Klej dekarski. Czym naprawiać pokrycia dachowe i rynny

2016-01-28 15:46

Najsłabszym ogniwem wielu pokryć dachowych, a już szczególnie tych z blachy lub płyt falistych są miejsca ich mocowania. Dotyczy to również obróbek blacharskich dachu. Co prawda wkręty dekarskie są wyposażone w uszczelki, ale bywa że mimo to dochodzi do przecieków. Istnieje więc tendencja, żeby o ile to możliwe unikać tego typu mocowania różnych materiałów dachowych. Czym jednak je zastąpić? Z pomocą przychodzą różnego rodzaju kleje dekarskie.

Silikon dekarski
Autor: Piotr Mastalerz To najpopularniejszy produkt do uszczelniania obróbek blacharskich na dachach

Naprawy najlepiej przeprowadzać w suche, słoneczne dni. Wąskie szczeliny wypełnia się uszczelniaczami dekarskimi pakowanymi w kartusze. Do uszczelnienie połączeń rynien doskonale przydadzą się uszczelniacze polimerowe lub silikon dekarski. Szersze dziury trzeba wypełnić masami szpachlowymi. Większe połacie lub nieszczelności w miejscach przejść różnych elementów przez dach najwygodniej i najskuteczniej będzie uszczelnić płynną folią. Renowację pokrycia lub dachowej hydroizolacji z papy dokonamy zamalowując nieszczelne miejsca masą bitumiczno kauczukową. Kleje przydadzą się zaś do przymocowania odstających elementów z blachy lub ich ponownego montażu. Posłużą do podklejania papy i sklejenia rozłączonych (na przykład rozlutowanych) odcinków rynien. Klejem do PCW naprawisz zniszczone rynny z tworzywa. Pamiętaj, że niektóre tego typu prace naprawcze bywają jedynie działaniami prowizorycznymi, poprzedzającymi nieuniknioną wymianę niektórych elementów dachu.

Systemy rynnowe. Kiedy należy robić ich przegląd?

Kleje poliuretanowe

Nie powodują przebarwień łączonych materiałów, szybko schną i tworzą mocne spoiny, które można malować. Poleca się je stosować do elementów, które będą łączone na sztywno. Kleje takie nie są bowiem elastyczne. Po zaschnięciu można je nawet szlifować. Są wodoodporne. W czasie utwardzania lekko się spieniają. Kleje takie sprzedaje są w kartuszach, tubkach lub innych opakowaniach.

Kleje do dachówek

To odmiana klejów poliuretanowych. Stosowane są do łączenie dachówek na sztywno, sklejania jednej z drugą, sklejania pękniętych dachówek ceramicznych lub cementowych. Dostępny oczywiście w kolorze ceglastym.

Kleje styrenowo-butadienowe (kauczukowe)

Mają mniejszą siłę wiązania i nie nadają się do malowania. Są klejami rozpuszczalnikowymi. Tworzą bardzo mocne spoiny, o sile wiązania nawet do 5-6 N/mm2. Na tle innych klejów montażowych są najbardziej podatne na skurcz. Nanosi się je identycznie jak tradycyjny silikon dekarski.

Kleje do PCW

Używany do łączenia plastikowych rynien i rur spustowych. Sprzedawany w małych puszkach. Nanosi się go pędzelkiem. Łączone elementy trzeba przez kilka chwil dobrze do siebie docisną. Nie można nimi wtedy poruszać, bo może dojść do utraty szczelności połączenia.

Kleje do rynien metalowych

Sprzedawane w kartuszach kleje, do łączenia i uszczelniania rynien ze stali ocynkowanej, stali powlekanej, cynku-tytanu. Do napraw starych rynien i montażu nowych.

Pozostałe podkategorie