Podłoga drewniana - układamy mozaikę przemysłową
Ten rodzaj podłogi drewnianej ma wiele zalet praktycznych i piękny wygląd. Wbrew panującej opinii - mozaikę przemysłową można położyć samodzielnie.
Warto wiedzieć, że mozaika przemysłowa – zwana także parkietem przemysłowym, industrialnym lub Avangard – to drewniane deszczułki o przekroju kwadratowym lub prostokątnym i wymiarach: szer. 10-20 mm, gr. 14-22 mm, dł. 150-300 mm. Zwykle łączone są po kilkanaście sztuk za pomocą taśmy samoprzylepnej, którą w zależności od sposobu układania mozaiki zdejmuje się bądź zostawia. Przykładowe rodzaje drewna to dąb, buk, jesion, jawor i egzotyczne – teak, lapacho ipe, merbau, jatoba. Zalety tego typu podłóg to dobra izolacja cieplna, dźwiękochłonność, tłumienie drgań podłoża, antystatyczność i trwałość. Mozaiki robione z drewna egzotycznego zawierają m.in. substancje tłuszczowe, są więc ponadto odporne na wilgoć, w związku z czym nadają się nawet do stosowania w łazienkach. Atutem, a zarazem minusem jest ich wyjątkowa twardość. Dzięki niej są wyjątkowo odporne na zniszczenia, ale za to trudne w obróbce.
Jak to się robi?
Do prezentacji została wybrana mozaika lapacho ipe. Drewno to ma bowiem niezwykłą barwę – od żółci poprzez zieleń, czerwień do ciemnego brązu i czerni – oraz nietypowe, bardzo wyraźne słoje.
Autor: Piotr Mastalerz
Przed ułożeniem należy zostawić na deszczułkach cienką taśmę samoprzylepną, którą są połączone.
Przed montażem mozaiki przemysłowej
Należy ocenić podłoże. Musi być ono:
- maksymalnie równie – dopuszczalna nierówność nie może przekraczać 2 mm na powierzchni 2 m,
- gładkie, bez rys, szczelin czy spękań – w przeciwnym razie podczas użytkowania pojawią się szpary, deseczki będą odstawać lub stukać, a część może się nie przykleić,
- spójne – nie powinno się kruszyć.
Sprawdzanie jakości podłoża:
- Wytrzymałość – należy przykleić na próbę jedną deseczkę, po utwardzeniu się kleju trzeba ją „odbić”, uderzając w bok. Na kleju powinna zostać warstewka zerwanej posadzki, w przeciwnym wypadku należy podłoże utwardzić.
- Wilgotność – samoprzylepną taśmą, do podłoża, trzeba przykleić kawałek folii (około 1 m2) i pozostawić na 24 h. Jeśli na wewnętrznej stronie pojawi się wilgoć lub skropli się woda, to znaczy, że podłoże jest za bardzo wilgotne i wymaga najpierw osuszenia.
Dylatacja – pomiędzy układaną podłoga a ścianą muszą zostać szczeliny dylatacyjne. Przyjmuje się, że powinny one mieć około 1 cm na 1m szerokości pomieszczenia. Na koniec szczeliny przykrywane są listwami wykończeniowymi.
Klejenie – klej zawsze rozprowadza się w kierunku prostopadłym do ułożenia deseczek. Jest to istotny warunek ich przyklejenia do podłoża.
Potrzebne będą:
Materiały: | Narzędzia i przybory: |
|
|