Spis treści
Metamorfoza domu z PRL-u w... dom-kostkę
Wybudowany w PRL-u, stojący od lat pusty dom zyskał nowy wygląd. Ta niecodzienna przebudowa upodobniła go nieco do tzw. kostki polskiej, czyli typu domu, który na potęgę ostatnio w kraju remontujemy. Projektanci z pracowni MW Architekci nie mieli w Bielsku-Białej łatwego zadania - dość duży już dom miał zyskać jeszcze więcej przestrzeni mieszkalnej, a działka była niewielka. Trzeba było zlikwidować mostki cieplne i poprawić termikę domu, w garażu znaleźć miejsce dla trzech samochodów oraz odpowiednio rozplanować przestrzeń, wydzielając konkretne strefy. Do tego wszystkiego - zwiększyć przestrzeń rekreacyjną. Udało się.
Zobacz także: 12 metamorfoz starych domów. Jak wyglądają teraz? Trudno uwierzyć
Podstawowe dwie zmiany widać już na pierwszy rzut oka - architekci Katarzyna Midor-Kajstura i Robert Woźniak pozbyli się skosów oraz zabudowali tarasy. Przestrzeń wypoczynkową przenieśli na dach (gwarantując tym samym świetne widoki na Beskidy) oraz na zewnętrzny taras osadzony na słupach.

i
Dom odzyskał jasną elewację, którą dodatkowo ocieplono wizualnie drewnianą stolarką. Bryła domu została uporządkowana i "uspokojona"; uzupełnione grafitowymi panelami okna zyskały modernistyczny rys, a płaski dach zastąpił skosy. Pomimo zmian dom wciąż współgra z otoczeniem osiedla domów jednorodzinnych wybudowanego w podobnym czasie.
Na dachu powstał zielony taras uzupełniony o ogród zimowy. Zmiany w bryle domu zagwarantowały mniejszą utratę ciepła w zimie i wolniejsze nagrzewanie się murów latem, a jednocześnie pozwoliły wpuścić więcej światła naturalnego do pomieszczeń. Dodatkowo pomaga w tym ruchome zadaszenie tarasu, kontrolujące dopływ słońca do wnętrz.
Strefa dzienna, nocna i garaż trzystanowiskowy
Piętra domu pozwoliły na wyraźne podzielenie przestrzeni na strefy - gospodarczą z garażem mieszczącym trzy samochody i dużą garderobą, dzienną oraz prywatną z sypialniami.
Dom o powierzchni 241,50 m² zaplanowano dla dużej rodziny - sypialnia rodziców znalazła się w części dziennej, gwarantując prywatność. Piętro sypialniane przeznaczono w całości na sypialnie dzieci oraz pomieszczenie przeznaczone na gabinet, a przyszłości być może na bawialnię, pokój do nauki lub dodatkową sypialnię.
Źródło: AM Architekci