com.pl) idealnie odwzorowując wygląd i strukturę drewna, wpisuje się w charakter wnętrza. Ważnym materiałem wykończeniowym, obok drewna, jest tu także cegła. Ściana z odkrytą cegłą w pomarańczowym odcieniu dodaje kuchni ciepła i charakteru.

Odsłoń cegłę na ścianie

Usuwanie tynku ze ścian ceglanych, tak by mogły pokazać światu swoją urodę, jest nadal szalenie modne. Bo cegła ma moc! Jest surowa, autentyczna, naturalna i – uniwersalna. Jeśli więc mieszkasz w budynku z cegły, rozważ jej odsłonięcie choć na jednej ze ścian.

Cegła z rozbiórki na ścianę? A może tylko imitacja?

Nie każdy jednak ma szczęście mieszkać w starej kamienicy… Wtedy cegłę możemy potraktować jak materiał wykończeniowy i np. starą, rozbiórkową pociąć na plastry i nimi obłożyć ściany.

Jest jednak inne rozwiązanie, a mianowicie kupno gotowych okładzin imitujących cegły – to najszybszy i najmniej żmudny sposób na osiągnięcie upragnionego efektu. Jeśli chcesz się położyć na ścianie ceglaną okładzinę bez błędu, skorzystaj z naszych porad: jak zrobić modną ścianę z cegły? Czym przykleić cegły do ściany?

Ceglana ściana – 30 najciekawszych realizacji w różnych stylach

Ceglana ściana – kolor ma znaczenie

Cegła w czerwonobrunatnym odcieniu to klasyka – do stosowania w każdej konwencji. Pamiętajmy jednak, że na dużej powierzchni może optycznie zmniejszyć wnętrze. W niewielkim pomieszczeniu powinna więc zajmować mniejszą ścianę albo jej fragment. Bardzo modna biała pozwala na użycie z większą swobodą i ozdobienie fakturą nawet sporych powierzchni. Farbą możemy nadać cegle dowolną barwę – wtedy będzie się prezentować bardzo nowocześnie, wręcz dizajnersko.

Cegła na ścianę bez błędów

Marzysz o cegle w domu?

  • Jeśli nie jest to ta odsłonięta spod tynku, tylko kupiona do pocięcia albo w postaci okładziny dekoracyjnej, zdecyduj się na jeden jej odcień.
  • Cegła może się pojawić tylko w jednym pomieszczeniu, na wybranej ścianie, a nawet na jej fragmencie, ale o wiele lepiej i spójniej całe mieszkanie czy dom będą się prezentowały, jeżeli ta sama cegła zostanie zastosowana jeszcze w jednym czy dwóch miejscach.
  • Czy dobrze jest odsłonić cegłę na wszystkich ścianach albo obłożyć je ceglaną okładziną? Rzecz gustu. Jeśli pomieszczenie jest duże i widne, można zaryzykować (lub pomalować cegłę na biało itp.), ale trzeba w sposób przemyślany wyposażyć wnętrze, by nie przytłaczało i nie panował w nich chaos.

Planując pokrycie okładziną ceglaną wszystkich ścian niemal w stu procentach, warto najpierw skonsultować pomysł z architektem, konstruktorem budowlanym, a w przypadku bloku czy kamienicy uzyskać także pozwolenie od zarządcy budynku itp. Trzeba pamiętać bowiem, że tego rodzaju okładzina jest ciężka i zastosowanie jej na dużych powierzchniach dodatkowo obciąża konstrukcję budynku, bo może się przełożyć za obniżenie bezpieczeństwa jego użytkowników.

Jak wydobyć piękno starej cegły?

Tynk zdejmujemy delikatnie, by nie uszkodzić lica cegieł. Struktura ma być wyraźna? Dłutem, przecinakiem i młotkiem usuwamy część zaprawy spomiędzy cegieł (z wyczuciem można użyć piły kątowej).

Ścianę odkurzamy i ewentualnie myjemy. Można też dać nową zaprawę, jeśli ściana ma być gładka, potem grunt, by się nie pyliło, i impregnat.

Ściany z odkrytą cegłą albo obłożone „ceglanymi” płytkami warto podświetlić. Reflektorki czy listwy montujemy przy suficie lub podłodze. Światło wydobędzie całą urodę ceglanej dekoracji.

Pozostałe podkategorie