10 najczęstszych pytań o pokrycia dachowe. Wymiana, remont, usterki. Odpowiada ekspert
Pokrycia dachowe po latach mogą wymagać miejscowych napraw lub gruntownego remontu. Wybraliśmy najciekawsze pytania, jakie nasi użytkownicy zadali ekspertom z firmy Blachy Pruszyński.
Zacieki na membranie
Dwa lata temu ułożyłem na domku letniskowym blachodachówkę. Warstwy dachu wyglądają następująco: membrana dachowa, kontrłaty, łaty, blachodachówka. Przez dwa lata wszystko było w porządku. W dniu dzisiejszym rozpocząłem ocieplanie dachu i zauważyłem zacieki na membranie. Jeśli wynika to z nieszczelności pokrycia, to jak mogło do niego dojść?
Membrana wysokoparoprzepuszczalna ma za zadanie chronić warstwę ocieplenia dachu przed zawilgoceniem. Równocześnie umożliwia przenikanie pary wodnej powstałej na poddaszu na zewnątrz. Nie powinniśmy się martwić, kiedy zaobserwujemy, że pod blachodachówkę dostają się krople wody. Jest to możliwe, szczególnie zimą, kiedy pod wierzchnią warstwę pokrycia wdmuchiwane są drobinki śniegu. Powstałe skropliny powinny wówczas spłynąć szczeliną wentylacyjną po membranie do okapu. Dlatego nie powinny nas niepokoić plamy i zacieki wody na membranie, ponieważ jest to normalne i częste zjawisko. Problem pojawia się tylko wtedy, kiedy woda dostaje się pod nią. Może do tego dojść, jeżeli membrana nie została zamontowana właściwie. Najczęściej do błędów dochodzi w newralgicznych punktach dachu – w koszach, lukarnach, kalenicach oraz przy kominie.
Płyty warstwowe z poliuretanu
Czy można pokryć dach w domu jednorodzinnym płytami warstwowymi z poliuretanu? Aktualnie na połaciach dachowych wykonane jest sztywne poszycie z desek, a na nich znajduje się pokrycie z eternitu.
Jedno jest pewne - przed przystąpieniem do jakiejkolwiek modernizacji tego dachu należy zdjąć z niego eternit. Jeżeli zaś chodzi o pokrycie go płytami warstwowymi - generalnie można to zrobić, jednakże należy rozważyć kilka ważnych kwestii:
- czy takie rozwiązanie będzie dla państwa akceptowalne z punktu widzenia walorów estetycznych. Płyty warstwowe przeznaczone są przede wszystkim do obiektów przemysłowych;
- jakie są wymagania ogniowe dla tego budynku;
- jakie są wymagania termiczne;
- jaki jest kąt nachylenia połaci.
Należy także zweryfikować stan konstrukcji dachowej.
Czy potrzebna jest zgoda na poszerzenie okapu?
Chciałbym zmienić pokrycie dachowe z blachy falistej na blachodachówkę. Planuję przy tym odrobinę powiększyć okap dachu - o około 30-40 cm, aby woda nie ściekała na ściany. Czy taka zmiana wymaga jakichkolwiek pozwoleń lub zmian w projekcie budynku?
Wymiana pokrycia dachowego w świetle nowych przepisów zalicza się do robót remontowych, nie wymaga więc pozwolenia ani zgłoszenia. Jest jednak jeden warunek. Dom wolnostojący musi być tak usytuowany, aby obszar oddziaływania nie wykraczał poza obszar działki. Żeby nie było żadnych wątpliwości, najlepiej udać się do odpowiedniego wydziału architektoniczno-budowlanego i dowiedzieć o szczegółowe wymagania.
Blachodachówka na gont
Zamierzam wykonać pokrycie z blachodachówki na dachu, który jest obecnie wykończony gontem bitumicznym. Czy mogę tak zrobić?
Jak najbardziej można położyć blachodachówkę na starym pokryciu z gontów, bez konieczności ich demontażu. Aby dach nie przeciekał, pod nowe pokrycie należy dać folię paroprzepuszczalną lub membranę, a następnie zbudować ruszt drewniany i ułożyć nowe pokrycie.
Czy zrywać stare pokrycie dachu?
Na krokwiach mojego dachu są ułożone deski i dwu- lub trójwarstwowa izolacja z papy. Mimo to dach przecieka. Chcę pokryć go blachą. Czy przed montażem pokrycia zerwać papę i ułożyć izolację z membrany dachowej, czy zostawić papę i układać blachę?
Oba rozwiązania są dobre, gdyż nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli chodzi o montaż blachodachówki na starym pokryciu. Najważniejsze, żeby sama połać była równa.
Skraplanie się pary wodnej od wewnątrz
Mam duży magazyn na zboże. Jest to pomieszczenie nieogrzewane, jednokondygnacyjne, na podłodze jest beton i na nim leży zboże. Gdy na dworze temperatura wynosi poniżej 0oC (maksymalnie -10oC) i do tego świeci słońce, to od środka na blasze dachowej skrapla się woda. Blacha jest ułożona bezpośrednio na betonowych belkach, które są ułożone poprzecznie co 110 cm. Chciałbym pozbyć się tych skroplin na dachu, bo woda skapuje na zboże.
Aby zlikwidować problem skraplającej się pary, należy pod blachą zastosować membranę wysoko przepuszczalną. Wtedy skraplająca się woda trafi na membranę i swobodnie po niej spłynie. Należy jednak zadbać o jej odprowadzenie, odpowiednie rozwiązanie powinien zaproponować dekarz, który montował pokrycie dachowe. Sugerujemy i proponujemy, ażeby zaprosić dekarza do obejrzenia pana magazynu.
Rynny cynk-tytan zmatowiały
Kupiłam rynny cynk-tytan – niemalowane, srebrne. Po krótkim czasie zrobiły się matowe i poplamione. Niektórzy mówią, że się utleniły i tak już zostanie. Czy to prawda i czy coś da się zrobić, żeby wróciły do stanu początkowego?
Cynk-tytan to stop cynku z dodatkiem tytanu, miedzi i aluminium. Pod wpływem czynników atmosferycznych na początkowo błyszczącej powierzchni takiej blachy tworzy się cienka matowa warstwa tlenu zwana potocznie patyną. Efekt matowienia jest całkowicie naturalny i pożądany ze względu na ochronę korozyjną rynien, których nie trzeba już malować i dodatkowo zabezpieczać. Bez oględzin trudno dokładnie stwierdzić, jakiego typu plamy i odbarwienia pojawiły się na pani rynnach.
Pozwolenie na montaż wyłazu kominiarskiego
Czy na montaż wyłazu kominiarskiego w dachu skośnym potrzebna będzie zgoda nadzoru budowlanego? Montaż tego wyłazu nie będzie wymagał ingerencji w więźbę.
Na montaż wyłazu dachowego nie jest wymagana zgoda nadzoru budowlanego.
Mokre ocieplenie i konstrukcja dachu
Mój dach jest odeskowany, ułożona jest membrana paroprzepuszczalna, a wykończenie stanowi blachodachówka. Mam też już gotową podbitkę. Zaczęliśmy ocieplać dach wełną. Niestety, od strony deskowania zaczęła się robić mokra, mimo że między nią a deskami jest szczelina wentylacyjna szerokości 3 cm. Mokre są też deski, a po pierwszej odwilży zamokły również niektóre z krokwi dachowych. Właściciel firmy dekarskiej mówi, żeby się nie martwić i dalej kłaść izolację z wełny. Co mamy robić?
Z Pani opisu wynika, że dach został źle wykonany. Sytuacja, w której w drewniany ruszt i ocieplenie wchodzi wilgoć jest całkowicie niedopuszczalna i może skończyć się tylko tym, że dach po prostu zgnije. Przyczyn takiego stanu może być wiele, od najczęstszej - czyli źle wykonanej obróbki komina lub okna dachowego, po niezgodnie z instrukcją położoną membranę dachową. Na pewno nie powinni Państwo zgadzać się na propozycję wykonawcy, który bagatelizuje problem. Jako rozwiązanie proponujemy na przykład zamówienie niezależnej ekspertyzy w Polskim Stowarzyszeniu Dekarzy, które może Państwu pomóc w sporze z wykonawcą.
Konserwacja blachy, wymiana czy pokrycie z dachówki?
Spółdzielnia, której jestem członkiem. planuje remont dachu. Obecnie jest na nim położona blacha. Mamy do wyboru: wykonanie konserwacji istniejącej blachy powłoką ochronną, wymiana blachy na nową i wykonanie pokrycia z dachówki. Co wybrać? Czy dachówka jest lepsza od blachy chociaż jest to najdroższy wariant? Blok ma 15 lat.
Najmniej inwazyjną i najtańszą metodą jest renowacja dotychczasowego pokrycia. Należy jednak dokonać szczegółowych oględzin pod kątem korozji. Wszelkie najmniejsze ogniska rdzy należy oczyścić i zabezpieczyć. Jeśli takowych nie ma, wystarczy połać odpowiednio przygotować (usunąć np. odpryski lakieru) odtłuścić i pomalować. Gdyby wybrali Państwo ten sposób - to proszę jeszcze szczególną uwagę zwrócić na zastosowany lakier. Nie polecamy rozwiązań "marketowych". Lakier powinien być nakładany pod ciśnieniem - a więc ekipa powinna być wyposażona w pompę wysokociśnieniową. Taki sposób malowania zapewni spokój na kolejne kilkanaście lat.
Drugie rozwiązanie zależy głównie od tego, w jakim stanie jest obecne pokrycie. Jeśli oględziny wykażą, że jest ono mocno zużyte, wtedy jak najbardziej można przyjąć to rozwiązanie. Całkowita wymiana pokrycia jest też dobrą okazją do przyjrzenia się drewnianej konstrukcji dachu i jej ewentualnych napraw.
Odradzalibyśmy natomiast ostatnie rozwiązanie. Dachówka ceramiczna jest materiałem trwałym i tu nie ma co do tego wątpliwości, jednak jest to materiał dziesięciokrotnie cięższy od pokrycia z blachy. Podczas gdy 1 m2 blachy waży 4,7 kg, 1 m2 dachówki waży 50 kg. Sama kwestia wymiany więźby na mocniejszą nie wystarczy - cała konstrukcja budynku powinna przewidywać, że zostanie on pokryty dachówką. Jeśli zatem Państwa budynek w planie posiada wariant pokrycia dachówką, to faktycznie wystarczy wymiana konstrukcji dachowej. Jeśli jednak od samego początku budynek przeznaczony był do pokryć lekkich, to wariant ten nie powinien zostać w ogóle zaproponowany.