Układanie płytek pod prysznicem. Brodzik podłogowy jak wykończyć go płytkami
Pokazujemy, jak wykończyć brodzik podłogowy płytkami ceramicznymi. Kolejność prace podczas układania płytek pod prysznicem.
Po zamontowaniu syfonu brodzikowego i odpowiednim przygotowaniu podłoża można wykończyć brodzik podłogowy płytkami ceramicznymi.
Izolacja pod płytki pod prysznicem
Po zamocowaniu instalacji odpływowej i całkowitym wyschnięciu zaprawy stanowiącej mineralny podkład pod płytki starannie uszczelnia się całą podłogę oraz ściany brodzika. Ze względu na ciągły kontakt tych miejsc z wodą najlepiej jest używać izolacji dwuskładnikowych. W taki sposób należy zabezpieczać ścianę i podłogę na szerokość co najmniej 50 cm od krawędzi brodzika oraz najlepiej do samego sufitu. Izolowanie rozpoczyna się od wklejenia kołnierza przy odpływie i taśm uszczelniających. Najpierw zamocuj taśmę na styku posadzki oraz ściany, a następnie na wewnętrznych stykach ścian. W podobny sposób uszczelnij baterię.
Przeczytaj też:
Hydroizolacja łazienki: folia w płynie czy masa uszczelniająca >>>
Następnie pokryj powierzchnię pierwszą warstwą hydroizolacji. Do jej nakładania należy użyć pędzla. Za pomocą tego narzędzia dokładnie wciera się hydroizolację w każde wgłębienie. Gdy pierwsza warstwa jest już zupełnie sucha (czas schnięcia jest podany przez producenta, najczęściej wynosi kilka godzin), nanieś drugą.
Układanie płytek pod prysznicem: wykończenie brodzika
Do tak przygotowanej powierzchni przykleja się płytki okładziny. Te w miejscu brodzika powinny się charakteryzować niską nasiąkliwością (mniej więcej 3%). Łatwość formowania spadków zależy od kształtu i wymiaru płytek. Spadki w brodziku najłatwiej zrobić, układając mozaikę, bo nie trzeba jej docinać. Przy większych formatach należy utworzyć tak zwaną kopertę. Ostatni rząd płytek ściennych wkleja się po ułożeniu podłogi brodzika. Płytki ścienne pod prysznicem powinny zachodzić na podłogowe. Mocuj je do podłoża elastycznym klejem dobranym do rodzaju okładziny.
Fugowanie płytek pod prysznicem
Do fugowania płytek w brodziku dobrze nadaje się fuga epoksydowa odporna na zawilgocenie oraz bakterie i grzyby, a także fuga cementowa z molekułami srebra. Do powierzchni pod prysznicem wykończonych mozaiką, z dużą liczbą spoin, lepiej jednak wybrać fugę epoksydową, ponieważ jest całkowicie szczelna. Niezwykle ważnym etapem pracy jest również uszczelnienie silikonem sanitarnym wewnętrznych krawędzi między posadzką brodzika a ścianą oraz przestrzeni wokół wpustu i baterii.
Przeczytaj też:
Silikonowanie umywalki, brodzika oraz wanny: jak to zrobić dobrze >>>
Gotowe elementy do budowy brodzików posadzkowych
Na rynku są także dostępne gotowe elementy do budowy brodzików posadzkowych, które w znacznym stopniu ułatwiają montaż. Są wykonane z płyty budowlanej (XPS) wyprofilowanej w odpowiednie spadki oraz mają fabrycznie zamocowany syfon, co daje gwarancję szczelności układu. Taki zestaw montuje się we wcześniej wybranej części posadzki, licując górną krawędź brodzika z poziomem podłogi. Następnie uszczelnia się krawędzie brodzika taśmą dołączoną do zestawu. Dalsze etapy, czyli zrobienie hydroizolacji oraz wykończenie posadzki, wykonuje się tak samo jak podczas tradycyjnego formowania brodzika. Gotowe brodziki posadzkowe mogą mieć różne kształty i wymiary. Oferowane są zestawy zarówno z odpływem liniowym i punktowym.
Polecany artykuł: