Konserwacja instalacji grzewczej i przegląd kotła gazowego w trzech krokach. O czym musisz pamiętać?

2020-10-15 12:48

Sprawdź, na co zwrócić uwagę robiąc przegląd instalacji grzewczej w domu. Kocioł gazowy to urządzenie bezobsługowe. Dopóki jest sprawny, możemy się nim nie interesować, bo jego działaniem zarządza układ automatyki. Jednak jak każde urządzenie mechaniczne, zwłaszcza takie, w którym odbywa się spalanie, wymaga konserwacji.

Czyszczenie kotła gazowego
Autor: Kalbar Kocioł kondensacyjny pracuje już rok, działa prawidłowo i na pierwszy rzut oka wygląda jak nowy

Od prawidłowego działania kotła zależy nie tylko komfort domowników, ale także ich bezpieczeństwo. W razie awarii może dojść do wycieku gazu, a jeśli urządzenie nie działa poprawnie – do zatrucia tlenkiem węgla. Nawet gdy się wydaje, że pracuje normalnie, da się zaobserwować, że zużywa coraz więcej paliwa. To efekt zanieczyszczeń gromadzących się na wymienniku ciepła – można je zobaczyć, zaglądając do jego wnętrza.

Jak często wykonywać przegląd kotła gazowego? Ile to kosztuje?

Dlatego producenci zalecają przeprowadzanie przeglądów okresowych kotłów gazowych co rok. W tym czasie palnik przepracowuje nawet 2000 godzin. Jeśli kocioł ma działać przynajmniej dziesięć razy tyle, to trzeba włożyć nieco wysiłku w utrzymanie jego dobrego stanu. Za pracę serwisanta, który wykonuje przegląd, trzeba zapłacić 200-400 zł w zależności od rodzaju i marki kotła. Łatwo jednak dojść do wniosku, że ten wydatek jest mniejszy niż koszt napraw ewentualnych awarii wynikających z zaniedbań. W dodatku pojawiająca się niespodziewanie konieczność zapłacenia znacznej kwoty może się okazać sporym kłopotem, a wydatki na regularne przeglądy instalacji grzewczej da się zaplanować. Przegląd kotła zrobiony we właściwym czasie pozwoli uniknąć niespodziewanego przestoju ogrzewania w środku zimy.

Ważne

Jakie czynności musisz wykonać podczas przeglądu instalacji grzewczej?

Przegląd okresowy kotła gazowego polega na wykonaniu czynności określonych przez jego producenta. Zwykle są to:

 • czyszczenie powierzchni grzewczych w części spalinowej kotła;
 • demontaż i czyszczenie elementów palnika;
 • kontrola i ewentualna wymiana uszczelek;
 • sprawdzenie i nastawienie elektrody zapłonowej oraz jonizacyjnej;
 • montaż palnika;
 • kontrola odpływu kondensatu (w kotłach kondensacyjnych) i czyszczenie syfonu;
 • ocena stabilności połączeń elektrycznych;
 • kontrola szczelności połączeń hydraulicznych;
 • sprawdzenie szczelności przewodu powietrzno-spalinowego;
 • pomiar prądu jonizacji;
 • regulacja palnika i analiza składu spalin;
 • kontrola zaworów bezpieczeństwa;
 • sprawdzenie nastaw regulatora;
 • kontrola czujników;
 • ocena pracy pomp i zaworów automatycznych.

Przegląd instalacji grzewczej. KROK I – Ocena sytuacji

Bardzo poważne problemy związane z eksploatacją urządzeń gazowych wynikają z niedostatecznej wentylacji pomieszczenia, w którym się znajdują. W skrajnym przypadku może się zdarzyć, że z tego powodu dojdzie do zaczadzenia mieszkańców. Dlatego pierwszą rzeczą, na którą powinien zwrócić uwagę serwisant, jest ocena, czy kocioł ma zapewnione wymagane warunki pracy – przede wszystkim czy właściciel nie utrudnił dopływu do niego powietrza, np. przez zasłonięcie otworu nawiewnego, albo czy nie zastosował mechanicznego wyciągu, który mógłby spowodować wysysanie spalin z przewodu kominowego.

W coraz popularniejszych kotłach z zamkniętą komorą spalania (mają ją wszystkie kotły kondensacyjne) zakłócenie działania systemu powietrzno-spalinowego może wynikać z nieszczelności przewodów, dlatego trzeba je skontrolować. Spaliny mogą się też wydostać przez odpływ kondensatu, choć nie powinny dzięki jego zasyfonowaniu, jeśli prawidłowo funkcjonuje – jego kontrola to obowiązkowy element przeglądu.

Instalacja grzewcza - co sprawdzić przed zimą

KROK II przeglądu instalacji grzewczej - czyszczenie kotła

Najważniejszą częścią przeglądu kotła gazowego jest czyszczenie jego podzespołów – filtrów wody i gazu, palnika oraz wymiennika ciepła – zarówno od strony mającej kontakt ze spalinami, jak i od drugiej, omywanej przez wodę. Należy unikać czyszczenia mechanicznego – zwłaszcza użycie drucianej szczotki może spowodować uszkodzenie powierzchni wymiennika zabezpieczonej przed korozją, przez co jego żywotność znacznie się skróci.

Niektóre firmy oferują zawarcie umowy serwisowej zapewniającej stała opiekę serwisanta nad kotłem gazowym przez określony czas. Zwykle wynikają z niej dodatkowe korzyści, np. rabat na zakup części zamiennych i dodatkowych urządzeń do rozbudowy systemu grzewczego czy realizacja zleceń napraw awarii poza kolejnością. Wówczas też nie trzeba pamiętać o przeglądach kotła, bo serwisant sam się do nas zgłasza z propozycja przyjazdu w odpowiednim terminie.

Gdy jest czyszczony regularnie, osady zwykle udaje się usunąć przeznaczonymi do tego środkami chemicznymi. Jeśli jednak konieczne jest użycie szczotki, jej włosy powinny być z tworzywa sztucznego. Wymienniki bywają aluminiowe, a wtedy ich ścianki są dość grube i sztywne, ale gdy są stalowe (cienkie), to trzeba uważać, żeby ich nie odkształcić, bo może to spowodować zmniejszenie wydajności wymiennika i zwiększenie jego podatności na korozję.

Zanieczyszczenie wymiennika po stronie wody objawia się trzaskami i bulgotaniem dochodzącymi z niego w trakcie pracy kotła. Należy go wtedy przepłukać i zadbać o to, by instalacja była napełniona odpowiednio uzdatnioną wodą – bez zanieczyszczeń, o umiarkowanym stopniu twardości (zgodnie z zaleceniami producenta kotła).

Ostrożnego czyszczenia wymaga też palnik, który w tym celu trzeba zdemontować. Producenci kotłów często zalecają, żeby przy okazji demontażu podzespołów kotła wymienić także uszczelki. Serwisant kotła może jednak stwierdzić, że są one w dobrym stanie, więc nie ma takiej potrzeby. Decyzja należy do nas – koszt jest niewielki, a wymiana zmniejszy ryzyko wystąpienia nieszczelności w trakcie sezonu grzewczego.

KROK III w przeglądzie instalacji grzewczej - Pomiary kontrolne

 • Temperatura

Podczas przeglądu kotła kontroluje się działanie pompy obiegowej. Po uruchomieniu kotła należy sprawdzić różnicę temperatury wody na zasilaniu i powrocie z instalacji. Zwykle jest ona mniejsza niż 25oC. Jeśli się okaże większa, to znak, że przez kocioł przepływa zbyt mało wody. Najczęściej jest to spowodowane zanieczyszczeniem filtra wody lub wymiennika ciepła, ale trzeba się upewnić, że przyczyną nie jest uszkodzenie pompy. Jej naprawa albo wymiana może być konieczna, gdy jej wirnik obraca się z wyraźnym oporem.

 • Ciśnienie

Należy sprawdzić ciśnienie w poduszce gazowej naczynia kompensacyjnego i ewentualnie ją dopompować, by osiągnęło wymaganą wartość (0,1 bara na każdy metr różnicy wysokości między najwyższym punktem instalacji a naczyniem). Jeżeli jest ono połączone z instalacją elastycznym przewodem, dobrze jest go zdemontować i przepłukać, bo jego niewielka średnica sprawia, że bywa niedrożny. Potem trzeba dopełnić instalację uzdatnioną wodą do osiągnięcia wymaganego ciśnienia – nieco wyższego od ciśnienia w poduszce naczynia.

Czy znasz się na centralnym ogrzewaniu? Przetestuj swoją wiedzę

Pytanie 1 z 14
Rury z tworzywa sztucznego stosowane w nowoczesnych instalacjach grzewczych powinny mieć: