Jak wykończyć skosy poddasza? Spraw, by przestrzeń stała się jasna i przytulna!
W jaki sposób i czym wykańczać skosy, jak zestawiać materiały, kolory i faktury, aby uzyskać taki efekt, na jakim nam zależy. Dzięki tym metodom przestrzeń stanie się jasna i dużo bardziej przytulna.
Spis treści
- Deszczułki na poddaszu
- Jak wykończyć poddasze? Najprościej - płytami
- Jakie kolory zastosować na poddaszu?
- Co wokół okna na poddaszu?
- Jak wykańczać skosy?
Deski oraz niektóre sztywne płyty (gipsowo-włóknowe i cementowo-włóknowe) można mocować bezpośrednio do krokwi, jednak nie zalecamy tej metody. Okładzina nie będzie odporna na naprężenia wywołane przez pracę więźby oraz jej okresowe obciążenia i w efekcie powierzchnia skosów od razu będzie nierówna, a po pewnym czasie pojawią się pęknięcia.
Przed jednym i drugim skutecznie chroni mocowanie okładzin na ruszcie. Płyty mocowane do rusztu muszą mieć elastyczne połączenie ze ścianą murowaną (wystarczy uszczelnić styki obu płaszczyzn trwale elastycznym materiałem). Inaczej pojawią się pęknięcia w miejscu styku muru i płyt.
Deszczułki na poddaszu
Wąskie i regularne dają uporządkowaną płaszczyznę, natomiast szerokie i nieregularne sprawią, że wykończenie będzie się bardziej kojarzyło z otoczeniem niż wnętrzem domu. Istotny jest także sposób ich ułożenia. Mocowane równolegle do kalenicy wydłużają wnętrze, a prostopadle do niej – optycznie zwiększają jego wysokość. Mogą być tak ułożone, by utworzyły płaską płaszczyznę albo zagłębione i wypukłe pasy. W drugim rozwiązaniu krawędzie desek będą widoczne – a te mogą być proste lub naturalnie nierówne.
Deszczułki, niezależnie od sposobu ułożenia, dadzą mniej lub bardziej rustykalny efekt. Jedynie nadanie drewnianej okładzinie białego lub pastelowego koloru może zmienić jej wyraz.
Przy minimalistycznych meblach, elementach ze szkła i stali z powodzeniem mogą się stać elementem wystroju loftu.
Polecamy: Trzymają poziom. Wylewki samopoziomujące: warstwa wyrównawcza, która jest podłożem dla posadzki
Jak wykończyć poddasze? Najprościej - płytami
Najpopularniejsze są gipsowo-kartonowe, ale mogą też być bardziej wytrzymałe gipsowo-włóknowe i cementowo-włóknowe. Oryginalne efekty można uzyskać, wybierając płyty drewnopochodne typu OSB lub MFP. Niektórzy cenią w nich specyficzny urok w postaci wiórów widocznych na powierzchni i wykorzystują je jako element dekoracyjny. Na przykład surowe (tylko lakierowane) nadadzą wnętrzu nieco industrialny charakter. Jeśli pomalujemy je na mocne kolory albo na biało, osiągniemy efekty od pop-artu do stylu eko.
Na uzyskanie ciekawego efektu pozwalają też płyty MDF typu Loft System. Mają wyraźną fakturę i są produkowane w kilkunastu wzorach. Dobrze wyglądają pomalowane lub zostawione w białym fabrycznym wykończeniu.
Łączenia płyt po przyklejeniu można zaszpachlować lub pozostawić widoczne. Uzyskany efekt reliefu lub gobelinu na ścianie warto wzmocnić, podświetlając jej płaszczyznę.
Powierzchnię płyt można wykończyć na przykład tapetą, farbą, lakierem lub matami sibu. Dzięki temu, że są grubsze od tapet, umożliwiają uzyskanie efektów przestrzennych. Przypominają wyglądem tapicerkę, kurdybany, pikowaną skórę. Można je nakleić na ściany, a także na meble.
To sposób na ujednolicenie przestrzeni. Podobny efekt może dać wykorzystanie fototapet lub tapet.
Jakie kolory zastosować na poddaszu?
Poddasze to przestrzeń, w której spotyka się dużo różnych płaszczyzn. W zależności od przeznaczenia pomieszczeń i upodobań dozwolone jest łączenie kolorów oraz materiałów we wszystkich miejscach ich załamania.
Wielość różnych elementów dobrze wygląda w dużych wnętrzach. Na niewielkich poddaszach lepiej unikać zbyt wielu kolorów i materiałów.
Polecamy: Jak i czym ocieplić poddasze użytkowe - wełna mineralna, piana poliuretanowa czy wełna drzewna?
Bardzo dobry efekt uzyskuje się przy malowaniu jednym jasnym kolorem wszystkich elementów wnętrza i konstrukcji dachu, które wówczas nie dominują. Optycznie przestrzeń jest wtedy większa i jaśniejsza, a spokojne tło pozwala na stosowanie dowolnych akcentów kolorystycznych w umeblowaniu wnętrza i jego dekoracji.
Rozsądne jest wybranie jednego albo dwóch głównych elementów i potraktowanie reszty jako tła – czyli jak najbardziej neutralnie. Należy unikać zaznaczania kolorem zbyt niskich
ścianek kolankowych, bo podkreślamy ich szczątkowość i optycznie obniżamy poddasze. Dotyczy to także wnęk w ścianach stykających się z dachem – ostre kąty podkreślone kolorem niepotrzebnie przyciągają uwagę.
Niskie ścianki kolankowe najlepiej pomalować tak jak połać dachu. Wtedy dach przechodzi łagodnie w ścianę i obie płaszczyzny są odbierane jako całość. Wyraźne kolory sprawdzają się tylko na ścianach z długą poziomą górną krawędzią równoległą do kalenicy.
Co wokół okna na poddaszu?
Wnęki lukarny lub okien połaciowych można wykończyć tak jak połać dachu. Jeśli na skosach ułożono drewno, możemy powtórzyć je także we wnękach okiennych, ale ograniczymy ilość światła słonecznego w pomieszczeniu. Gdy jest go dużo lub kreujemy nieco mroczny nastrój, można wykończyć je ciemnym kolorem.
Jeżeli jednak w pomieszczeniu jest niedużo okien, lepiej, by wnęki okienne były jak najjaśniejsze – poprawimy jego doświetlenie. Pozostaje jedynie przemyśleć sposób połączenia ich z płaszczyzną wykończenia dachu. Można to zrobić na przykład kątownikami drewnianymi albo aluminiowymi pomalowanymi na wybrany kolor.
Przeczytaj również: Ocieplenie nakrokwiowe. Jak wybrać najlepsze materiały do ocieplenia dachu?
Jak wykańczać skosy?
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pomalowanie ich na biało. Ten kolor odbija najwięcej światła, nie konkuruje także z żadną inną barwą zastosowaną we wnętrzu. Do wykończenia pionowych ścianek, wbrew pozorom, nie zawsze najlepsze będą płytki ceramiczne. Nie sprawdzą się we wnętrzu, w którym trójkątne formy ścian są agresywne – jest ich wiele i mają ostre kąty. Ich zestawienie z regularnymi prostokątnymi kształtami płytek ceramicznych będzie stanowiło dysonans.
W takiej sytuacji warto w ogóle zrezygnować z płytek i poszukać innych materiałów wykończeniowych. Mogą to być tapety winylowe, maty sibu, drewno odporne na wilgoć, bakelitowe płyty fornirowane, a nawet przycięte na wymiar szkło. r
Autor: Szandomirski Andrzej