Łaźnia parowa w domu. Jak działa i jak ją zbudować?

2021-02-18 15:18

Łaźnia parowa ma wiele zalet i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Łaźnię parową można urządzić w domu, a nawet i w mieszkaniu. Jednak na prawdziwy komfort można liczyć tylko wtedy, gdy się ją dobrze zaplanuje, a przy budowie będzie korzystać z materiałów odpowiedniej jakości. Jaka jest różnica między łaźnią parową a sauną?

Łaźnia parowa
Autor: Marcin Czechowicz Kąpiel w łaźni parowej działa orzeźwiająco, oprócz relaksu mają mnóstwo walorów zdrowotnych i kosmetycznych

Łaźnia parowa

Łaźnia parowa nazywana czasami sauną mokrą, turecką, rzymską, to pomieszczenie wykończone ceramiką, szkłem lub tworzywem sztucznym, z agregatem parowym (wdmuchującym parę do środka) umieszczonym na zewnątrz. W łaźni parowej panuje 100% wilgotność, zaś temperatura waha się w granicach 35-55°C. Warto jednak wiedzieć, że najbardziej komfortową temperaturą dla większości osób jest 37-45°C. Pod względem praktycznym łaźnia jest "stworzona" do częstego użytkowania – jeśli jest prawidłowo wykonana, to do osiągnięcie ww. parametrów wystarczą 2-3 minuty. Łaźnię parową można urządzić pod własnym dachem. Każdy, kto choć raz miał możliwość skorzystania z kąpieli w łaźni parowej, wie, jaki to wspaniały sposób na odpoczynek. Rozgrzewające kąpiele oprócz relaksu mają mnóstwo walorów zdrowotnych i kosmetycznych.

Domowe spa - jak zmieścić saunę i kabinę parową na 3 m2

Podstawowe różnice między sauną a łaźnią parową

Temperatura panująca w łaźniach waha się od 40 do 55°C, w saunie sięga 110°C. Dla większości użytkowników łaźni parowych najbardziej komfortową temperaturą jest 45°C. Samo pomieszczenie łaźni ma inną konstrukcję. Łaźnia parowa musi być w całości (to znaczy jej podłoga, ściany oraz sufit) wykonana z materiałów odpornych na działanie powietrza o dużej wilgotności (100%). W tradycyjnych saunach parowo-ziołowych wilgotność powietrza nie przekracza nigdy 65%, natomiast w saunach suchych i mokrych utrzymuje się na poziomie 10–30%. Dlatego sauny można budować z drewna, ale nie jest ono odpowiednim materiałem konstrukcyjnym na kabiny łaźni parowych.

Przeczytaj też:

Sauna parowa w domu. Jakie są zalety korzystania z sauny? Gdzie ją urządzić? >>

Materiały, z których wykonuje się kabiny łaźni parowych, powinny mieć atest Państwowego Zakładu Higieny. Pod względem praktycznym łaźnia parowa jest "stworzona" do częstego korzystania. Natomiast użytkowanie sauny jest dość kłopotliwe ze względu na długi czas nagrzewania się kabiny.

Z czego wykonać kabinę łaźni parowej 

Kabiny łaźni parowych mogą mieć konstrukcję lekką (ściany, sufit i podłoże z gotowych elementów z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, hartowanego szkła oraz aluminium) lub tak zwaną ciężką (ściany murowane lub ze spienionego polistyrenu, z wodoodpornych materiałów, na przykład płytek, kamienia lub kafli ceramicznych). Tego typu rozwiązania stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy użycie gotowych elementów, oferowanych przez wyspecjalizowanych producentów, jest niemożliwe. Tak może się zdarzyć, gdy pomieszczenie ma nietypowy kształt lub gotowe elementy nie pasują do stylu wnętrza. 

Gotowe kabiny przeznaczone do instalowania w domach lub w mieszkaniach mają wymiary pozwalające pomieścić od jednej do sześciu osób. Zasady instalacji są identyczne. Różnice dotyczą jedynie wymiarów kabin, mocy zastosowanego generatora pary i sposobu rozwiązania instalacji. W celu zapewnienia komfortu osobom korzystającym z łaźni oraz zagwarantowania odpowiednich warunków wytwarzania pary w kabinach ich wysokość powinna wynosić 205–224 cm.

Z jakich materiałów ściany i sufit łaźni parowej

Ściany, sufit i podłoże kabin łaźni parowej o konstrukcji lekkiej wykonuje się z lekkich, gotowych elementów z wysokiej jakości tworzywa sztucznego (w różnych kolorach), hartowanego szkła oraz aluminium. Ściany w konstrukcji ciężkiej są murowane lub wykonane z materiałów wodoodpornych, płytek, kamienia lub kafli ceramicznych. Montuje się je na gładkich, wypoziomowanych powierzchniach wyłożonych płytkami ceramicznymi lub wykładziną z tworzywa sztucznego – dla bezpieczeństwa użytkowników – antypoślizgową. 

Przeczytaj też:

Jak zadbać o prawidłową wentylację w saunie? >>

Generator pary do łaźni parowej

Para wodna ogrzewająca łaźnię parową jest wytwarzana przez generator montowany na zewnątrz kabiny. Do generatora trzeba doprowadzić wodę oraz zasilanie elektryczne. Generator powinien być wyposażony w system automatycznej pracy, mieć zabezpieczenia przed przegrzaniem oraz przepaleniem grzałek i program płuczący, który uruchamia się po zakończonej kąpieli. Grzałki i zbiornik powinny być ze stali kwasoodpornej. Pracą generatora, podobnie jak pieca do sauny, steruje się za pomocą panelu.

Galeria zdjęć: wanny w różnych wydaniach 

Sonda
Czy chciałbyś mieć saunę w domu?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie