Ceglana ściana – galeria zdjęć: 30 najciekawsze realizacje w różnych pomieszczeniach i stylach
Ceglana ściana – przesłanie historii (1)
Odwiedzamy mieszkanie na osiedlu Dyrekcja w Chełmie. Powstało ono w dwudziestoleciu międzywojennym na terenie modernistycznej dzielnicy Nowe Miasto dla pracowników Okręgowej Dyrekcji Kolei Państwowych, którą planowano przenieść tu z Radomia. W 1971 r. osiedle wpisano do rejestru zabytków. Właścicielka podczas adaptacji zaordynowała usunięcie tynku z części ściany w salonie. Zrobiono to celowo niedokładnie, tak całość wygląda bardziej autentycznie. Cegły z datami (nad obrazem) to prezent od kuzyna dla pani domu. Pochodzą z rozebranego ogrodzenia kościoła w Wojsławicach (tych z „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk!). Fascynujący obraz to kopia detalu renesansowego poliptyku ze Strzegomia „Ofiarowanie Chrystusa w świątyni” na desce topolowej, autorstwa córki właścicielki, która ukończyła ASP i jest konserwatorką zabytków. Na kolejny zdjęciu zobaczymy tę ceglaną ścianę w szerszym kontekście.
Ceglana ściana – przesłanie historii (2)
Widzimy ten sam salon z odsłoniętą cegłą z szerszej perspektywy. Biokominek stanął w miejscu, w którym kiedyś był piec kaflowy. Został obłożony równie wiekową cegłą, jak ta, z której usunięto tynk. Po prawej stronie kadru widać też fragment innej ceglanej ściany. To część korytarza, w którym zrobiono supergarderobę. Wykorzystano do tego cegły rozbiórkowe identyczne z tymi, które zdobią salon (zostały tylko lekko rozbielone).
Ceglana ściana – delikatne boho
Biała cegła zdobi ściany po obu stronach kominka. W tym projekcie (Mikołajska Studio, Mikolajskastudio.pl) główną rolę gra stonowana kolorystyka, aby więc nie było monotonii, pojawiają się różne faktury. Wśród nich wyróżnia się cegła, a jej surowość doskonale „działa” na klasyczny portal, przełamując jego elegancję.
Ceglana ściana – cegła na sto procent! (1)
W tym mieszkaniu cegłą wyłożono większość ścian, także te na balkonie. Gospodarzom zależało, aby cegła była autentyczna, bo przy takiej powierzchni żadna imitacja nie wchodziła w grę. Wymarzoną stuletnią cegłę udało się znaleźć w Manufakturze Kamieniarskiej w Skrzetuszewie. W salonie cegłę zestawiono z fototapetą imitującą stare pofabryczne mury (Pixteria.pl). Na kolejnym zdjęciu zobaczymy aneks kuchenny ze stołem i balkon tego niezwykłego mieszkania.
Ceglana ściana – cegła na sto procent! (2)
W aneksie kuchennym na tle ceglanej ściany stanęły czarne szafki (także blat i AGD, IKEA). Oryginalne oświetlenie powstało według pomysłu pani domu. Naszkicowała projekt, w OBI kupiła kable i żarówki, a pręt wykonali fachowcy, którzy przeprowadzili remont mieszkania. Stół (IKEA) z krzesłami inspirowanymi słynną marką Tolix stoją między oknem, a drzwiami balkonowymi. Balkon zaś jako że stanowi naturalne przedłużenie salonu, także został wyłożony cegłą.
Ceglana ściana – cegła na sto procent! (3)
Kolejny kadr z tego niezwykłego mieszkania – tym razem jest to łazienka, w której cegłą wyłożono nie tylko ściany, ale i podłogę. Gospodarze twierdzą, że wspaniale wchłania ona wodę i chwalą sobie to rozwiązanie. Wnętrze nie jest ponure, dzięki białej wannie na lwich, białym pojemnikom na relingu nad nią i tekstyliom. Reprodukcje przestawiające znane sylwetki dawnego kina amerykańskiego oraz oświetlenie według własnego projektu indywidualizują wnętrze.
Ceglana ściana – ocieplenie loftu
Jedną ze ścian wyłożono cegłą w naturalnym odcieniu. W chłodnym loftowym wnętrzu od razu przyciąga wzrok. Idealnie współgra z nią szary kompozytowy blat – łącznik ze ścianą niczym z betonu. Zabudowa kuchenna z wyspą wyposażoną w zlewozmywak i baterię z białą elastyczną wylewką (Zumba, Ferro) ma dwa rodzaje frontów: szare gładkie i imitujące ciemny fornir. Różnorodność faktur i barw sprawia, że loftowa kuchnia jest efektowna i energetyczna.
Ceglana ściana – skos w podziale
Kolankową ścianę w sypialni pozostawiono czysto białą w opozycji do czarno-białej, w etniczne motywy, stanowiącej centralny punkt projektu (Mikołajska Studio, Mikolajskastudio.pl). Cegła pojawia się tylko na niewielkim fragmencie ściany, ale to wystarcza, by zwykły skos zyskał inny wymiar estetyczny.
Ceglana ściana – z lamówką
Okładzinę, która imituje cegłę w odcieniu naturalnym (Elkaminodom.pl), ułożono z bordiurą na górze. Pionowe „cegiełki” efektownie dopełniają aranżację i przywołują skojarzenia z prostymi nadprożami okiennymi lub drzwiowymi dawniej stosowanymi przy budowie ceglanych budynków.
Ceglana ściana – surowa uroda
Ściana z odsłoniętą cegłą oraz elementami konstrukcyjnymi to imponująca dekoracja, a jej atutem jest autentyczność i malowniczość. Pomyślano nawet o… „budowlanej” grafice – koparka na tej ścianie to świetny żart i ozdoba! Doskonale odwzorowująca deski podłoga laminowana z kolekcji Capture (Quick-Step, Quick-step.com.pl) dyskretnie uzupełnia aranżację.
Ceglana ściana – grafitowa faktura
Czerwona cegła licówka po pokryciu ciemnoszarą farbą nagle stała się bardzo nowoczesna, wręcz awangardowa. Warto wiedzieć, że malowana cegła jest mniej odporna na zabrudzenia niż np. klinkier, dlatego lepiej powierzchnię dodatkowo zaimpregnować.
Ceglana ściana – wąsko nad blatem
Ścianę, gdzie w większości kuchni wiszą szafki, potraktowano jako ozdobę samą w sobie. Pomalowana czarną matową farbą stanowi doskonałe tło dla błyszczących mosiężnych lamp. Jej część nad blatem chroni pas okładziny ceglanej, która dodaje wnętrzu charakteru.
Ceglana ściana – wiekowe tło
Płytki o nazwie Stara Cegła Skalna zrobiono na wzór XIX-wiecznej cegły (Elkaminodom.pl). Dały znakomite tło pod dekoracje z roślinami w roli głównej. Sprawdzą się jednak nie tylko w stylu nowoczesnym, vintage czy rustykalnym. Ponad sto wzorów sprawia, że ściana wygląda autentycznie.
Ceglana ściana – stara jak nowa
Odkryta podczas remontu ściana zbudowana po wojnie z odzyskanej z gruzów cegły stała się punktem wyjścia dla aranżacji kuchni. Została pomalowana w celu ujednolicenia koloru i dodania wnętrzu metrów. Przy okazji zabieg ten skutecznie zabezpieczył ścianę przed pyleniem.
Ceglana ściana – cegła w łuku
Nie trzeba odsłaniać cegły na całych połaciach, by efekt był zjawiskowy. Po usunięciu drzwi lub wybiciu przejścia między holem (wyposażenie Madam Stoltz) a resztą domu ukazała się cegła – i tak ją pozostawiono, jako fantastyczną ozdobę. Można też dodatkowo zdjąć tynk z glifów okiennych albo z fragmentów ścian, tworząc ceglane „obrazy”.
Ceglana ściana – do spółki z tynkiem
W sypialni starego domu jedna ze ścian ma częściowo odsłoniętą cegłę. Pozostawienie fragmentu wapiennego tynku to celowa robota! Materiały podkreślają swoją urodę i tworzą coś na kształt nowoczesnego fresku ujętego w ramy drewnianych belek. Współczesne wyposażenie (aranżacja Sainsburys.co.uk) ładnie kontrastuje z tą stylową dekoracją.
Ceglana ściana – szykowny dodatek
Wnętrze wykończone z wielką dbałością o detale, ze starannie zaprojektowaną sztukaterią godną paryskiej kamienicy. Tymczasem ma ona konkurencję w postaci ceglanej ściany z wyraźnymi łukami cegieł na nadprożach (jeden otwór drzwiowy został zamurowany), co świadczy o tym, że celowo usunięto tynk z tej powierzchni. Wiekowa cegła ujęta w białe listwy wykończeniowe nabrała waloru abstrakcyjnego obrazu.
Ceglana ściana – faktura w bieli
Kuchnia w kamienicy urządzona nowocześnie z elementami vintage. Cegła na ścianie jest oryginalna, została tylko oczyszczona i pomalowana na biało. Ściana ma więc fakturę, ale nie dominuje we wnętrzu. Zabudowa kuchni pochodzi z IKEA, a blat drewniany wykonano na zamówienie. Wokół stołu z targu staroci stoją dwa krzesła z giętej sklejki i ażurowe metalowe Leaf marki Arper.
Ceglana ściana – udana imitacja
Wąskiej kuchni dodano charakteru, okładając jedną ze ścian płytkami gipsowymi imitującymi cegłę. Na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia od prawdziwej cegły! Na jej tle doskonale prezentują się białe meble zrobione na zamówienie.
Ceglana ściana – białe vintage
W budynku z 1956 roku jedna ze ścian w salonie została pozbawiona tynku. Odkrytą cegłę po oczyszczeniu pomalowano na biało (w naturalnym brunatnym odcieniu pomniejszyłaby i tak niewielką przestrzeń). Fantastycznie podkreśliła klimat vintage tu panujący.
Ceglana ściana – gra faktur
Zestawienie pomalowanych na grafitowo cegieł i wiekowego drewna, z którego wykonano blat, dało intrygujący efekt, podkreślony punktowym światłem padającym z betonowego klosza lampki Aplomb. Rury skrywa zabudowa wyłożona płytkami w takim samym kolorze, na jaki pomalowano cegły. Świetnie sprawdza się w roli półki na podręczne kosmetyki.
Ceglana ściana – romantycznie w bieli
Pani domu na pewno ma duszę choć trochę romantyczną i… lubi metaloplastykę. Aby w łazience nie było zbyt słodko, ścianę nad umywalką ozdobiła gipsowymi płytkami z marketu budowlanego imitującymi cegłę. Wystarczy je nakleić na przygotowaną powierzchnię.
Ceglana ściana – czerń i biel w zestawie
Tynki na ścianach i sufitach skuto – zabieg odsłonił piękną wiekową cegłę. Zostały pomalowane na czarno i biało farbami Flügger. Czarne ściany są idealnym tłem dla mebli i dodatków w intensywnych kolorach. Rozświetlające jak słonce wnętrze kanapa i fotel (Etap Sofa) mają za towarzystwo efektowny stolik i graficzny dywan (obie rzeczy – Nap). Regał powstał z prętów zbrojeniowych i blachy. Stalowe półki leżały całą zimę pod śniegiem, by nabrać patyny.
Ceglana ściana – minimalistyczne boho
Ścianę, przy której zamontowano umywalkę, obłożono okładziną ze starej cegły (tą samą, którą widzimy na zdjęciu otwierającym nasz materiał), którą pomalowano białą farbą do łazienek. Idealnie współgra z biało-czarną mozaiką na podłodze. Oprócz głównego oświetlenia, ponad lustrzaną szafką zamontowane są punktowe reflektorki. Kosz na brudną bieliznę i ręcznik w stylu boho pochodzą z H&M.
Ceglana ściana – w prawdziwym lofcie
Żyrardowskie ceglane fabryczne budynki z przełomu XIX i XX wieku po rewitalizacji zostały przerobione na nowoczesne lofty. W jednym z nich powstało wyjątkowo klimatyczne mieszkanie, w którym cegła gra najważniejszą rolę. Podczas prac remontowych właścicielka pozostawiła odkryte oryginalne ściany z cegły z szacunku dla genius loci (łac. duch miejsca). Zostały one wyczyszczone i zaimpregnowane niemieckimi preparatami z linii HMK. Tak piękny materiał wymagał odpowiedniej oprawy. Powiał się więc dębowy parkiet oraz dekoracje, m.in. motywy łowickie (wszak Żyrardów jest położony na ziemiach sochaczewsko-łowickich) oraz obrazy: „Balijskie Maki” przywiezione przez właścicielką z Bali i „Para z jabłkiem” jawajskiego artysty Sabogaona.
Ceglana ściana – oryginalna inspiracja
Łazienka miała luźno nawiązywać wystrojem do dawnej uliczki wybrukowanej kamieniem. Stąd lampa-latarnia (Elstead Lighting) i wykończenie ściany ceglaną okładziną dla wzmocnienia efektu.
Ceglana ściana – równowaga temperatur
Szare płytki (Mirage, Ceram.eu) posłużyły do obudowania wanny (Riho) oraz zabezpieczenia fragmentów ścian i podłogi. Szarą lamperię nad wanną odcięto wąską półką. Powyżej położono ceglane płytki. Skontrastowane ich z chłodną „betonową” glazurą dały interesujący efekt. Są też atrakcyjnym tłem dla czarno-białych fotografii z podróży, na które zwraca naszą uwagę światło płynące z trzech minimalistycznych opraw. Srebrzysta bateria wannowa (Hansgrohe) doskonale pasuje. Oszczędna w środkach całość jest funkcjonalna, efektowna i – przytulna.
Ceglana ściana – w kuchni rustykalnej
Podczas remontu wiekowego domu z bali, okazało się po zdjęciu szalunku, że trzeba go dodatkowo ocieplić. Wełna izolacyjna została przykryta płytą gipsowo-kartonową, a efekt starej ściany uzyskano, robiąc zacierkę z kleju. Zależało nam, by odnawiając dom, zachować jego charakter, a nawet podkreślić wiek. Odsłonięte bale i belki konstrukcyjne, a także cegła na ścianie kominowej spełniły swoje zadanie, dając cudowny, rustykalny klimat. Okap, kinkiet, uchwyty i wszelkie inne elementy wyposażenia z metalu wyszły spod ręki gospodarzy, Agnieszki i Filipa Pasków (Wykuciwogniu.org).
Ceglana ściana – mur za głową
Ceglana ściana w sypialni (wyposażenie HKliving) to świetne rozwiązanie. Odsłoń ją albo wyłóż płytkami tę, przy której będzie stało łóżko – strukturalna ozdoba stanie się efektownym tłem dla wezgłowia.
Ceglana ściana – mariaż z betonem
Drugi przykład wykorzystania cegły w sypialni. Jak widać, surowa cegła kocha surowy beton! To para doskonale dobrana i we wnętrzach loftowych, jak ta sypialnia (wyposażenie Furniturevillage.co.uk), będzie tworzyła udany związek. Można oszukać nieco kalendarz i, nie mając starego tynku, nałożyć na cegłę nowy, a potem go odpowiednio postarzyć.