Przytulny pokój dla niemowlaka – jak go urządzić, by był wygodny i bezpieczny? Porady i pomysłowe rozwiązania. 44 efektowne aranżacje

2023-06-01 9:45

Przytulny pokój dla niemowlaka – tworząc baśniowy świat, zadbaj koniecznie o bezpieczeństwo i funkcjonalność. Na rynku są tysiące mebli, tekstyliów, ozdób i akcesoriów do pokoju maluszka, a Internet kusi taką samą liczbą pomysłów na jego aranżację. Radzimy, jak w tym wszystkim nie oszaleć i czym warto się kierować, urządzając pokoik dla pociechy.

Przytulny pokój dla niemowlaka – urządzając go, połącz piękne z pożytecznym
Autor: Fot.: DeDe Kids Jaki powinien być pokoik niemowlęcia? Przyjazne wnętrze bez nadmiaru mebli i ozdób to zasada, której warto się trzymać. W tej propozycji główne wyposażenie stanowią białe meble z elementami z drewna brzozowego (kolekcja Minimondo, DeDe Kids, Dedekids.pl). Są ładne, funkcjonalne i trwałe. Zaprojektowano je też tak, by „rosły” wraz z dzieckiem.
Przytulny pokój dla niemowlaka – kącik w sypialni rodziców to dobra alternatywa
Autor: Fot.: IKEA Kącik dla maluszka w sypialni rodziców w stylu boho – to propozycja IKEA gwarantująca dobre samopoczucie lokatorów. Rattanowe łóżko (elementy Vevelstad) i białe łóżeczko (Gulliver) zostały otulone wieloma warstwami tekstyliów w barwach ziemi. Drewniane meble, wyplatane dodatki i białe akcenty na tle zielonych ścian dają ciepło i poczucie bezpieczeństwa.

Spis treści

  1. 33 najpiękniejsze inspirujące aranżacje pokoju dla niemowlaka
  2. Pokój dla niemowlaka – w dobrym stylu, czyli jaki?
  3. Przytulny kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców – 11 pomysłowych rozwiązań
  4. Pokój dla niemowlaka – osobny pokój czy kącik w sypialni rodziców?
  5. Przytulny pokój dla niemowlaka – remont z zapasem czasu
  6. Niezbędne wyposażenie pokoju niemowlaka
  7. Jakie wybrać kolory i dekoracje do pokoju niemowlaka?

33 najpiękniejsze inspirujące aranżacje pokoju dla niemowlaka

Pokój dla niemowlaka – w dobrym stylu, czyli jaki?

Ciesz się – przez najbliższe dwa-trzy lata (a może i ciut dłużej) dla twojego dziecka „dizajn” nie będzie miał znaczenia. Potem zaczną się prośby o „wszystko różowe i w księżniczki” albo o „wszystko w auta, smoki i transformersy”, a wtedy warto choć trochę ustąpić ;-). Na razie jednak pokój maluszka tak naprawdę należy do ciebie – baw się więc i urządź go efektownie, w dobrym guście. Najlepszym rozwiązaniem jest zaaranżowanie pokoju maluszka w tym samym stylu, co reszta mieszkania czy domu. Wtedy całość będzie spójna i harmonijna. Wystarczy kilka elementów czy dodatków, by podkreślić, że to rewir dziecięcy. W galerii zdjęć powyżej przedstawiliśmy 33 pomysły na wystrój niemowlęcego pokoiku. Poniżej zaś prezentujemy aranżacje kącika niemowlęcego w sypialni rodziców, a jeszcze dalej – rady, jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo.

Przytulny kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców – 11 pomysłowych rozwiązań

Pokój dla niemowlaka – osobny pokój czy kącik w sypialni rodziców?

Osobny pokój dla noworodka, a potem niemowlaka jest nie do przecenienia. Dziecko ma w nim komfort, ciszę, przestrzeń idealnie przystosowaną do jego potrzeb. W pierwszych tygodniach i miesiącach życia maluszka wielu rodziców woli mieć dziecko jak najbliżej siebie. Jest to też wygodne, bo skraca czas i drogę do pociechy podczas nocnego karmienia i przewijania. Często też oznacza lepszy wypoczynek dla opiekunów.

Jeśli więc preferujesz takie rozwiązanie, stwórz w waszej sypialni kącik dla maluszka. Jeżeli powierzchnia jest niewielka, wystarczy samo łóżeczko czy kołyska. Gdy miejsca jest więcej, wstaw jeszcze przewijak. Nad nim zrób półki na kilka choć pieluszek, pojemników itp. Konieczna będzie też mała lampa o przyćmionym świetle – sprawdzi się podczas nocnego przewijania i karmienia. Poniżej znajdziesz galerię z pomysłami na stworzenie niemowlęcego kącika w sypialni rodziców, a jeszcze dalej – rady, jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo.

Przytulny pokój dla niemowlaka – remont z zapasem czasu

Jeżeli urządzanie pokoju dla maluszka lub waszej sypialni, w której ma mieć swój kącik, będzie obejmowało wymianę podłogi, malowanie, tapetowanie itp., remont należy zrobić dużo wcześniej, uwzględniając czas potrzebny na zaniknięcie zapachu farb, tapet, paneli, lakierów itp. Ta rada dotyczy też nowych mebli. Wybierając materiały wykończeniowe i wyposażenie do pokoju dziecka, upewnij się, że produkty mają odpowiednie atesty i ich stosowanie w pokoju dziecka jest dopuszczalne. Zastanawiasz się, jaką podłogę wybrać do pokoju dziecka? Przejrzyj eksperckie porady miesięcznika Murator. Chcesz wiedzieć wszystko o bezpiecznych dla dziecka farbach do ścian? Wszystko na ten temat znajdziesz w poradniku Malowanie pokoju dziecięcego - zdrowe farby do ścian.

Niezbędne wyposażenie pokoju niemowlaka

Azyl noworodka i niemowlęcia powinien się składać z trzech najważniejszych stref: snu, przewijania i karmienia. Przyda się choć jedna osobna szafa czy szafka wyłącznie na rzeczy maluszka. Wybierz łóżeczko spełniające normy bezpieczeństwa. Materac idealnie dopasuj, by nie było szczelin między nim a ramą. Warto kupić przewijak, który tak naprawdę jest komodą z funkcjonalną nadstawką.

Gdy dziecko zacznie korzystać z nocnika, usuniesz część do przewijania i będziesz mieć zwykłą komodę. Wszelkie tekstylia powinny być antyalergiczne, z naturalnych włókien i przewiewne. Wysokość przewijaka dostosuj do swojego wzrostu (ustaw na podeście, skróć nóżki), by jak najmniej się schylać. Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie, delikatnie rozproszone światło o barwie światła dziennego do ciepłej.

Jakie wybrać kolory i dekoracje do pokoju niemowlaka?

Intensywne kolory i wyraziste wzory? Jeśli je lubisz, możesz je zastosować w pokoju maluszka, ale pamiętaj, że przez parę pierwszych miesięcy dziecko widzi tylko biel i czerń, a potem zaczyna rozpoznawać kolor czerwony. Początkowo więc wystrój może być z powodzeniem stonowany i monochromatyczny. Z czasem jednak warto wprowadzać kolejne barwy i wzory. Będą przykuwały uwagę maluszka i stymulowały jego rozwój.

Dziecięce dekoracje to element pożądany, ale nie przesadzaj z nimi, bo zwłaszcza na początku pociecha ich nie doceni. W ogóle lepiej było ich niewiele, lecz w dobrym guście, niż mnóstwo – zresztą zbyt wiele przedmiotów w otoczeniu dziecka może je rozpraszać i sprawiać, że nie będzie się czuło komfortowo. Wystarczą efektowna tapeta, ładna pościel, kilka ozdobnych poduszek lub obrazków na ścianie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.