Krawędziaki i inne sposoby, aby na poddaszu było widać krokwie
Widoczne drewniane belki są ciekawym elementem dekoracyjnym poddasza. Aby jednak osiągnąć efekt, trzeba zwiększyć przekrój krokwi albo zrezygnować z wełny mineralnej i ułożyć na krokwiach styropian. Jeszcze inny sposób to zastosowanie krawędziaków i skrzynek imitujących belki.
Krokwie w więźbie domu jednorodzinnego mają standardowo 18-20 cm wysokości. Wynika to z tego, że konstrukcja z belek o przekroju 8 x 18 cm ma wystarczającą wytrzymałość i jednocześnie umożliwia umieszczenie odpowiednio grubej izolacji termicznej. (Zgodnie z wymaganiami budowlanymi współczynnik przenikania ciepła U dla dachu nie może być wyższy niż 0,3 W/(m2.K), a to oznacza, że izolacja powinna mieć przynajmniej 20 cm).
Aby we wnętrzach na poddaszu były widoczne drewniane belki, przynajmniej 4-5 cm – ocieplenie wraz z okładzina ułożoną w polach między standardowymi krokwiami nie mogłoby być grubsze niż 13-15 cm. Dlatego trzeba rozwiązać to inaczej. Poniżej 3 sposoby.
Autor: Andrzej Szandomirski
W dachu o tradycyjnym układzie warstw wyeksponować w ten sposób można tylko elementy o bardzo dużych przekrojach. Jeśli belki konstrukcyjne mają standardowe wymiary, izolacja termiczna (przynajmniej jej znaczna część) musi się znaleźć nad więźbą
1. Większy przekrój belek
Najprostszym sposobem na pokazanie więźby w pomieszczeniach na poddaszu jest zwiększenie przekroju belek.
Jednak przygotowywane na zamówienie krokwie z drewna litego mają maksymalnie do 30 cm wysokości, jeszcze większe nie miałyby już sensu ekonomicznego – byłyby bardzo drogie, a ich wytrzymałość wykorzystano by w małym procencie.
Lepiej wybrać belki z drewna klejonego. W sprzedaży są elementy o wysokości do 63 cm, można więc tak dobrać wymiary, że w pomieszczeniu będzie widać ich dużą część. Drewno klejone ma dużą sztywność i wytrzymałość przy stosunkowo małym ciężarze, co pozwala zaprojektować więźbę dachową bez słupów. Nadaje się również do przygotowania konstrukcji sklepienia kolebkowego.2,
2. Styropian zamiast wełny mineralnej
Oczywiście zamiast zmieniać konstrukcję więźby, można zmienić rodzaj i ułożenie izolacji termicznej. Tradycyjną wełnę mineralną układaną między krokwiami zastępuje się styropianem lub polistyrenem ekstrudowanym układanym na krokwiach. Taka termoizolacja musi się charakteryzować wysoką wytrzymałością na ściskanie, bo będzie obciążona pokryciem dachowym.
3. Krawędziaki lub skrzynki imitujące belki
Jest jeszcze kilka sposobów na osiągnięcie efektu widocznych krokwi, które nie eksponują samej konstrukcji. Do belek konstrukcyjnych można podczepić dodatkowe elementy drewniane – na przykład krawędziaki lub skrzynki imitujące belki. Można je zamocować tylko w widocznych miejscach, łącząc z belkami konstrukcyjnymi kołkami i klejem lub stalowymi kątownikami.
Ważna jakość drewna
Na widoczne elementy więźby dachowej trzeba wybrać drewno czterokrotnie strugane, które ma większą odporność na ogień i jest mniej atakowane przez owady, a przede wszystkim dużo łatwiej je pokolorować. Nie powinno się używać belek zabezpieczonych zielonymi impregnatami, gdyż wnikają one w strukturę drewna i usunięcie ich jest prawie niemożliwe.