Czyszczenie laptopa - jak wyczyścić ekran i klawiaturę w laptopie

2021-08-27 12:59

Laptop towarzyszy nam prawie wszędzie, więc dość szybko się brudzi. Czyszczenie laptopa - podpowiadamy, jak to zrobić samodzielnie. Sprawdź, jak wyczyścić klawiaturę w laptopie, jego obudowę, czy ekran.

Czyszczenie laptopa
Autor: Gettyimages

Klejąca obudowa, brudny ekran, pełna okruchów klawiatura oraz zakurzony system chłodzenia – tak często wygląda laptop, z którego tylko korzystamy, zapominając o tym, że od czasu do czasu trzeba o niego również zadbać. Jeden rzut oka na sprzęt w takim stanie może wiele powiedzieć o jego właścicielu. Brudny laptop robi złe wrażenie na współpracownikach, klientach i znajomych. Zaniedbywany będzie się przegrzewał, co z czasem może doprowadzić do jego awarii.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji i utrzymywać laptop w dobrej kondycji technicznej, trzeba go regularnie czyścić, a obecnie także dezynfekować. W naszym poradniku przedstawiamy sprawdzone, domowe sposoby na czyszczenie laptopa.   

Spis treści

  1. Przygotowanie do czyszczenia laptopa
  2. Czyszczenie klawiatury i touchpada w laptopie
  3. Czyszczenie ekranu laptopa
  4. Czyszczenie obudowy laptopa
  5. Czyszczenie portów laptopa
  6. Odkurzanie systemu chłodzenia laptopa
  7. Jak prawidłowo używać laptopa
Top 5 najseksowniejszych postaci z gier komputerowych

Przygotowanie do czyszczenia laptopa

Zanim rozpoczniemy czyszczenie laptopa, zgromadźmy kilka potrzebnych przedmiotów. Przydadzą się do tego:

  • ściereczka z mikrofibry, papierowy ręcznik
  • środek do czyszczenia matryc LCD/TFT lub nasączone ściereczki do czyszczenia ekranów
  • patyczki higieniczne
  • pojemnik ze sprężonym powietrzem
  • mały pędzelek z cienkim włosiem
  • śrubokręt krzyżakowy
  • odkurzacz z regulacją mocy ssania

Przed przystąpieniem do czyszczenia nie zapomnijmy wyłączyć komputer i wyjąć z gniazdka wtyczkę zasilającą. Należy też zdemontować akumulator oraz odłączyć wszelkie urządzenia peryferyjne.

Czyszczenie klawiatury i touchpada w laptopie

Na początek laptop odwracamy i delikatnie nim potrząsamy, aby pozbyć się okruchów znajdujących się między klawiszami. Następnie ustawiamy laptop na stole w normalnej pozycji i za pomocą pędzelka oraz sprężonego powietrza (koszt pojemnika to ok. 10 zł) wydostajemy drobne zabrudzenia, i kurz ze szczelin wokół klawiszy i touchpada.

W kolejnym etapie przecieramy klawiaturę w laptopie ściereczką zwilżoną płynem do mycia ekranu i osuszamy za pomocą papierowego ręcznika. Robiąc to należy pamiętać, że klawisze w laptopie są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Gdy nie mamy pod ręką płynu, można użyć nawilżanych jednorazowych ściereczek do urządzeń elektronicznych lub wilgotnej, dobrze wyciśniętej szmatki.

Warto też od czasu do czasu zdezynfekować klawiaturę w laptopie (oraz myszkę), gdyż gromadzi się tam i rozwija mnóstwo bakterii i drobnoustrojów pochodzących z naszych dłoni. Do wykonania wystarczą ściereczka i płyn do dezynfekcji rąk.

Touchpad w laptopach jest, tak samo jak klawiatura, narażony na zabrudzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest przetrzeć jego powierzchnię ściereczką z odrobiną płynu do ekranu LCD, a następnie wytrzeć do sucha szmatką z mikrofibry.

Do czyszczenia klawiatury laptopa można użyć odkurzacza. Niezbędnym warunkiem jest, aby miał on regulowaną moc ssania oraz był wyposażony w końcówkę z delikatną szczotką. Ssanie ustawiamy na możliwie najniższy poziom i odkurzamy klawiaturę zachowując przy tym szczególną ostrożność.

Nowym rozwiązaniem w dziedzinie czyszczenia laptopów (a także innych urządzeń elektronicznych, np. aparatu fotograficznego czy pilota do telewizora), jest żelowa masa czyszcząca Cyber Clean (koszt opakowania to ok. 50 zł). Kładzie się ją na zabrudzoną powierzchnię i lekko dociska. Żel wchodząc we wszystkie zakamarki zbiera kurz i inne zabrudzenia. Masa nie pozostawia śladów, jest antybakteryjna i można ją stosować wiele razy.

Czyszczenie ekranu laptopa

Następnym krokiem jest wyczyszczenie wyświetlacza w laptopie. Nieistotne jest, czy mamy do czynienia z matrycą błyszczącą czy matową. Do czyszczenia najlepiej jest użyć szmatki z mikrofibry, która w przeciwieństwie do chusteczek czy ręczników papierowych, skutecznie zbiera kurz i zabrudzenia. Jest przy tym na tyle delikatna, by nie porysować ekranu.

Przeczytaj też:

Jak ustawić biurko w pokoju, aby było wygodnie i praktycznie?

Oprócz szmatki potrzebny będzie specjalny, antystatyczny płyn do czyszczenia ekranów LCD (buteleczka kosztuje ok. 10 zł). Środki te nie pozostawiają smug, a dostępne są w sklepach z elektroniką. Płyny do czyszczenia ekranu występują w formie aerozolu. Nie wolno jednak bezpośrednio spryskiwać ekranu, gdyż ściekający do wnętrza obudowy płyn może uszkodzić elektronikę. Należy nawilżyć płynem ścierkę i przetrzeć nią ekran. Jeśli nie mamy pod ręką płynu, w zastępstwie użyć można nasączonej chusteczki do czyszczenia okularów. Czyszcząc wykonujemy delikatnie ruchy od krawędzi do krawędzi, nie dociskając zbyt mocno szmatki. Brud i kurz, który osadził się w narożnikach ekranu, można usunąć za pomocą patyczka higienicznego lub wydmuchać sprężonym powietrzem. Uwaga! Do czyszczenia ekranu laptopa nie używamy płynów do mycia szyb. Prawidłowo wyczyszczony ekran powinien być całkowicie suchy i lśniący.

Czyszczenie obudowy laptopa

Pielęgnacji wymaga także obudowa laptopa, gdyż z upływem czasu gromadzą się na niej kurz, tłuszcz i inne zabrudzenia. Na początek odkurzamy obudowę ściereczką z mikrofibry. Następnie zajmujemy się trudniejszymi zabrudzeniami. Aby je usunąć można użyć płynu do czyszczenia ekranu, którym spryskujemy ściereczkę i przecieramy brudne powierzchnie. Aby pozbyć się kurzu i zabrudzeń ze szczelin, należy posłużyć się pędzelkiem i patyczkiem higienicznym (spryskanym płynem do czyszczenia ekranu). Wyjątkowo uporczywe, tłuste plamy, można ostrożnie wyczyścić wilgotną szmatką z mikrofibry z odrobiną detergentu. Uwaga! Nie czyścimy obudowy laptopa na mokro. Do jej czyszczenia nie używamy też jakichkolwiek chemikaliów (np. rozpuszczalników) ani ostrych przedmiotów!

Czyszczenie portów laptopa

Porty USB, słuchawkowy, HDMI, LAN, VGA oraz slot na karty SD najlepiej jest czyścić za pomocą pojemnika ze sprężonym powietrzem, którym wydmuchamy zalegający tam kurz i brud. Nie należy używać do czyszczenia ostrych przedmiotów (igieł, śrubokrętów), gdyż w ten sposób można uszkodzić delikatne elementy obecne w złączach.

Odkurzanie systemu chłodzenia laptopa

Kurz wewnątrz obudowy laptopa sprawia, że układ chłodzenia podzespołów (procesora, karty graficznej, dysku twardego) przestaje być efektywny. Aby nadrobić straty, wentylator zaczyna pracować na coraz wyższych obrotach, przegrzewający się komputer częściej się zawiesza, pracuje wyraźnie wolniej, może nawet ulec awarii. Aby temu zapobiec należy zadbać także o układ chłodzenia, przeprowadzając czyszczenie wewnątrz obudowy. W tym celu odwracamy laptop i kładziemy go delikatnie na stole wyłożonym czymś miękkim, np. ręcznikiem lub cienkim kocem. Za pomocą odpowiednio dobranego śrubokręta krzyżakowego (najlepiej z namagnesowaną końcówką) odkręcamy wkręty mocujące dolną pokrywę obudowy. Wkręty są małe, umieszczamy je w przygotowanym pojemniku tak, aby ich nie pogubić. Po delikatnym zdjęciu osłony mamy już dostęp do wnętrza laptopa, w tym do wentylatora i radiatorów, pokrytych zwykle warstwą kurzu. Aby się go pozbyć, używamy sprężonego powietrza oraz pędzelka. Podczas przedmuchiwania trzymamy rurkę wylotu powietrza w niewielkiej odległości od czyszczonych elementów. Nie zapominamy także o oczyszczeniu kratki wylotu gorącego powietrza.

Przeczytaj też:

Konsole do gier nowej generacji: jaką wybrać?

Po zakończeniu zakładamy pokrywę obudowy laptopa i przykręcamy wkręty, nie używając do tego zbyt dużej siły. Wykonując wszystkie te czynności należy zachowywać dużą ostrożność, nie robić niczego na siłę. Posługując się śrubokrętem trzeba uważać, aby nie porysować plastiku i niczego nie połamać. Osoby wolące nie ingerować we wnętrze laptopa (zwłaszcza w przypadku najnowszych, supercienkich modeli) powinny oddać komputer do serwisu, gdzie zostanie on wyczyszczony przez fachowca. Złym pomysłem będzie również samodzielne rozkręcanie laptopa będącego na gwarancji.

Jak prawidłowo używać laptopa

Istnieje kilka zasad, dzięki którym laptop będzie mniej się brudził. Ich przestrzeganie, oprócz zachowania walorów estetycznych, wpłynie również na jego bezawaryjną pracę.

Przeczytaj też:

Telewizor dla gracza: jaki wybrać?

  1. Utrzymuj porządek w pomieszczeniu, w którym korzystasz z laptopa. Im będzie tam czyściej, tym mniej kurzu zostanie zassane do wnętrza układu chłodzenia oraz dostanie się do zakamarków klawiatury i obudowy.
  2. Nie jedz i nie spożywaj napojów pracując równocześnie na laptopie. Okruszki między klawiszami, mimo że nie zagrażają sprzętowi, nie wyglądają dobrze. Natomiast sprzęt zalany kawą będzie trzeba oddać do serwisu, lub nawet wyrzucić na śmietnik.      
  3. Chroń laptopa podczas transportu. Umieszczaj go w przeznaczonej do tego teczce lub w pokrowcu ochronnym, który zabezpieczy urządzenie przed uszkodzeniem.

Kutwa, makatka, jucha. Tak się kiedyś mówiło! Odgadniesz co oznaczają wyrazy? 4/10 to już sukces!

Pytanie 1 z 10
Czym jest makatka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.