Pokój dla dziecka - aranżacje. Jak urządzić wnętrza dla dzieci
Pokój dla dziecka: porady z galerią zdjęć. Poznaj zasady, dzięki którym z głową urządzisz pokój dla dziecka. Podpowiadamy, jakie wybrać materiały wykończeniowe i jakie wyposażenie wnętrz będzie praktyczne i bezpieczne. Oto sposoby na pokój, który na pewno spodoba się twojemu dziecku.
Jak urządzić pokój dla dziecka, by maluch była zadowolony? W galeria zdjęć znajdziecie ładne aranżacje wnętrz dla dzieci. Dziś już nie ma przeszkód, by pokój dla dziecka urządzić tak, jak sobie to wymarzymy. A potem dziecko dorasta i ma własne pomysły, jak urządzić swoje miejsce do życia. Nim to się stanie skorzystaj z naszych podpowiedzi, jak zaaranżować pokój dla małego dziecka.
Jakie pomieszczenie przeznaczyć na pokój dla dziecka
Przed tym dylematem staje wielu rodziców. Czasem decyduje za nas liczba pokoi (w mieszkaniu dwupokojowym wybór jest ograniczony). Gdy układ mieszkania pozwala na otwarcie kuchni na większy pokój, wówczas należy on siłą rzeczy do rodziców. Zdarza się jednak, że rodzice pozostawiają większy pokój dla dziecku, aby miało dużo miejsca do zabawy, nauki i wypoczynku. Taki wybór opiera się na błędnym założeniu, że dziecko w zabawie ogranicza się wyłącznie do swojego pomieszczenia. Tymczasem w większości domów lubi się ono bawić w całym mieszkaniu, a zapracowani rodzice wieczorami chętnie spędzają ze swoją pociechą czas. Na ogół łatwiej też przyjmuje się gości w dużym pokoju. Dorosłym powinna zatem przypaść większa przestrzeń.
Sprawdź też:
W mieszkaniu wielopokojowym są większe możliwości wyboru. Najlepiej byłoby przeznaczyć dla dziecka słoneczny pokój, ale nie jest to najważniejsze, ponieważ spędza ono sporo czasu na powietrzu. Warto natomiast zwrócić uwagę na komunikację wewnątrz mieszkania. Małe dziecko powinno mieszkać blisko sypialni rodziców. Starsze natomiast lubi pewną izolację. Odgłosy rozmów dorosłych i telewizora nie przeszkadzają, gdy pokój dziecka nie przylega bezpośrednio do salonu.
Autor: Eugeniusz Filipiuk
Podczas urządzania pokoju dla dziecka warto ograniczyć liczbę sprzętów do najważniejszych. Łatwiej nadać takiemu wnętrzu ład, a dziecku w wieku szkolnym skupić się przy odrabianiu lekcji.
Jak urządzić pokój dla dziecka
Powszechnym błędem w urządzaniu pokoju dla dziecka jest kierowanie się zasadą, że skoro człowiek jest mały, może mieć mało miejsca. Pokój dla dziecka to jedno z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w domu. Jest nie tylko sypialnią, ale także bawialnią, gabinetem do pracy, miejscem spotkań towarzyskich. Czasami musi przejąć rolę pracowni plastycznej, pokoju ćwiczeń muzycznych czy sali tańca. Te rozliczne funkcje w pokoju dziecka wymagają dużo miejsca i często przeciwstawnego charakteru aranżacji.
Oto funkcje, które spełnia pokój dziecka:
- Sypialnia - potrzebne jest zaciszne miejsce. Unikajmy stawiania łóżka na wprost wejścia, ponieważ zakłóca to spokój, natomiast spanie przy oknie może w dziecku zachwiać poczucie bezpieczeństwa.
- Miejsce do zabawy - nie wystarczą zabawki, niezbędne jest też wolne miejsce na podłodze. Na zabawy statyczne, takie jak układanie klocków, potrzeba 1,5 m2 podłogi, na dynamiczne – tańce czy skakanie – co najmniej 3 m2.
- Miejsce do nauki - potrzeba nie tylko zapału. Biurko szerokości 120 cm to absolutne minimum, aby dziecko mgło swobodnie rozłożyć książki i pomoce naukowe. Niezbędne jest również miejsce na półkę z książkami.
- Miejsce do rozwijania zainteresowań - przydają się nie tylko talenty. Pasja modelarska lub chemiczne eksperymenty wymagają często osobnych miejsc – pomyślmy wtedy o strychu albo piwnicy.
- Miejsce do przyjmowania przyjaciół - przyda się zaaranżowany kącik z kanapą, fotelami i małym stolikiem. Niech goście naszych nastoletnich dzieci czują się jak u siebie w domu.
- Miejsce do pracy i telewizor przeznaczmy jednak inne miejsce w domu. Lepiej zachęcić dziecko do wspólnego oglądania TV w pokoju dziennym, a z komputera korzystać we wspólnej rodzinnej pracowni.
Umeblowanie pokoju dla dziecka
Pokój niemowlaka nie wymaga skomplikowanych mebli. Stolik do przewijania nie jest niezbędny - miękką matę można położyć na szerokiej komodzie. Małe dziecko potrzebuje przede wszystkim bezpiecznego łóżeczka. Kiedy z niego wyrośnie, trzeba je będzie zmienić. Szafy, komódki i półki posłużą dłużej. Pamiętajmy, że proste, neutralne w kolorach wyposażenie łatwiej przechodzi metamorfozy związane z rozwojem dziecka i jego zmieniającymi się potrzebami. Pierwsze meble wystarczą na kilka lat, potem trzeba je wymienić albo przerobić - przemalować, inaczej zestawić.
Współczesne meble dla dzieci są bardzo ładne i niestety dość drogie. Ponieważ powinny być dostosowane do wymiarów i proporcji ciała – warto kupić meble „z przyszłością”. Po zdemontowaniu niektórych elementów można z nich korzystać przez lata. Takie funkcje ma komoda-przewijak, która po zdjęciu nadstawki może służyć dalej. Warto wybrać łóżeczko niemowlęce z regulacją wysokości dna i długości, wyjmowanymi szczebelkami i funkcją przebudowy na tapczanik. Do udanych duetów można też zaliczyć łóżeczko z funkcją kołyski i opcją ustawiania wysokości na trzech poziomach. Możliwość kołysania łatwo zablokować, a wyjmowane szczeble pozwolą starszemu dziecku swobodnie wychodzić z łóżeczka. Wiele mebli utrzymanych w klasycznym stylu ma kontynuację w dorosłych kolekcjach, dlatego łatwo dobrać do dziecięcych regałów, szaf czy komód biurko lub większy tapczanik.
Sprawdź też:
Przez lata będzie służyć biurko na regulowanych nóżkach i z możliwością ustawienia kąta pochylenia blatu w zależności od wykonywanej czynności. Biurko powinno mieć szerokość co najmniej 120 cm. Równie ważne jest zapewnienie dziecku wygodnego krzesła. To z regulacją wysokości i oparcia pozwoli na dopasowanie do wzrostu dziecka. Potrzebne są także półki nad biurkiem – początkowo można trzymać na nich zabawki, kredki, farby, gry planszowe, z czasem wyprą je podręczniki czy słowniki i encyklopedie. Pod łóżka idealnie wpasują się płytkie pudełka na kółkach. Przez lata przydadzą się wiklinowe kufry lub kosze – są uniwersalne i można je łatwo przesuwać. Wiele radości w każdym wieku sprawi hamak – najlepiej umieścić go w najmniej używanym kącie pokoju. Niezależnie od wieku sprawdzą się kolorowe poduszki – maluchy mogą się po nich tarzać i skakać, starszym umożliwią ciekawe aranżacje. Miękkie siedziska wypełnione sprężystym granulatem i powłoką wykonaną z tkanin lub sztucznej skóry nie mają stelaża i dopasowują się do anatomicznych kształtów. W zależności od wielkości można na nich siedzieć, leżeć, a nawet spać, są przyjazne dzieciom zdrowym i polecane w terapii dzieci z porażeniem mózgowym.
Kiedy pokój spodoba się dziecku?
Kiedy dziecko rośnie i zaczyna przejawiać zainteresowanie estetyką i urządzeniem swojego pokoju, nadchodzi moment kompromisu pomiędzy tym, co chciałoby mieć (a często zmienia się to z każdą wizytą w sklepie), oraz gustem i możliwościami finansowymi rodziców. Warto sprawić dziecku coś, o czym marzy i wcale nie musi się to wiązać z wielkimi wydatkami.
Oświetlenie pokoju dla dzieci
Oświetlenie jest ważne już wówczas, gdy dziecko jest niemowlęciem. Przyda się możliwość regulacji oświetlenia górnego. Niewielka lampka nocna potrzebna jest, kiedy dziecko zasypia i gdy chce posłuchać przed snem bajek lub poczytać. Przy biurku lub stoliku konieczna jest lampa dobrze oświetlająca miejsce pracy.
Dekoracje do pokoju dla dziecka
Trzeba postępować ostrożnie z ilością dekoracyjnych elementów w aranżacji pokoju dla dziecka. Natłok kolorów na meblach i tkaninach spotęgowany jeszcze bogactwem barwnych zabawek może być męczący i stwarzać wrażenie chaosu. O ile zabawek nie dobiera się pod kątem barwnej aranżacji pokoju, o tyle ściany, zasłony, rolety i meble warto zharmonizować. Dzieci mają swoich ulubionych bohaterów książek, filmów i komiksów. Aby ułatwić sobie życie, a dzieciom nie odmawiać prawa do zmian dekoracji, można zastosować tablice korkowe czy wybrać inne miejsce do eksponowania ulubionych postaci, przypinania plakatów i własnych rysunków.