Konserwacja sauny. Jak dbać o saunę w domu?

2021-02-02 15:13

Odpowiednia i regularna konserwacja sauny, pozwoli nam cieszyć się jej urokami przed długie lata. Należy pamiętać, że jest to konstrukcja wykonana z drewna, nieustannie poddawanego działaniu wysokich temperatur i wilgoci, dlatego wymaga odpowiedniego czyszczenia i pielęgnacji. Jak zatem dbać o saunę w domu?

Sauna w domu
Autor: Małgorzata Góra Sauna w domu ma wielu fanów, których nie trzeba przekonywać do jej walorów. To miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego powinno być ono odpowiednio oświetlone

W Polsce nie ma długiej tradycji korzystania z sauny, ale są tacy – i jest ich coraz więcej – którzy doceniają jej walory i chcą ją mieć w swoim domu. Jeszcze kilka lat temu sauna uważana była za zbędny luksus, dzisiaj coraz więcej osób docenia jej zdrowotne i relaksujące walory. Sauna w domu? Realizacja tego marzenia nie wymaga ani dużej powierzchni, ani skomplikowanych prac budowlanych.

Jakie warunki musi spełniać pomieszczenie, w którym ma być sauna

Pomieszczenie, gdzie ma być sauna, nie musi spełniać specjalnych wymagań, ale trzeba uwzględnić kilka spraw. Kabina sauny nie powinna całkowicie wypełniać pomieszczenia, do którego jest wstawiona. Powietrze musi swobodnie omywać ściany sauny, by nie uległy zniszczeniu z powodu zbyt wysokiej temperatury. Dlatego konieczne jest zachowanie między nimi a ścianami domu szczelin szerokości przynajmniej 3 cm. Pozwoli to również uniknąć powstawania grzyba lub pleśni. Zaleca się też, by jedna ściana sauny była ścianą działową oddzielającą jej wnętrze od reszty pomieszczenia, w którym jest zamontowana. Drewno na panele, którymi wykańcza się od wewnątrz ściany sauny, powinno być wyselekcjonowane – nie mieć sęków i zawierać jak najmniej żywicy. Aby wnętrze sauny szybko się nagrzewało, a ciepło nie przenikało do otoczenia, jej ściany i sufit trzeba zaizolować. Grubość warstwy izolacji powinna wynosić 5-10 cm.

Ważne szczegóły dotyczące budowy i użytkowania sauny

  • nie instaluj sauny w pomieszczeniu bez wentylacji - może to doprowadzić do jego zawilgocenia;
  • nie instaluj sauny w pomieszczeniu bez kanalizacji: będzie ją trudno utrzymać w czystości;
  • w pobliżu sauny zainstaluj natrysk (albo wybierz na saunę pomieszczenie w pobliżu łazienki) – to ważny element kąpieli;
  • jeśli zdecydujesz się na piec elektryczny, wezwij uprawnionego elektryka, aby podłączył go do instalacji;
  • gdy masz piec na drewno, zadbaj o skuteczne odprowadzenie dymu

Mycie i sprzątanie sauny

Naturalny proces brudzenia drewna w saunie zachodzi znacznie szybciej niż w przypadku innych, domowych elementów z drewna. Jeśli zabrudzenia nie są duże, wystarczy systematycznie zmywać drewno miękką szczotką z proszkiem np. do prania, przetrzeć wilgotną ścierką dla usunięcia środków zmywających, a następnie wytrzeć do sucha i włączyć piec, który osuszy drewno. W sprzedaży są specjalne środki do czyszczenia wnętrza sauny, które przy okazji dezynfekują drewno.

Większość kabin sauny to wnętrza wykonane z surowego, niczym nie zabezpieczonego drewna, które stwarza swoisty mikroklimat - drewno oddycha, pachnie, wydziela olejki eteryczne. Dlatego też bardzo ważne jest, aby sauna po każdym użyciu została dobrze wysuszona.

Jeśli na podłodze w saunie jest kratka (lub dywanik) trzeba ją podnieść, wytrzeć podłogę, zebrać rozlaną wodę, oprzeć o ścianę lub leżankę i pozwolić jej wyschnąć. Drzwi i otwór wentylacyjny należy otworzyć lub uchylić, zabrać mokre ręczniki. Sauna jest nagrzana i łatwo wyschnie pod warunkiem, że wilgoć będzie miała gdzie "uciec" z ciepłym powietrzem. Pamiętajmy, że pleśń i grzyb w ciepłym i wilgotnym środowisku rozwija się błyskawicznie.

Zabezpieczenie ścian w saunie lakierem

Ściany wewnętrzne kabiny sauny można polakierować specjalnym lakierem (wybierając lakier trzeba pamiętać o tym, że pod sufitem temperatura dochodzi do 110°C i typowe lakiery do drewna mogą ulec rozkładowi). Lakierować można także pozostałe elementów sauny, które są narażone na silniejsze zabrudzenie – uchwyt drzwi, próg, kratki podłogowe. Jednak w tym przypadku wybór lakieru nie będzie już takim problemem, gdyż na dole, przy podłodze panuje zdecydowanie niższa temperatura - około 40°C.

Zabezpieczenie ławek w saunie specjalnym olejem

Powierzchnię ławek warto zabezpieczyć na przykład specjalnym wodoodpornym olejem. Można użyć specjalnych olejków penetrujących w głąb drewna. Dzięki nim powierzchnia jest mniej podatna na brudzenie i wilgoć, łatwiej ją też zmywać. Z zewnątrz kabinę zabezpiecza się dowolnie.

Testujemy impregnaty i farby do drewna. Poznaj najlepsze >>>

Sauna w domu
Autor: Andrzej Szandomirski Dzisiaj każdy może docenić zdrowotne i relaksacyjne walory sauny, nie wychodząc z domu, jeśli tylko zamontuje w nim niewielką kabinę
Rodzaje saun: sauna fińska, sauna parowa czy sauna infrared?
Sonda
Czy chciałbyś mieć saunę w domu?
Pozostałe podkategorie