Bielenie drewna: zrób to sam. 4 rozwiązania na bielone podłogi drewniane

2019-02-01 14:12

Bielenie drewna: poradnik. Drewno można pobielić na różne sposoby i uzyskać odmienne efekty. Podpowiemy, z czego zrobić posadzkę i jak ją zabarwić. Bielone podłogi od lat nie wychodzą z mody. Są ponadczasowe i pasują do wielu stylizacji.

bielona podłoga z desek w sypialni
Autor: Sylwester Rejmer Naturalne satynowe wykończenie bielonej podłogi z desek pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie

Drewno to sprawdzony materiał na podłogę. Jest ciepłe, przyjemne w dotyku i jednocześnie twarde. Łatwo się je pielęgnuje i stosunkowo małym nakładem sił odnawia lub odświeża. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na drewnianą podłogę z desek litych, warstwowych, parkiet, mozaikę lub parkiet przemysłowy, można je rozjaśniać i bielić. Wymarzony odcień bielonego drewna uzyskuje się różnymi sposobami – stosując oleje, olejowoski, bejce, farby lub lakiery. Drewno można też poddać procesowi ługowania. Elementy mogą być rozbielane przez producenta w wytwórni parkietu lub może to zrobić parkieciarz już po ułożeniu podłogi. Inną metodę bielenia drewna wybierzemy, gdy chcemy mieć podłogę jak lustro, a inną, jeśli podobają się nam dyskretne powierzchnie półmatowe lub całkiem matowe. Jeszcze inaczej będzie wyglądała rozjaśniona powierzchnia drewna szczotkowanego.

bielona podłoga z desek
Autor: Marcin Czechowicz Subtelnie prześwitujący kolor drewna w bielonej podłodze może być lekko kontrastującym tłem dla białych mebli

Bielenie przez ługowanie drewna

Jest to proces chemiczny zmieniający strukturę powierzchni drewna i zapobiegający jego ciemnieniu i żółknięciu. Do rozjaśniania stosuje się ług biały dobrany do odpowiedniego gatunku drewna  – liściastego bądź iglastego. Nakłada się go na surowe, dobrze wyszlifowane i suche elementy podłogi drewnianej. Po nałożeniu preparatu powierzchnię należy zmatowić i nałożyć ług ponownie. Ługowaną podłogę trzeba też wykończyć, np. pokryć mydłem do podłóg. Zazwyczaj ługowanie stosuje się jako wstępne przygotowanie drewna pod biały olej lub olejowosk. Podłogę można też wykończyć lakierem wodorozcieńczalnym, ale wcześniej trzeba nanieść podkład, aby nie zwarzył się w kontakcie z ługowaną powierzchnią. Ług jest środkiem żrącym i działającym agresywnie na środowisko. Trzeba go stosować bardzo ostrożnie. Raczej nie używa się go do rozjaśniania nowych podłóg. Częściej stosuje się go do renowacji, szczególnie desek zrobionych z miękkich materiałów iglastych.

bielona podłoga drewniana
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Mg projekt Oraz Paweł Rupniewski Biel olejowanej podłogi jest bardzo delikatna. Pozostają widoczne nie tylko faktura czy rysunek słoi, ale także przebija ciepły odcień naturalnego drewna

Bielenie drewna za pomocą preparatów olejowych 


To rozwiązanie najczęściej wybierane do rozjaśniania i bielenia drewna. Mogą to być oleje naturalne z dodatkiem pigmentów, olejowoski lub bejce olejne. Pozwalają zachować naturalny wygląd drewna, ponieważ po ich nałożeniu powierzchnia jest matowa lub półmatowa i nadal widoczne są słoje. Preparaty oleiste wnikają w strukturę drewna. Olejowoski (oleje z dodatkiem wosków) lepiej zabezpieczają drewno przed wodą oraz brudem niż oleje, ponieważ tworzą na jego powierzchni cienką, odporną na płyny i brud warstewkę. Standardowe woski są jednak miękkie, więc na podłodze bardziej widać zarysowania niż w przypadku pokrycia jej naturalnym olejem. Dlatego jako warstwę wierzchnią stosuje się obecnie olejowoski z utwardzaczami. Stopień rozbielenia drewna zależy od liczby warstw i jakości preparatów (nasycenia pigmentami). Ostateczny wygląd nadaje drewnianej podłodze preparat wykańczający. Zabezpiecza się ją bezbarwnym olejem wykańczającym (efekt matowy) lub olejowoskiem (efekt satynowy, czyli z lekkim połyskiem). Oprócz ochrony drewna przed brudem mają one dodatkowe zadanie. Zabezpieczają podłogę przed żółknięciem.

Zobacz też:

Drewno pokryte środkami olejowymi nadaje się na ogrzewanie podłogowe, ponieważ elementy posadzki nie są posklejane.

Olej używany do bielenia drewna nakłada się wzdłuż słoi drewna, uważając, aby nie gromadził się w spoinach. Jeśli kolor jest zbyt słaby, powtarza się proces. Niektóre preparaty po kilku zastosowaniach dają tak mocny efekt rozbielenia, że drewno wydaje się prawie całkowicie białe, a spod warstwy prześwitują jedynie sęki i mocne słoje.

 błyszcząca bielona podłoga drewniana
Autor: Michał Skorupski Efektowny połysk białej podłogi można uzyskać po zastosowaniu preparatu barwiącego z połyskiem lub przez pokrycie jej błyszczącym lakierem bezbarwnym

Bejce i lakiery do bielenia drewna

Drewno można też rozbielić bejcą spirytusową lub wodną, jednak jest to zadanie dużo trudniejsze. Preparaty te szybciej wnikają w pory drewna niż materiały oleiste i niewprawne ich nałożenie może powodować bardzo trudne do wyrównania plamy na podłodze. Można też użyć lakieru z białym pigmentem. Tak rozbieloną powierzchnię należy dodatkowo polakierować lakierem bezbarwnym. W tym przypadku podłoga może mieć połysk nieosiągalny przy zastosowaniu olejowosku. Można się też zdecydować na półmat lub mat i stworzyć podobny efekt wizualny jak przy olejowaniu. Lakierowana podłoga zachowuje się inaczej niż olejowana. Na powierzchni drewna pozostaje cienki przezroczysty pancerz. Widać na nim wszystkie rysy i wgniecenia, a odnowienie podłogi wymaga cyklinowania (całej powierzchni) i ponownego lakierowania. Z reguły stosuje się preparaty wodorozcieńczalne. Do mieszkań najczęściej wybiera się dwuskładnikowe lakiery akrylowo-poliuretanowe. W miejscach o dużym natężeniu ruchu warto użyć lakieru jednoskładnikowego.

Czytaj też:

Bielonej podłodze lakierowanej mniej szkodzą rozlane płyny niż olejowanej, jednak bardziej się elektryzuje i przyciąga kurz. Warto przy tym pamiętać, że lakier skleja drewniane elementy. Nie mogą one niezależnie pracować i nie nadają się na ogrzewanie podłogowe. Aby podłoga przez długi czas zachowała jasny kolor, warto użyć lakieru podkładowego.

Czytaj też:

parkiet drewniany malowany na biało
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Ewa Bathelier Przed pokryciem parkietu błyszczącą farbą trzeba dokładnie go wycyklinować i wyszpachlować. Farba ukryje przebarwienia drewna, ale usunąć trzeba wszelkie nierówności

Bielenie drewna z zastosowaniem farby

Malowanie podłogi z drewna na biało farbami to metoda najmniej popularna. Kryjące właściwości farby są jednak zaletą przy renowacji starych, mocno zniszczonych powierzchni. Do podłóg drewnianych używa się farb kryjących, które mogą dać efekt od pełnego połysku do głębokiego matu. Jeśli zależy nam na podłodze jak lustro, stosuje się najczęściej farby alkidowe, czyli szybkoschnące farby olejne, w których rozpuszczalnikiem jest benzyna lakowa. Efekt matowy uzyskuje się za pomocą wodorozcieńczalnej farby akrylowej. Naniesiona na mocno szczotkowane powierzchnie pozostawi zarys słoi. Aby rysunek drewna był lepiej widoczny, do malowania wykorzystuje się farbę częściowo transparentną.

Sprawdź też:

Pomimo zapewnień producentów o odporności na wycieranie w miejscach o dużym natężeniu ruchu farba po pewnym czasie się wyciera. Przemalowanie zniszczonego fragmentu jest zawsze widoczne. Trzeba na nowo pokrywać farbą całą podłogę.

Czy rozpoznasz rodzaje drewna? Czy wiesz jak wygląda podłoga z jesionu, a jak z dębu?

Pytanie 1 z 5
Co to za drewno?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.