Socrealizm w nowoczesnej kuchni. Mała kuchnia o nostalgicznym klimacie.

2012-09-03 20:53

Kto powiedział, że duże, wyraziste wzory są zarezerwowane tylko dla przestronnych pomieszczeń? Ta nieduża kuchnia (ponad 3,5 m2) to potwierdzenie tego, że małe jest piękne.

Kuchnia z Warszawą w tle
Autor: Mariusz Bykowski Duży wzór graficzny został wkomponowany tak, że nie przytłacza maleńkiej kuchni.

Właścicielka tej maleńkiej kuchni, zainspirowana Warszawą wprost z książek Leopolda Tyrmanda, postawiła na odważne, duże graficzne wzory i wyraziste akcesoria. Odważne decyzje okazały się nie być chybione. Kuchnia o niecałych czterech metrach kwadratowych jest przestronna i interesująca.

Całe mieszkanie ma tylko 33 m², a aneks kuchenny zajmuje 3,80, ale wszystko wydaje się większe! Trzeba było wygospodarować miejsce dla dzieci – siedmioletniej córki i czteroletniego syna. Istniejącą kuchnię właścicielka przerobiła na ich pokój, a nową wcisnęła do salono-sypialni. Zależało jej też na optycznym powiększeniu przestrzeni. Ważne było, aby w kuchni można było swobodnie gotować. Właścicielka zachwyciła się „robotniczymi” klimatami. Odsłoniła więc cegłę, sama ją oczyściła i polakierowała, by pokazać kolor i fakturę. Idealnie prezentują się na niej „stare” bakelitowe gniazdka i łączniki oraz „fabryczne” ułożenie przewodów elektrycznych. Podświetlenie okapu pełni też funkcję dekoracyjną – dzięki niemu stary mur ożywa.

Aneks (część salonu, który pełni też funkcję sypialni) miał być jednocześnie wizualnie strefą i odrębną, i włączoną w pokój. Szafki skrywają więc lodówkę, zmywarkę i okap, a niewysoka ścianka pomalowana metaliczną grafitową farbą – blat i krzesła, czyli kącik jadalniany. Nowoczesne bliźniacze lampy dodają tej użytkowej części wnętrza salonowej elegancji. Pokryta czerwoną metaliczną farbą ściana (od strony przedpokoju to szafka na buty) staje się wyrazistym akcentem dekoracyjnym. Lekko odbijając światło, optycznie powiększa przestrzeń.

Polski socrealizm również może być bardzo interesujący. Fototapetę w sepii powstałą ze zdjęcia Adama Ławnika, wydrukowano w megaskali. Dzięki niej wąski aneks kuchenny zyskał głębię, oddech i zdecydowany charakter. Szlachetna okleina – na zasadzie kontrastu – podkreśla surowość ceglanego muru, a jego poziomy wątek jest równoważony przez pionową „zebrę”. Chlebak z racji obłej linii kojarzy się z AGD i akcesoriami modnymi w latach 50.

Warto wiedzieć

Zanim zabierzesz się za remont

Jeśli byliśmy zadowoleni z dotychczasowego usytuowania elementów wyposażenia kuchni i chcemy jedynie zastąpić je nowymi, mamy proste zadanie – wystarczy powielić sprawdzone wzorce. Gdy zdecydujemy się na zmianę dotychczasowej aranżacji lub umieszczenie w kuchni nowych, nieużywanych do tej pory urządzeń (na przykład zmywarki, mikrofalówki czy ekspresu do kawy), powinniśmy zacząć od dokładnego rozplanowania przestrzeni. Usytuowanie sprzętów i blatów roboczych w określonym porządku ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale przede wszystkim służy takiej organizacji pracy, która uchroni nas przed niepotrzebnym przemierzaniem dużych odległości i dźwiganiem. Trzeba uwzględnić wymiary nowych urządzeń i pamiętać o miejscu niezbędnym do swobodnego korzystania z nich. Ten etap prac można wykonać samodzielnie albo zlecić projektantowi wnętrz, który zapewne lepiej poradzi sobie ze stworzeniem wygodnej i funkcjonalnej kuchni. W samodzielnych zmaganiach z aranżacją pomoże rysunek rzutu pomieszczenia, w który będzie można wrysować planowane sprzęty i meble. Przedtem można wyciąć papierowe szablony wybranego wyposażenia, aby móc je swobodnie przesuwać i w ten sposób wybrać najdogodniejsze ustawienie. Jeśli uda nam się dotrzeć do stosownego programu komputerowego, zadanie będzie i łatwiejsze, i ciekawsze.

Maksimum wygody, minimum miejsca

Na umieszczenie w jednym rzędzie (przy jednej ścianie) wszystkich urządzeń niezbędnychw kuchni potrzeba co najmniej 360 cm.Zlewozmywak nie powinien się znajdować dalej niż 3 m od pionu kanalizacyjnego. Najlepiej,gdy jest zainstalowany między lodówką a kuchenką. Między nimi należy umieścić minimum40-centymetrowe odcinki blatu. Warto, by przynajmniej jeden fragment blatu roboczego(w zabudowie jednorzędowej najlepiej między zlewozmywakiem i kuchenką) miał 80 cm,a suma długości wszystkich nie była mniejsza niż 200 cm.Kuchenka gazowa musi być oddalona od okna co najmniej 50 cm, aby ewentualne gwałtownepowiewy wiatru nie zdmuchiwały płomienia podczas gotowania.Zmywarka powinna być ustawiona tuż przy zlewozmywaku. Bez względu na sposób zabudowyodległość od zlewu do lodówki w linii prostej nie powinna być większa niż 210 cm, a od lodówkido kuchenki – 270 cm. Przejście między nimi musi być swobodne, niczym nieograniczone.

Nasi Partnerzy polecają