Farba fluorescencyjna: kiedy warto ją wybrać i jak nią malować?

2019-09-24 11:38 Radosław Murat
Święcące wzory w sypialni dziecięcej
Autor: TIKKURILA Jeśli chcesz, by twoje dziecko kładło się do snu w sypialni, w której po zgaszeniu światła nie będzie ciemno - namaluj na ścianach wzory fluorescencyjną farbą. Sprawią one, że maluch będzie zasypiał przy delikatnej poświacie

Farba fluorescencyjna: jak działa? Czy warto kupić farbę świecącą w ciemności? Wystarczy zrobić krótki rekonesans w internecie lub sklepach specjalistycznych, by trafić na farby, które rzucą rękawicę pospolitej białej emulsji, królującej wciąż w naszych wnętrzach. Spośród wielu farb o nietypowych właściwościach proponujemy fluorescencyjne.

Po zmroku, gdy pogasimy światła, nawet najintensywniejsza barwa ścian lub sufitów staje się szara. Wtedy, jak zbudzony do nocnego życia wampir, objawiają się w pełnej krasie wzory z farby fluorescencyjnej, aby podobnie jak legendarny krwiopijca zniknąć w promieniach porannego słońca.

Farba fluorescencyjna

Farbą fluorescencyjną nie maluje się całych płaszczyzn, tylko ozdabia nią wybrane fragmenty ścian bądź sufitów lub tworzy mniej lub bardziej złożone dekoracje, czasem przybierające wręcz formę święcących w ciemnościach malowideł. Do zachodu słońca pozostają w konspiracji, aby później skupić na sobie całą uwagę. Farby tego typu nazywa się fluorescencyjnymi lub luminescencyjnymi. W składzie mają pigmenty, które pochłaniają promieniowanie świetlne i emitują je, co najlepiej widać w zupełnych ciemnościach. Czas świecenia bywa różny – od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Istnieją też farby fotoluminescencyjne, które emitują światło tylko w blasku lampy UV. Wzory widać wówczas dopóty, dopóki jest ona włączona. Po jej wyłączeniu natychmiast przestają być widoczne. Wspomnieć też warto o fluorescencyjnych lakierach. Są bezbarwne. Dekoracyjny wzór możesz wtedy podziwiać wyłącznie po ciemku. Za dnia pozostaje niewidoczny. Farba fluorescencyjna sprawdzi się jako dekoracja ścian w pokoju dziecięcym, pokoju młodzieżowym, jak i w sypialni czy przedpokoju.

Farba fotoluminescencyjna
Autor: ŹRÓDŁO: MALARSTWO-ARTYSTYCZNE.PL Farby świecące w promieniach UV wymagają zastosowania specjalnej lampy, która będzie podświetlać wykonane nimi malowidło

Farba fluorescencyjna: zwykła i w spreju

Farby fluorescencyjne to farby akrylowe lub olejne (ftalowe) oferowane w wielu kolorach. Nadają się zarówno do malowania ścian, jak i do malowania drewna oraz metalu. Powierzchnię przeznaczoną do dekoracji należy jednak wcześniej zagruntować farbą podkładową wskazaną przez producenta farby fluorescencyjnej. Ponieważ nie zużywa się ich dużo, najczęściej pakowane są w wiaderka i plastikowe pojemniczki o pojemności nieprzekraczającej 1 litra. Część z nich to farby w spreju. Te najbardziej się przydadzą, gdy zamierzasz malować z wykorzystaniem gotowych lub samodzielnie przygotowanych szablonów.

Przygotowanie farby
Autor: ACMELIGHT Niektóre farby luminescencyjne przed użyciem trzeba wymieszać z utrwalaczem

Kiedy wybrać farbę fluorescencyjną?

  1. Jeśli chcesz, by twoje dziecko kładło się do snu w sypialni, w której po zgaszeniu światła nie będzie ciemno. Wzory na ścianach lub suficie namalowane farbą fluorescencyjną sprawią, że maluch będzie zasypiał przy delikatnej poświacie, a nie przy włączonej lampce.
  2. Jeśli chcesz podnieść bezpieczeństwo w korytarzu lub na schodach. Fluorescencyjne wzory będą w nocy twoimi drogowskazami.

Ile kosztuje farba fluorescencyjna

Produkt Cena
Coo-Var Luminous Paint 160-172 zł/0,5 l
Luxens Farba Fluorescencyjna w Sprayu 30 zł/400 ml
Primacol Neon 30-37 zł/250 ml
Śnieżka LakierFluorescencyjny w Sprayu 25 zł/400 ml
Tikkurila Taika Glow 60-70 zł/330 ml
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE