Gotowe zestawy mebli dla dzieci. Co oprócz IKEA

2011-01-21 11:10

Meble dziecięce z IKEA cieszą się sporym zainteresowaniem. Nic dziwnego, są estetyczne i w dobrej cenie. Jeżeli jednak szukasz dla swojego dziecka czegoś innego i nie wiesz od czego zacząć lub jak zestawić ze sobą meble, mamy rozwiązanie idealne dla ciebie. Wybraliśmy 16 gotowych zestawów mebli dla dzieci. Są wśród nich zarówno propozycje mebli dla dziewczynek, jak i dla chłopców.

Evolve meble VOX
Autor: Marcin Czechowicz Evolve to zestaw innowacyjnych mebli dla dzieci zaprojektowanych dla marki Meble VOX przez Michała Biernackiego

Dzieci lubią przestrzeń, w której mogą wykazać się kreatywnością, czyli nawet w niewielki sposób wpływać na jej wygląd. Pomoże w tym wprowadzenie do pokoju dziecięcego elementów i mebli, które można przesuwać lub zmieniać ich ustawienie. Na przykład mobilny regał. Aby go wykonać, zawieszamy na ścianie płyty ze sklejki, w których znajduje się siatka otworów rozmieszczonych w jednakowej odległości od siebie. Otwory będą służyć do zawieszenia specjalnie przygotowanych półek, pojemników, wieszaczków. Ich układ i wysokość łatwo zmienić w zależności od potrzeb czy upodobań małych użytkowników.

Meblowanie pokoju dziecięcego: postaw na meble mobilne

W miarę jak dzieci rosną, mobilne elementy wyposażenia pokoju będą wędrowały coraz wyżej. To samo dotyczy typowych kotwionych w ścianie modułowych szafek lub półeczek. Łatwy dostęp do zabawek czy książek jest bardzo ważny – sprawia, że dziecko jest prawdziwym gospodarzem, a nie tylko gościem we własnym pokoju. Czasami mobilność mebli jest konieczna. W wąskim pokoju dziecięcym może się przydać na przykład obrotowe biurko, którego krótszy bok jest wyposażony w kółka. Taki mebel łatwo przesuniemy o 90o, dzięki czemu nie będzie kolidował z dostępem do szaf i zakamarków. Niektórzy producenci oferują też biurka i krzesła biurowe, które rosną wraz dziećmi (można regulować wysokość ich blatów i siedzisk), choć na ogół jest to kosztowny zakup.

Dzieci dość szybko zmieniają oczekiwania co do wyglądu swojej przestrzeni. Dlatego elementy stałe w aranżacji pokoju dziecięcego, czyli wszelkie zabudowy meblowe, podłogi, ściany, powinny być w neutralnych tonacjach – takich, które nie opatrzą się zbyt szybko. Ta uniwersalna zasada dotyczy zresztą urządzania wszystkich pomieszczeń.

Jest grupa rodziców, którzy uważają, że na każdym etapie życia dziecka należy zmienić wystrój jego pokoju. Jeśli ktoś może sobie pozwolić na taką strategię, planując kolejne remonty, warto szczególnie uważnie słuchać dzieci.  Ich zainteresowania, marzenia i pomysły mogą być dla nas doskonałym punktem wyjścia przy planowaniu remontu. Skoro nie urządzamy pokoju na najbliższe kilkanaście lat, mamy możliwość wprowadzenia odrobiny szaleństwa – odważniejszych kolorów, mniej typowych rozwiązań, mebli na zamówienie.

Architekt radzi

Jaka zabudowa meblowa w pokoju dziecięcym

Dla najmłodszych najważniejsze są pomysłowe rozwiązania i wpływ na charakter przestrzeni dookoła, dla ich rodziców – odpowiednia ilość miejsca do przechowywania i łatwość utrzymania porządku. Zastosowanie w pokoju kilkulatka głównie zabudowy zamkniętej da efekt sterylności i nudy, zaś poprzestanie tylko na otwartych półkach sprawi wrażenie wiecznego chaosu. Najrozsądniej jest oba typy mebli ilościowo zrównoważyć. Do przechowywania dziecięcych maskotek, klocków i innych drobiazgów niezastąpione będą różnego rodzaju kosze, skrzynki, pojemniki i szufladki.

Meble dla dzieci: dobre wykończenie

Meble dla dzieci często wykonuje się z lakierowanego MDF-u bądź płyty fornirowanej. Możemy te materiały zastąpić laminatem, który jest zdecydowanie tańszy. Efekt na pewno nie będzie tak dobry, ale i tak daje możliwość realizacji ciekawego projektu. Laminat ma też tę przewagę nad lakierowanym MDF-em, że znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia krawędzi. MDF, choć efektowny, jest podatny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.