Pomieszczenie gospodarcze w domu - jak je dobrze zaprojektować i urządzić?

2024-10-24 12:17

Kotłownia, schowek, pralnia, spiżarnia, garaż… Jak je zaprojektować, by było praktycznie i by dobrze wykorzystać każdy metr kwadratowy powierzchni. Od tego też zależy, czy będzie się nam mieszkało wygodnie. Jak duże powinno być pomieszczenie gospodarcze? Jak je urządzić? O tym architekta wnętrz.

spiżarnia przy kuchni
Autor: Maria Miklaszewska Lokalizacja pomieszczeń gospodarczych może przesądzić o ich funkcjonalności. Przykładowo spiżarnia najlepiej spełni swoje zadanie, gdy usytuujemy ją tuż przy kuchni

Spis treści

  1. Jakie jest najlepsze miejsce na pomieszczenie gospodarcze?
  2. Garaż jako pomieszczenie gospodarcze domu
  3. A może tylko schowek w domu?
  4. Pralnia w domu - jakie powinna mieć wymiary? W co musi być wyposażona?
  5. Jakie wymiary dla spiżarni?

Pomieszczenie gospodarcze to dobra inwestycja. Spiżarnia, pralnia, garderoby oraz schowki pozwolą uwolnić przestrzeń mieszkalną od niepotrzebnych sprzętów. Dzięki nim obsługa domu i utrzymanie porządku trwają krócej i wymagają mniejszego wysiłku.

Jakie jest najlepsze miejsce na pomieszczenie gospodarcze?

Analizując plany domów, trzeba zwróć uwagę na liczbę, rozmieszczenie i dostępność pomieszczeń gospodarczych i technicznych oraz ich wielkość. Warto też zastanowić się, czy z niektórych pomieszczeń można zrezygnować, a inne połączyć.

W przypadku pomieszczeń gospodarczych, pralni, suszarni i spiżarni bardzo istotne są odpowiednie wentylacja i temperatura, więc powinniśmy dopilnować, by były zlokalizowane blisko kominów wentylacyjnych. Aby zapewnić dobrą wymianę powietrza w pomieszczeniu gospodarczym powinien się znaleźć wywiew (wentylacja grawitacyjna lub wspomagana mechanicznie). Dodatkowo drzwi wyposażamy w kratkę wentylacyjną, tuleje albo podcięcie. O dobrą wentylację warto zadbać także w garażu. Niższą temperaturę i oszczędność energii do ogrzewania zyskamy dzięki zgrupowaniu pomieszczeń gospodarczych w chłodniejszej, gorzej doświetlonej części domu, na przykład od północy i w sąsiedztwie garażu.

Garaż jako pomieszczenie gospodarcze domu

Minimalne, określane przez przepisy wymiary garażu – 2,7 x 5,5 m, nie przewidują miejsca na nic więcej poza autem. W tak wąskim pomieszczeniu osoba o ograniczonej sprawności może mieć kłopot z wysiadaniem z niego. Minimalna szerokość garażu dla osoby niepełnosprawnej to 3,4 m. Dopiero, gdy pomieszczenie ma szerokość 5 m, przy jednej z bocznych ścian można ustawić regał na narzędzia, mieć miejsce na rowery lub sprzęty potrzebne do pielęgnacji ogrodu.

Składowaniu przedmiotów lub warsztacie wzdłuż tylnej ściany możliwe jest w garażu o długości około 7 m.

Minimalna wysokość garażu, zgodnie z przepisami, to 2,2 m, więc jeśli sterownik automatycznego otwierania bramy garażowej nie zajmuje wiele miejsca, można także wykorzystać powierzchnię sufitu.

Gdy w garażu planujemy warsztat, warto wstawić trwały stół (może być składany), ale też zainstalować ogrzewanie i wybrać ocieploną bramę segmentową. Nad stołem do pracy konieczne jest mocne oświetlenie – żarówka powinna mieć moc około 300 lumenów. Obok powinno się znaleźć łatwo dostępne gniazdo elektryczne z uziemieniem.

W garażu przydadzą się też niski zlew i kran. Jeśli w posadzce jest system odwodnienia, to przynajmniej ujęcie wody. Nie może też zabraknąć apteczki – w razie wypadku przy pracy.

Przestrzeń takiego pomieszczenia staramy się maksymalnie wykorzystać. Sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju półki, regały, haki i mocowania, które pozwolą na umieszczenia przechowywanych przedmiotów na ścianach. Uwolnienie podłogi ułatwi sprzątanie.

Gdy zdecydowaliśmy się na wiatę na samochód, potrzebne będzie dodatkowe pomieszczenie o powierzchni 3-5 m² dostępne z zewnątrz domu. Tuż przy wejściu, bezpośrednio na posadzce, powinny się znaleźć kosiarka i taczka. Wyżej można zamocować półki. Składzik powinien być suchy, wietrzony, ale nie musi mieć naturalnego oświetlenia.

Murator Remontuje: Jak samodzielnie wykonać efekt betonowej ściany?
Materiał sponsorowany
zaplecze
Autor: INDECO Szafa z drzwiami przesuwnymi do garażu wprowadzi ład i zabezpieczy przechowywane sprzęty przed kurzem. Można za nimi ukryć też bojlery i kosiarkę. Szafę łatwo się otwiera, nawet gdy w garażu jest zaparkowany samochód

A może tylko schowek w domu?

Nie musi być duży, o ile służy tylko do przechowywania przedmiotów niezbędnych do sprzątania. W nim również ważne jest, by jak najlepiej zagospodarować ściany – poza otwartymi półkami od podłogi do sufitu każde wolne miejsce przeznaczmy na haki i wieszaki. Jeżeli w sąsiedztwie schowka nie ma łazienki, praktyczny będzie niski zlew.

Odkurzacz najlepiej umieścić w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej przy samym wejściu. Pomocny będzie mocowany do ściany uchwyt na rury.

Wyższe półki schowka to dobre miejsce na ozdoby choinkowe, sprzęt turystyczny i sportowy.

Schowek tego typu może być zaprojektowany jako oddzielne pomieszczenie, na przykład pod schodami, jako aneks w garażu, pralni lub garderobie przy wejściu do domu. Wystarczy nawet głęboka na 45-60 cm wnęka zamykana przesuwanymi drzwiami.

Pralnia w domu - jakie powinna mieć wymiary? W co musi być wyposażona?

Powinna mieć 5-6 m². Musi się w niej znaleźć miejsce na pralkę, zlew gospodarczy do drobnych przepierek oraz namaczania bielizny, blat na wysokości 85-98 cm do składania czystych i uprasowanych ubrań oraz drążek do odwieszania. Potrzebne są też szafka lub półki na środki do prania, żelazko.

Do pralni musi być doprowadzona instalacja elektryczna i wodna (dopływ i odpływ). Wymagany jest też stały obieg powietrza (wystarczy kanał wentylacyjny z kratką wywiewną, a w drzwiach – zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu nie ma okna – otwory zapewniające dopływ powietrza z zewnątrz).

Niezbędne są także odpowiednio zlokalizowane oświetlenie (ogólne, nad blatem i ułatwiające prasowanie) oraz gniazda elektryczne z uziemieniem do zasilenia urządzeń.

Wygodnie jest wygospodarować na pralnię oddzielne pomieszczenie. Dobrze, by znalazło się na tym samym poziomie co sypialnie i garderoby lub w sąsiedztwie kuchni albo w piwnicy. Wtedy użyteczny będzie zsyp na brudną bieliznę. Ci, którzy nie mogą się rozstać z wizją prania pachnącego letnim wiatrem, lokują pralnię przy wyjściu do ogrodu (w garażu, w sąsiedztwie balkonu). Pralnia nierzadko jest częścią większego pomieszczenia, w którym przechowuje się także drabinę, odkurzacz, mop, sprzęt turystyczny i sportowy.

Nie zawsze oddzielna pralnia jest konieczna. Nowoczesne pralki są ciche, mają systemy zabezpieczające przed zalaniem, więc można je ustawić tam, gdzie będzie to wygodne, na przykład w garderobie lub w holu przy wejściu. Mogą być zabudowane w szafie, w której znajdą się również pojemniki na bieliznę, a także miejsce na detergenty, żelazko i deskę do prasowania.

W podjęciu decyzji o tym, gdzie umieścić pralnię, pomocny może być podział domu na strefy: dzienną i nocną. O ile łazienkę umieścilibyśmy w nocnej, to pranie należy raczej do aktywności dziennych. To argument dla tych, którzy widzą pralkę raczej w sąsiedztwie kuchni.

zaplecze
Autor: Małgorzata Góra, projekt: RAAS ARCHITEKCI Współczesne kotłownie coraz częściej są, tak jak ta, eleganckie. Często łączy się je z pralniami

Jakie wymiary dla spiżarni?

Najwygodniej, gdy wejście do spiżarni jest bezpośrednio z kuchni. Praktyczna będzie również zlokalizowana w sąsiedztwie wejścia do domu lub przy garażu.

Spiżarnia powinna mieć przynajmniej 2-2,5 m². Tyle wystarczy, by po dwóch stronach zainstalować wygodne półki o dwóch głębokościach: wzdłuż dłuższego boku 15 x 20 cm na przetwory i wzdłuż krótszego – 60-90 cm – na urządzenia kuchenne. Świeże warzywa i owoce wygodnie jest przechowywać w koszach, a drobne kuchenne akcesoria – w pojemnikach.

Spiżarnia nie musi być oświetlana i wietrzona przez okno. Wystarczające są przewody wentylacyjne i nawiew powietrza. Zbędne jest także ogrzewanie. Jeśli dodatkowo spiżarnia została ulokowana od strony północnej (ewentualnie wschodniej), łatwiej będzie utrzymać w niej niską temperaturę, która pozwoli dłużej przechowywać świeżą żywność. W spiżarni stosuje się oświetlenie sufitowe.

Drzwi do spiżarni powinny być pełne, o skrzydle szerokości minimum 70 cm, a otwierać mogą się na zewnątrz i do wewnątrz. r

Murator Google News
Autor:
Listen to "Kuchnia - zamknięta czy aneks? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.