Renowacja i naprawa tapicerki samochodowej
Pranie, odświeżanie i drobne naprawy tapicerki samochodowej można wykonać samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria i preparaty do konserwacji.
Nie ma to jak czyste, zadbane i pachnące świeżością wnętrze samochodu. Regularna pielęgnacja oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków pomaga spowolnić proces starzenia materiałów tekstylnych oraz tapicerek skórzanych. A gdy już pojawią się plamy albo uszkodzenia, nie należy czekać aż się powiększą lub staną się trudne do usunięcia. Wiele drobnych mankamentów tapicerki samochodowiej można naprawić we własnym zakresie. Potrzebne do tego będą niedrogie akcesoria i środki do renowacji oraz podstawowa wiedza, jak postępować w przypadku powstania uszkodzenia. Niezbędne też będą odrobina chęci, wolny czas i cierpliwość.
Niezbędne środki i akcesoria do renowacji, odświeżania i naprawy tapicerki samochodowej:
- Odkurzacz samochodowy, szczotka
- Szampon do tapicerki
- Preparat do renowacji i pielęgnacji skóry
- Gąbka, szmatka
- Igła tapicerska, nici poliamidowe
- Elastyczny klej uniwersalny
- Rozpuszczalnik, szpachla, farba i lakier do skóry
- Drobnoziarnista gąbka lub papier ścierny
Czyszczenie i konserwacja tapicerki samochodowej materiałowej
Najbardziej narażona na uszkodzenia i zabrudzenia jest wykładzina podłogowa, a po niej tapicerka foteli. Dlatego na bieżąco trzeba kontrolować stan tych materiałów, usuwać plamy, odkurzać, a co najmniej raz na sezon (najlepiej po zimie) wykonywać pranie.
Do dywaników i wykładzin materiałowych można stosować środki chroniące przed powstawaniem zabrudzeń oraz preparaty o działaniu odpychającym wodę. Dzięki nim przypadkowo rozlana ciecz zamiast wsiąkać, spłynie po tapicerce.
Czyszczenie wnętrza samochodu rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia, zabłoconą wykładzinę dobrze jest najpierw wyszczotkować. Następnie nanosimy na tapicerkę samochodową dostosowany do jej rodzaju preparat czyszczący (w postaci płynu lub pianki). Zanim to zrobimy, warto jest wypróbować działanie środka w mało widocznym miejscu upewniając się, że środek nie powoduje niepożądanych reakcji (na opakowaniu znajdziemy wskazówki dotyczące jego użycia). Po spryskaniu tapicerki środkiem czyszczącym odczekujemy kilka minut i wycieramy materiał ściereczką. Czyszczenie uporczywych plam na tapicerce należy powtórzyć. Odświeżając tapicerkę nie zapominajmy o wykończonych materiałem boczkach drzwi oraz o zagłówkach, podłokietniku i podsufitce.
Konserwacja i naprawa skórzanej tapicerki samochodowej
Do konserwacji tapicerki samochodowej ze skóry najlepiej jest stosować preparaty renomowanych producentów. Zadbają one o bezpieczeństwo skóry oraz zapewnią skuteczne działanie podczas usuwania zabrudzeń. Środek do konserwacji tapicerki samochodowej skórzanej sprawi, że będzie ona elastyczna i miękka w dotyku, a dodatkowo zabezpieczy ją przed wilgocią i zabrudzeniami. Środki sprzedawane są również w zestawach, w skład których wchodzą preparat czyszczący, środek konserwujący, szczoteczka oraz ręcznik i szmatki z mikrofibry. Renowacja skórzanej tapicerki wymaga czasu i cierpliwości. Aby wykonać ją starannie i dokładnie, na konserwację należy przeznaczyć kilka godzin.
Przeczytaj też:
Myjki ciśnieniowe. Co i jak nimi wyczyścić
Na początek skórzaną tapicerkę samochodową trzeba odkurzyć, następnie przecieramy całość wilgotną szmatką. Gdy skóra wyschnie przechodzimy do właściwego czyszczenia. Używamy do tego specjalistycznych środków czyszczących i konserwujących skórę np. balsamu 3w1, który jednocześnie usuwa zabrudzenia, przywraca skórze naturalny kolor oraz zapobiega wysuszaniu, pękaniu i blaknięciu koloru. Preparat nakładamy szmatką i delikatnie wcieramy w skórę. Balsam tworzy dodatkowo na powierzchni warstwę ochronną, która zabezpieczy skórę przed szkodliwymi promieniami UV. Do codziennej konserwacji skórzanej tapicerki stosować można specjalne ściereczki do skóry.
Własnoręczna naprawa tapicerki samochodowej: dziury po papierosie
Naprawę tapicerki samochodowej materiałowej, welurowej lub z alcantary można wykonać samodzielnie. W przypadku dziury wypalonej papierosem, najpierw trzeba przygotować materiał, którym ją wypełnimy. W tym celu wyszukujemy mały fragment tapicerki, który będzie można odciąć (jeżeli ubytek jest niewielki wystarczy nawet kilka nitek). Taki nadmiarowy skrawek można znaleźć na spodniej części fotela, po zdemontowaniu siedziska kanapy lub jej oparcia. Odcięty skrawek materiału tniemy nożyczkami na jak najmniejsze drobiny. Inną sprytną metodą uzyskania materiału do zamaskowania dziury w tapicerce jest użycie ręcznej maszynki do golenia. Za jej pomocą „golimy” tapicerkę, zbierając drobiny materiału w miejscu, w którym jest ona mniej widoczna (np. z dolnej części siedziska tylnej kanapy).
Wypaloną przez papieros dziurę w tapicerce w pierwszej kolejności wypełniamy skrawkiem materiału o zbliżonym kolorze, lub kawałkiem pianki tapicerskiej. Umieszczamy go wewnątrz i wygładzamy np. za pomocą pęsety. Następnie wpuszczamy elastyczny klej uniwersalny (można też użyć kleju butapren), odczekujemy aż odrobinę przeschnie, wsypujemy przygotowane, rozdrobnione włókienka materiału i ugniatamy je dokładnie wypełniając ubytek. Pozostawiamy miejsce do wyschnięcia kleju. Następnie pędzelkiem usuwamy drobiny, które się nie przykleiły. Jeśli jest taka potrzeba, powtarzamy czynność aż ubytek zostanie całkowicie zamaskowany. Na takim fotelu z naprawioną tapicerką nie należy siadać przez kilka godzin do całkowitego wyschnięcia kleju. Aby uzyskać efekt zbliżony do oryginalnej tapicerki, włókna powinny być ułożone blisko siebie zgodnie z oryginalnym wzorem. Końcowy efekt pracy powinien być co najmniej zadowalający.
W przypadku dziury w tapicerce samochodowej skórzanej, do jej wypełnienia używamy tzw. płynnej skóry (środka na bazie poliuretanu), na którą po zaschnięciu nanosimy odpowiednio dobrany barwnik.
Jak zszyć rozdartą tapicerkę samochodową
Każdemu może przydarzyć się sytuacja, gdy przewożony w samochodzie, ostry przedmiot przetnie materiał tapicerki. Jeśli rozdarcie nie jest duże, może spróbować je zszyć. Używamy do tego dobranych pod kolor tapicerskich nici poliamidowych o grubości 0,6–0,8 mm. Szyjemy specjalną igłą tapicerską w kształcie litery „U”, grubość igły nie powinna być większa od grubości nitki. Przy odpowiednio dobranej igle, nitka po nawleczeniu powinna wypełniać jej ucho. Rozdarcie zszywamy ręcznym ściegiem żeglarskim lub ukrytym (informacje o tych ściegach znajdziemy w internecie). Po zakończeniu szycia końce nici najlepiej jest opalić nad zapalniczką, aby się nie rozdwajały. Najlepszy efekt uzyskamy na ciemnych tapicerkach samochodu bez wyraźnego wzoru.
Naprawianie pęknięć i przetarć na tapicerce samochodowej ze skóry
Jeżeli mamy do czynienia z drobnym przetarciem samochodowej tapicerki skórzanej, można je łatwo naprawić przez malowanie. Używamy do tego specjalnych farb i lakierów. Uszkodzone miejsce przecieramy papierem ściernym o gradacji 1500 i odtłuszczamy. Ważne jest aby dobrze dobrać odcień farby, aby miejsce po naprawie nie odróżniało się od reszty tapicerki. Nakładamy pierwszą warstwę barwnika, odczekujemy aż wyschnie i powtarzamy operację aż do całkowitego pokrycia kolorem.
Małe rozcięcia w tapicerce samochodowej skórzanej można naprawić samodzielnie. Na początek miejsce rozdarcia oczyszczamy, osuszamy powierzchnię, przecieramy rozpuszczalnikiem GLD lub acetonem i pozostawiamy do odparowania (koszt rozpuszczalnika to ok. 30 zł). Następnie szpachelką nanosimy na rozcięcie płynną skórę (koszt takiej szpachli to ok. 20 zł). Środek ten po zastygnięciu nie zmniejsza naturalnej elastyczności skóry. Gdy preparat wyschnie, ostrożnie wyrównujemy zaszpachlowaną powierzchnię drobną gąbką ścierną (gradacja 1500). Tak załatane rozcięcie malujemy wodną farbą do skóry o odpowiednio dobranym kolorze, nakładając małą gąbką co najmniej dwie warstwy (pojemnik farby kosztuje ok. 15 zł). Po wyschnięciu farby aplikujemy 2-3 warstwy bezbarwnego lakieru wykończeniowego (ok. 15 zł za pojemnik). Tak naprawione obicie pozostawiamy w suchym ciepłym pomieszczeniu na minimum 24 godziny. Na koniec impregnujemy skórę tapicerki mleczkiem, które nada jej elastyczności oraz naturalnego wyglądu.
W przypadku większych uszkodzeń skórzanej tapicerki samochodowej należy dodatkowo wkleić łatkę od wewnętrznej strony rozcięcia. Powinna ona być większa niż rozcięcie, najwygodniej jest ją wprowadzić pęsetą i rozłożyć wewnątrz tak, aby wypełniła całą przestrzeń. Na łatkę aplikujemy klej do skóry i ściskamy tapicerkę, aby krawędzie przecięcia zeszły się ze sobą. Po wyschnięciu kleju nakładamy szpachlę (płynną skórę) i wykonujemy czynności opisane wyżej.
Polecany artykuł:
Profesjonalna naprawa tapicerki samochodowej typu SMART Repair
Uszkodzenia, z którymi nie jesteśmy sobie w stanie samodzielnie poradzić trzeba oddać w ręce fachowców. Od jakiegoś czasu popularnością cieszą się naprawy typu Smart Repair, dzięki którym wykonujący je specjalista jest w stanie w krótkim czasie usunąć małe rozdarcia w tapicerce, lub zamaskować ubytki i otwory w desce rozdzielczej wykonane przez poprzedniego właściciela auta (np. po zamontowanym uchwycie na smartfon). Różnego rodzaju niewielkie uszkodzenia tapicerki samochodowej (do 2 cm średnicy) są wypełniane specjalnymi klejami lub piankami, a na ich powierzchni przywracana jest pierwotna struktura materiału. Zaletą tej metody (w przypadku tapicerki materiałowej) jest duży wybór włókien wypełniających, które można ze sobą dodatkowo mieszać. Umożliwia to renowację pokryć o dowolnym kolorze i fakturze. Włókna można tak dopasować, aby uszkodzenie było nie do odróżnienia od reszty obicia.
Oprócz naprawy tapicerki samochodowej, w ramach usługi SMART wykonuje się usuwanie rys i zadrapań na lakierze, spawanie plastikowych elementów (atrap chłodnicy, zderzaków, lusterek), renowację felg aluminiowych. Można również pozbyć się irytującego popiskiwania i skrzypienia słabej jakości lub źle spasowanych plastików w kokpicie. W zakres czynności naprawczych wchodzi tu ponowne spasowanie elementów wydających niechciane dźwięk, wyklejanie ich wewnętrznych powierzchni specjalnymi matami wygłuszającymi, a w przypadku elementów, do których ciężko się dostać – wykonanie smarowania silikonem w sprayu.
Polecany artykuł: