Internet do pracy zdalnej. Co to jest VPN?

2020-04-15 20:57

W związku z panującą pandemią koronawirusa, pracodawcy umożliwiają home office. Jak się do tego przygotować? Jaki internet do pracy zdalnej będzie niezawodny?

home office
Autor: Gettyimages Coraz więcej pracowników korzysta z możliwości pracy zdalnej. Dzieje się tak dzięki dostępności technologii cyfrowej i Internetu

Kluczowe dla wyboru przepustowości łącza internetowego jest określenie ilości urządzeń, które wykorzystywane będą podczas pracy zdalnej. Warto uwzględnić, że często w tym samym czasie z sieci korzysta kilku domowników, którzy łączą się z Internetem poprzez urządzenia mobilne. Im większa ilość aktywnych aplikacji, tym korzystniejszy jest wybór stabilnego i szybkiego łącza. Jest to szczególnie ważne przy połączeniu z VPN. Stabilność gwarantuje światłowód odporny na czynniki zewnętrzne, które obniżają jakość w przypadku połączenia radiowego i mobilnego.

Co to jest VPN

VPN to skrót od angielskiej nazwy Virtual Private Network. Połączenie VPN oznacza, że nasz adres IP zostaje ukryty, a właściciele stron, które przeglądamy, widzą jedynie IP należące do sieci VPN. VPN pośredniczy w przepływie ruchu internetowego, który w międzyczasie go szyfruje. To, oraz użyte protokoły i lokalizacja serwerów VPN, z którymi się łączymy wpływają bezpośrednio na prędkość transferu danych naszego łącza połączonego z VPN-em. Stabilny VPN nie powinien wpływać znaczącą na szybkości wykupionej przez nas przepustowości (maksymalny spadek nie powinien przekraczać 10 procent). Co wpływa zatem na prędkość naszego łącza przy podłączeniu z VPN-em? W największym stopniu, kluczowa jest odległość między naszą lokalizacją a serwerem głównym. Im jest ona mniejsza tym niższy jest ping, a szybszy transfer danych. Prędkość jest również uzależniona od ilości użytkowników podpiętych do sieci.

Internet do pracy zdalnej

Istotną kwestią, o której warto pamiętać wybierając Internet do pracy zdalnej jest prędkość nie tylko pobierania, ale również (bądź w przypadku niektórych zadań) przede wszystkim wysyłania danych. Przy wysyłaniu i odbieraniu dużych plików w różnych formatach, warto mieć na uwadze, by obydwie wartości były jak najwyższe. Podobna zależność istnieje przy przechowywaniu plików w chmurze internetowej. Tu również warto mieć na uwadze z jaką szybkością wysyłamy dane. Podobnie, gdy w mieszkaniu korzystasz z telefonów VoiP, ze względu na to, iż łącze internetowe jest poprzez nie obciążone kolejnymi procesami.

Telekonferencje

Z pracą w systemie home office ściśle związane są telekonferencje, które wymagają wysokiego transferu danych. Organizując telekonferencję poprzez Skype do samej rozmowy głosowej zaleca się prędkość na poziomie ok. 100 kb/s, udostępnienie ekranu wymaga 300 kb/s, rozmowa video w jakości HD pobiera 1,5 Mb/s, natomiast rozmowa video, w której bierze udział 7 lub więcej osób to transfer na poziomie 8 Mb/s. Jeśli użytkownik jest zalogowany w Skypie, ale nie prowadzi żadnych rozmów, aplikacja używa przeciętnie 0–4 kb/s przepustowości. Podczas rozmowy Skype będzie wykorzystywać średnio 24–128 kb/s przepustowości. Zbliżone wartości wymagane są również poprzez inne aplikacje służące do organizacji wideokonferencji w dużych grupach, w tym najpopularniejszy obecnie w Polsce - programie Zoom.

Warto wiedzieć

Potrzebne regulacje pracy zdalnej

Praca zdalna jest utożsamiana z prawnie uregulowaną telepracą. W praktyce te pojęcia są mylone, co skutkuje problemami z właściwym ich stosowaniem. W myśl art. 675 § 1 Kodeksu pracy za telepracę uważa się pracę, która jest wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Pojęcie to budzi wątpliwości i wyklucza prace, które są podejmowane w podobnych warunkach – ale nie identycznych, jak wynika z dosłownego brzmienia przepisu. Wystarczy, że praca odbywa się nieregularnie albo jej wyniki nie zawsze są przesyłane elektronicznie pracodawcy. W konsekwencji wielu pracowników nie można zaklasyfikować do kategorii osób zatrudnionych w formule telepracy. Dlatego zasadne jest przyjęcie ogólnego pojęcia pracy zdalnej i unormowania wzajemnych praw i obowiązków w sposób jak najbardziej elastyczny. Praca zdalna musi zostać uregulowana – podczas świadczenia usług przez pracownika pojawiają się wątpliwości co do kwestii ochrony danych, powierzenia sprzętu i odpowiedzialności za niego, a także wypadków w miejscu pracy. Takie aspekty pracy zdalnej powinny zostać uregulowane przepisami. Pracodawcy oczekują więc, że nastąpią zmiany w prawie pracy. Potrzebujemy wprowadzenia pojęcia pracy zdalnej i określenia jej podstawowych zasad – tak, żeby mogła być powszechnie stosowana w sposób legalny i przewidziany w przepisach kodeksu pracy – wyjaśnia Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

W celu efektywnej pracy zdalnej, Supermedia rekomenduje przepustowość 300/40 Mbps, gwarantującą stabilne łącze oraz wysoki transfer pobierania i wysyłania danych. Oferta dostępna jest na okres 24 miesięcy oraz czas nieokreślony: sprawdź szczegóły Internet Home Office >>>

Materiał powstał we współpracy z firmą Supermedia

QUIZ: Sprawdź, czy praca zdalna jest dla ciebie

Pytanie 1 z 6
Miejsce do pracy to dla ciebie: