Prace remontowe w domu od A do Z: niezbędne informacje
Niektórzy z nas, słysząc słowo "remont", tracą apetyt i odczuwają nerwobóle. Z drugiej zaś strony chyba każdy marzy o tym, by mieszkać w domu spełniającym nasze potrzeby. Jak to wszystko pogodzić?
Autor: Marcin Czechowicz
By nasz dom spełniał wszystkie potrzeby i oczekiwania, czasem trzeba na nowo zagospodarować jego przestrzeń
Dom wygodny to taki, który spełnia potrzeby mieszkańców. W tym celu właściciele starych budynków poddają je modernizacji. Na początek warto sprecyzować swoje oczekiwania. Różne są bowiem powody decyzji o remoncie. Podstawowym jest zazwyczaj dążenie, by mieszkać taniej, ładniej i wygodniej. Równie ważne jest wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej.
Katalog zmian koniecznych
Wady domów budowanych w pierwszej połowie XX w. są powszechnie znane – małe kuchnie, brak zaplecza gospodarczego, ciasne korytarze to w nich najczęstsze bolączki. Nieco inne problemy – wysoka piwnica czy zbyt mało łazienek – spotyka się w domach z lat 60.-70. Do remontu skłania często zmiana potrzeb mieszkańców. Wynika ona głównie z ewoluującego charakteru obyczajów i więzi rodzinnych. Coraz więcej udogodnień traktujemy jako standard, a nie luksus: kilka łazienek w domu czy pokój do ćwiczeń nikogo już nie dziwią. Wszystkie te zmiany sprawiają, że dom trzeba dopasować do nowych potrzeb rodziny.
W dotychczasowych granicach
Gdy zaczyna nam brakować miejsca, zastanówmy się, czy rosnące potrzeby można zaspokoić bez rozbudowy domu. Najmniej kłopotliwa będzie adaptacja niewykończonego poddasza. Ci, którzy nie mają takiej możliwości, powinni się zastanowić nad wygospodarowaniem nowych pomieszczeń w ramach istniejącej przestrzeni – być może kosztem sypialni małżeńskiej uda się zaaranżować choć niewielką garderobę? Alternatywą jest też adaptacja piwnicy.
Dom się rozrasta
Jeżeli nasze oczekiwania są większe niż dotychczasowa przestrzeń, nie ma rady – trzeba go rozbudować. Właścicieli wąskich działek z pewnością zainteresuje możliwość nadbudowy dodatkowej kondygnacji, dzięki której dom rośnie wzwyż, tych zaś, którzy dysponują dużą działką, ucieszy perspektywa rozbudowy wszerz. Pamiętajmy jednak, że tak kompleksowa modernizacja wiąże się zazwyczaj z tymczasową wyprowadzką, większymi kosztami niż w przypadku remontu w dotychczasowych granicach domu, a także z formalnościami podobnymi jak przy budowie.
Wakacje z remontem
Według Polaków wakacje to najlepszy czas na przeprowadzenie remontu domu czy mieszkania – dowodzą wyniki badań opublikowanych przez GUS. Coraz więcej rodaków rezygnuje z krótko- i długoterminowych wyjazdów wakacyjnych na rzecz prac remontowych (odpowiednio 11% i 9%). Ten odsetek wzrasta każdego roku – nic zresztą dziwnego, w końcu lato to najlepszy czas na przebudowę czy remont. Dzięki temu, że o tej porze roku dni są najdłuższe, roboty renowacyjne i wykończeniowe mogą trwać znacznie dłużej niż wiosną czy jesienią, a dzięki temu szybciej je zakończymy. Ponadto wysokie temperatury sprawiają, że materiały, które wykorzystuje się przy remoncie, szybciej wysychają, łatwiej też wywietrzyć pomieszczenia.