Farba fluorescencyjna: kiedy warto ją wybrać i jak nią malować?
Farba fluorescencyjna: jak działa? Czy warto kupić farbę świecącą w ciemności? Wystarczy zrobić krótki rekonesans w internecie lub sklepach specjalistycznych, by trafić na farby, które rzucą rękawicę pospolitej białej emulsji, królującej wciąż w naszych wnętrzach. Spośród wielu farb o nietypowych właściwościach proponujemy fluorescencyjne.
Po zmroku, gdy pogasimy światła, nawet najintensywniejsza barwa ścian lub sufitów staje się szara. Wtedy, jak zbudzony do nocnego życia wampir, objawiają się w pełnej krasie wzory z farby fluorescencyjnej, aby podobnie jak legendarny krwiopijca zniknąć w promieniach porannego słońca.
Farba fluorescencyjna
Farbą fluorescencyjną nie maluje się całych płaszczyzn, tylko ozdabia nią wybrane fragmenty ścian bądź sufitów lub tworzy mniej lub bardziej złożone dekoracje, czasem przybierające wręcz formę święcących w ciemnościach malowideł. Do zachodu słońca pozostają w konspiracji, aby później skupić na sobie całą uwagę. Farby tego typu nazywa się fluorescencyjnymi lub luminescencyjnymi. W składzie mają pigmenty, które pochłaniają promieniowanie świetlne i emitują je, co najlepiej widać w zupełnych ciemnościach. Czas świecenia bywa różny – od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.
Istnieją też farby fotoluminescencyjne, które emitują światło tylko w blasku lampy UV. Wzory widać wówczas dopóty, dopóki jest ona włączona. Po jej wyłączeniu natychmiast przestają być widoczne. Wspomnieć też warto o fluorescencyjnych lakierach. Są bezbarwne. Dekoracyjny wzór możesz wtedy podziwiać wyłącznie po ciemku. Za dnia pozostaje niewidoczny. Farba fluorescencyjna sprawdzi się jako dekoracja ścian w pokoju dziecięcym, pokoju młodzieżowym, jak i w sypialni czy przedpokoju.
Farba fluorescencyjna: zwykła i w spreju
Farby fluorescencyjne to farby akrylowe lub olejne (ftalowe) oferowane w wielu kolorach. Nadają się zarówno do malowania ścian, jak i do malowania drewna oraz metalu. Powierzchnię przeznaczoną do dekoracji należy jednak wcześniej zagruntować farbą podkładową wskazaną przez producenta farby fluorescencyjnej. Ponieważ nie zużywa się ich dużo, najczęściej pakowane są w wiaderka i plastikowe pojemniczki o pojemności nieprzekraczającej 1 litra. Część z nich to farby w spreju. Te najbardziej się przydadzą, gdy zamierzasz malować z wykorzystaniem gotowych lub samodzielnie przygotowanych szablonów.
Polecany artykuł:
Kiedy wybrać farbę fluorescencyjną?
- Jeśli chcesz, by twoje dziecko kładło się do snu w sypialni, w której po zgaszeniu światła nie będzie ciemno. Wzory na ścianach lub suficie namalowane farbą fluorescencyjną sprawią, że maluch będzie zasypiał przy delikatnej poświacie, a nie przy włączonej lampce.
- Jeśli chcesz podnieść bezpieczeństwo w korytarzu lub na schodach. Fluorescencyjne wzory będą w nocy twoimi drogowskazami.
Ile kosztuje farba fluorescencyjna
Produkt | Cena |
Coo-Var Luminous Paint | 160-172 zł/0,5 l |
Luxens Farba Fluorescencyjna w Sprayu | 30 zł/400 ml |
Primacol Neon | 30-37 zł/250 ml |
Śnieżka LakierFluorescencyjny w Sprayu | 25 zł/400 ml |
Tikkurila Taika Glow | 60-70 zł/330 ml |
Polecany artykuł:
Wybieramy FARBY: porady i inspiracje