Jak powiesić rower na ścianie. Wybieramy wieszak na rower i montujemy go

2020-07-27 10:14

Jak i na czym powiesić rower na ścianie. Jaki wybrać wieszak na rower i jak go zamontować?

rower na ścianie
Autor: Marcin Grabowiecki Rower powieszony na ścianie to dobre rozwiązania jeśli nie mamy innego miejsca do jego przechowywania

Niestety nie każdy ma warunki, by wygodnie przechowywać rower. Czasem najlepsza możliwość to zawieszenie go na ścianie. Nasza propozycja to wieszak ścienny. Wyjaśniamy, jak go przymocować, by
nie urwał się pod ciężarem roweru. Rower górski, w wersji dla dorosłych, waży około 12-15 kg, rower miejski – 13-25 kg. Lekki rower szosowy to ciężar około 7-10 kg. Rowerek dla małego dziecka waży 12-16 kg, a dla juniora 11-17 kg.

Jak powiesić rower: za pedały, koło lub ramę

W sklepach można kupić mnóstwo pomysłowych wsporników (wieszaków rowerowych, haków) umożliwiających zawieszenie roweru na ścianie. Większość to proste elementy, które podtrzymują rowerową ramę. Największy wybór uchwytów jest w stacjonarnych lub internetowych sklepach z rowerami. Kupić możemy specjalne rowerowe stojaki oraz wieszaki rowerowe podsufitowe.

O ile łatwo założyć rower na takie wsporniki, o tyle trudno uniknąć ubrudzenia ściany przednim kołem, które nie jest wtedy zablokowane. Można też niechcący uszkodzić pedałem tynk. Na szczęście jest na to dobra rada. W polu zawieszenia roweru trzeba po prostu przykręcić płytę ochronną, np. ze sklejki lub pleksi.

Więcej bezpieczeństwa dają wieszaki rowerowe podtrzymujące rower za przednie koło, ale jest on wówczas ustawiony pionowo i trzeba przyznać, że pozycja taka nie jest zbyt wygodna, jeśli chodzi o zakładanie i zdejmowanie. Podpórka dolnego koła, będąca nieodzownym elementem zestawu, nie dopuści na szczęście do ubrudzenia ściany. Proste w montażu, niewielkich rozmiarów i gwarantujące stabilne zawieszenie są wsporniki podtrzymujące i jednocześnie blokujące pedały. Rama jest wtedy odchylona pod kątem od płaszczyzny ściany, więc ani pedały, ani koło nie zdołają pozostawić na niej brudnego śladu. Opony są ponadto podparte od dołu dwoma dodatkowymi elementami.

wieszak na rower
Autor: materiały prasowe BIKE-HAND Niektóre wieszaki do podtrzymywania ramy roweru mają składany pałąk, dzięki czemu po zdjęciu roweru nie sterczy on niebezpiecznie i nikt się o niego nie zaczepi

Gdzie przymocować wieszak na rower

Najpierw trzeba się zastanowić, w którym miejscu rower wiszący na ścianie będzie najmniej przeszkadzał.
Sugerujemy garaże, przestrzenie pod schodami prowadzącymi na piętro, piwnice, sienie, ale także niezagospodarowane ściany gabinetów czy garderób.

Wieszaki trzymające rower pionowo, za koło, instaluje się przeważnie gdzieś w kącie, wtedy i rower, i jego wspornik zajmują niewielką przestrzeń. Rowery przechowywane w pozycji poziomej nie powinny wisieć zbyt wysoko, żeby nie wkładać dużego wysiłku w ich zakładanie i zdejmowanie.

Podczas wybierania lokalizacji na wieszak rowerowy lub haki, miejmy na uwadze, czy rower nie będzie z czymś kolidował, np.uniemożliwiał pełne otwarcie drzwi albo blokował dostęp do gniazdka
elektrycznego tudzież innego elementu którejś z domowych instalacji.

Rozmawiamy z rekordzistą Guinnessa w trialu rowerowym

Jakie kołki do wieszaków rowerowych

Rowery nie są bardzo ciężkie, w najgorszym razie ważą nieco ponad 20 kg, większość tylko kilkanaście. Zatem łączniki do zawieszania wieszaków rowerowych wybieramy przede wszystkim z myślą o materiale, z jakiego ściana jest zbudowana. Wszelkiego typu uchwyty rowerowe najwygodniej będzie przytwierdzać kołkami rozporowymi. Do betonu lub ścian z cegieł pełnych polecić można kołki długości 4 cm. Krótsze – 2 cm – są dobre do ścian z bloczków silikatowych, bo te mają wewnątrz kanały o średnicy około 2 cm. Długi kołek, trafiwszy w taką pustą przestrzeń, nie mógłby się dobrze zakotwić. Krótki na szczęście nie sięgnie do kanału. Do pustaków potrzeba kołków o czterokierunkowym rozparciu. Dzięki temu mogą się lepiej zakleszczyć w pustaku i to na dłuższym odcinku, zapewniając znacznie stabilniejsze połączenie niż kołki standardowe. Do betonu komórkowego zaleca się kołki nylonowe o średnicy nie mniejszej niż 6 mm, a do cięższych elementów (regałów, szafek kuchennych) – metalowe, które wbija się w nawiercony otwór.

Przeczytaj też:

Jak wieszać bez wiercenia w ścianie >>>

Kołki takie podczas wkręcania powodują miejscowe zagęszczenie gazobetonu, dzięki czemu połączenie
znacznie zyskuje na solidności. Ciekawym rozwiązaniem są też kołki wkręcane – metalowe lub plastikowe. One nie wymagają wiercenia. Mają zewnętrzny gwint, który wrzyna się w miękki beton. Po osadzeniu takiego kołka można umieszczać w nim wkręt. Gdy ściana jest z drewna, wystarczą wkręty samonawiercające ze szpicem centrującym.

uchwyty na rower na ścianę
Autor: Marcin Czechowicz Uchwyty na rower mają tyle otworów na wkręty, ile potrzeba, żeby utrzymać rower. Wystarczy dobrać rodzaj łącznika do materiału ściany

Jak powiesić rower na ścianie gipsowo-kartonowej

Jeśli chcemy powiesić rower, kłopoty może sprawić ściana z okładziną z płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli płyty zastosowano tylko do wyrównania murów i są do nich przyklejone, wystarczy użyć zwykłych wkrętów z kołkami rozporowymi. Dobieramy je wtedy pod kątem materiału, z jakiego wzniesiono ścianę nośną. Gdy jednak płyty wiszą na szkielecie drewnianym lub stalowym, wtedy trzeba sięgnąć po specjalne łączniki. To wkręty ze specjalnymi kołkami do mocowania w pustych przestrzeniach – tak zwane
kołki ściągające (plastikowe i metalowe typu „molly”), które wytrzymują punktowe obciążenie dochodzące do 30 kg. Można użyć również haczyków typu „parasolka” oraz śrub lub haczyków z blokadą uchylną.

Przeczytaj też:

Kołki do płyt g-k. Co mogą unieść ściany gipsowo-kartonowe >>>

Wieszając rower nie bójmy się, że płyta się uszkodzi. Na tak zamocowanych płytach g-k, o grubości 12,5 mm, mogą zawisnąć przedmioty o ciężarze dochodzącym nawet do 200 kg/m2 (półka obciążona książkami waży około 100 kg/m2). Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że wówczas okładzina może się wygiąć w zakresie od 0 do 3 mm. Nie jest to jednak odkształcenie niebezpieczne. Przekroczenie takiego obciążenia, nawet o 100%, nie powinno spowodować zniszczenia płyty, ale jeszcze większe jej ugięcie. Nie jest to oczywiście pożądany skutek.

Z pewnością najbezpieczniejszymi wieszakami na rower na ściany szkieletowe będą te, które połączone są z poziomą listwą, po której można je przesuwać (rozsuwać lub wsuwać zależnie od wielkości roweru). Listwa sprawia bowiem, że ciężar jest rozkładany na dłuższy odcinek i siły wyrywające nie działają punktowo.

Za co mandat na rowerze? Czy na pewno znasz przepisy? QUIZ
Pytanie 1 z 15
Czy kask na rowerze jest obowiązkowy?