Czym jest chmura internetowa. Czy internetowy dysk jest bezpieczny?
W dobie pandemii COVID-19 wirtualne przechowywanie plików pozwala na efektywną pracę zdalną wielu przedsiębiorstw. Czym jest chmura internetowa? Czy dysk internetowy jest bezpieczny?
Dysk wirtualny to usługa umożliwiająca przechowywanie plików na serwerze usługodawcy, nadająca nieprzerwany dostęp użytkownikowi do jej zawartości. Przechowywane w chmurze pliki to najczęściej multimedia, pliki tekstowe i graficzne oraz bazy danych. Internetowy dysk przenośny może być używany w dowolnym miejscu na świecie, a jedynym warunkiem uzyskania dostępu do niego jest połączenie z siecią. Jest to zatem rozwiązanie znacznie praktyczniejsze od fizycznych dysków zewnętrznych w postaci np. nośników USB, które podlegają uszkodzeniom mechanicznym.
Co umożliwia wirtualna chmura internetowa
Cytując klasyka, „same plusy, żadnego minusa”.
1. Dostęp do zapisanych na dysku danych z dowolnego miejsca na świecie na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu rozwiązaniu, niezależnie od tego gdzie przebywa użytkowników, może mieć nieograniczony wgląd do swoich pików graficznych, tekstowych czy multimedialnych oraz do ich edycji. Co ważne, kopie zapasowe nie mogą być usunięte ani rozdystrybuowane bez zgody administratora danych.
2. Możliwość udostępniania plików współużytkownikom sieci. Poprzez chmurę internetową istnieje możliwość udostępnienia treści innym użytkownikom, zarówno poprzez system NAS, jak i wirtualne dyski oferowane przez lokalnych operatorów. Dzięki temu wirtualny dysk może stać się zbiorem plików wielu użytkowników sieci, którzy umieszczają na nim spójne treści lub wspólne zdjęcia. Baza jest zabezpieczona hasłem i znajduje się w kontrolowanym środowisku. Dysk nie posiada ograniczeń ilościowych współużytkowników sieci. Jedyny limit stanowi przypisana ilość miejsca udostępniona danemu użytkownikowi.
3. Odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz kradzież. Wirtualny dysk nie może ulec zniszczeniu oraz utracie, a co za tym idzie, dane przesłane z urządzeń mobilnych są bezpieczne i posiadają możliwość odtworzenia na kolejnym urządzeniu kopii zapasowej. W przypadku kradzieży lub zagubienia sprzętu, osoba nieupoważniona, nieposiadająca indywidualnego hasła nie ma możliwości wglądu do zapisanych na dysku plików.
4. Niską awaryjność spowodowaną umieszczeniem plików na zabezpieczonych serwerach. Chmury internetowe tworzą tzw. bezpieczne sejfy, których wszelka modyfikacja wymaga zgody administratora danych. Dane nie mogą zostać przypadkowo utracone, jest to środowisko komputerowe - wirtualne, gdzie dane znajdują się w ściśle kontrolowanym data center, na wskazanych serwerach i replikowanych macierzach, których to dane są regularnie sprawdzane i kopiowane w ramach procesów kopii zapasowej.
Polecany artykuł:
Chmura obliczeniowa
Chmura obliczeniowa (cloud computing) to rodzaj usługi oparty stricte na zewnętrznej infrastrukturze dostawcy. Chmura w takim znaczeniu służy jako platforma dla specjalistycznego oprogramowania analitycznego, systemów informatycznych czy aplikacji, z których korzystać można offline. Na przykład systemy Enterprise Resource Planning funkcjonują w chmurze, dzięki czemu umożliwiają kierownictwu wgląd w dane przedsiębiorstwa z poziomu komputera stacjonarnego czy telefonu komórkowego. Dla użytkowników prywatnych chmura obliczeniowa służy do korzystania z edytorów graficznych i tekstowych odpowiadającym np. Microsoft PowerPoint, które nie posiadają zainstalowanej oficjalnej aplikacji. Dyski w chmurze udostępniane przez operatorów posiadają dodatkowe funkcjonalności, jak np. edycja plików czy wykonywanie kopii zapasowych.
Rodzaje chmur internetowych
Przedsiębiorstwa mogą wdrażać zasoby w chmurze przy użyciu czterech rodzajów chmur. Pierwszy typ to tzw. chmura publiczna, która udostępnia zasoby powszechnie, poprzez sieć. Istnieje również chmura prywatna, która nie jest udostępniana innym użytkownikom i oferuje usługi w ramach prywatnej sieci wewnętrznej (zwykle hostowanej w danej firmie). Kolejny rodzaj upublicznienia danych to chmura hybrydowa udostępniająca usługi zarówno w chmurze publicznej, jak i prywatnej w zależności od jej przeznaczenia. Ostatni typ to chmura społecznościowa, która udostępnia zasoby tylko między organizacjami rządowymi i pożytku publicznego.
Bezpieczeństwo korzystania z chmury internetowej
Bezpieczeństwo i łatwość w korzystaniu z udostępnionych w chmurze plików stanowi jej główny atut. Część operatorów umożliwia swoim abonentom wykupienie wirtualnego dysku o różnych pojemność uzależnionych od typu zapisywanych na niej plików. Szczególnie w dobie powszechnej pracy w systemie home office jest to rozwiązanie komfortowe i bezpieczne.
Materiał powstał we współpracy z firmą Supermedia