Tak odmienili dom z PRL-u. Kluczowe były dwie zmiany - zobacz wyjątkową metamorfozę
W Bielsku-Białej w województwie śląskim, na niewielkiej działce stał duży nieużywany dom wybudowany w PRL-u. Podczas remontu architekci odmienili bryłę budynku, upodobniając ją lekko do tzw. kostki, dzięki czemu dom odzyskał lekkość, a do wnętrz wpada dziś znacznie więcej światła. Jasne kolory i ciepłe drewno na elewacji uzupełnia ogród na dachu.
Autor: MW-PROJEKT Pracownia Architektury
Architekci zrezygnowali ze skośnych daszków i zabudowali tarasy, wyprowadzając je poza bryłę domu. Dom nie stracił charakteru i wciąż świetnie wpisuje się w otoczenie domków jednorodzinnych z epoki, a jednocześnie stał się bardziej ekonomiczny, jasny, lekki i przytulny.
Spis treści
Metamorfoza domu z PRL-u w... dom-kostkę
Wybudowany w PRL-u, stojący od lat pusty dom zyskał nowy wygląd. Ta niecodzienna przebudowa upodobniła go nieco do tzw. kostki polskiej, czyli typu domu, który na potęgę ostatnio w kraju remontujemy. Projektanci z pracowni MW Architekci nie mieli w Bielsku-Białej łatwego zadania - dość duży już dom miał zyskać jeszcze więcej przestrzeni mieszkalnej, a działka była niewielka. Trzeba było zlikwidować mostki cieplne i poprawić termikę domu, w garażu znaleźć miejsce dla trzech samochodów oraz odpowiednio rozplanować przestrzeń, wydzielając konkretne strefy. Do tego wszystkiego - zwiększyć przestrzeń rekreacyjną. Udało się.
Zobacz także: 12 metamorfoz starych domów. Jak wyglądają teraz? Trudno uwierzyć
Podstawowe dwie zmiany widać już na pierwszy rzut oka - architekci Katarzyna Midor-Kajstura i Robert Woźniak pozbyli się skosów oraz zabudowali tarasy. Przestrzeń wypoczynkową przenieśli na dach (gwarantując tym samym świetne widoki na Beskidy) oraz na zewnętrzny taras osadzony na słupach.
Dom odzyskał jasną elewację, którą dodatkowo ocieplono wizualnie drewnianą stolarką. Bryła domu została uporządkowana i "uspokojona"; uzupełnione grafitowymi panelami okna zyskały modernistyczny rys, a płaski dach zastąpił skosy. Pomimo zmian dom wciąż współgra z otoczeniem osiedla domów jednorodzinnych wybudowanego w podobnym czasie.
Na dachu powstał zielony taras uzupełniony o ogród zimowy. Zmiany w bryle domu zagwarantowały mniejszą utratę ciepła w zimie i wolniejsze nagrzewanie się murów latem, a jednocześnie pozwoliły wpuścić więcej światła naturalnego do pomieszczeń. Dodatkowo pomaga w tym ruchome zadaszenie tarasu, kontrolujące dopływ słońca do wnętrz.
Strefa dzienna, nocna i garaż trzystanowiskowy
Piętra domu pozwoliły na wyraźne podzielenie przestrzeni na strefy - gospodarczą z garażem mieszczącym trzy samochody i dużą garderobą, dzienną oraz prywatną z sypialniami.
Dom o powierzchni 241,50 m² zaplanowano dla dużej rodziny - sypialnia rodziców znalazła się w części dziennej, gwarantując prywatność. Piętro sypialniane przeznaczono w całości na sypialnie dzieci oraz pomieszczenie przeznaczone na gabinet, a przyszłości być może na bawialnię, pokój do nauki lub dodatkową sypialnię.
Źródło: AM Architekci