Dom z dawnej obory! Klepisko, tynki gliniane, farby wapienne... to trzeba zobaczyć! GALERIA

2022-08-11 15:47
Przebudowa obory
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Kryta dwuspadowym dachem obora miała niewielkie wymiary. Powiększała ją parterowa dobudówka

Obora poddana została generalnemu remontowi i rozbudowie, żeby stworzyć dom letniskowy. Do remontu użyto tylko naturalnych materiałów: gliny, drewna, naturalnych olei i wosków. Podłogi na parterze mają postać klepiska. Gliniane ściany są impregnowane olejem lnianym. W całym domu są gliniane tynki, niektóre zbrojone paździerzami konopnymi. Naturalnie i pachnie zdrowiem!

Mały budynek, dawna obora, stał koło ogrodu i niszczał. Nad częścią parteru było zamknięte i nieużytkowe poddasze. Inwestorzy postanowili przebudować oborę na dom letniskowy. Dach wydłużono nad dobudówką. Dzięki temu poddasze zostało powiększone. Poddasze jest otwarte nad salonem, a pod skosami powstały dwie sypialnie. Na parterze wstawiono większe okna tam, gdzie wcześniej były tylko malutkie. Dom ma 80 m2 powierzchni użytkowej.

Do remontu obory i przebudowy jej na dom użyto tylko naturalnych materiałów: gliny, drewna, naturalnych olei. Nawet podłoga jest w formie klepiska. W łazience jest również klepisko i gliniane ściany olejowane olejem lnianym. W całym domu są gliniane tynki, niektóre zbrojone paździerzami z konopi. Naturalnie i pachnie zdrowiem!

GALERIA: przebudowa obory na dom - zobacz zdjęcia

Adaptacja budynku gospodarczego, czyli obora na dom!

Przebudowa obory - projektowane prace

Przebudowa obory na dom wymagała wykonania projektu budowlanego. Konieczne było zdjęcie starego pokrycia dachowego i wykonanie nowej więźby dachowej. Sprawdzono stan konstrukcji samej obory i wykonano konieczne wzmocnienia. Dobudówka została rozbudowana o poddasze, tak więc budynek stanowi obecnie zwartą prostokątną bryłę przekrytą dwuspadowym dachem krytym dachówką. Wstawiono w nim okna dachowe zapewniające doświetlenie wnętrza. W samym budynku są wszystkie nowe, duże okna pionowe i drzwi. Elewacja została oczyszczona i pokryta nowym tynkiem. W budynku wykonano konieczne hydroizolacje, instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną.

Projekt przebudowy obory na dom przygotowała inwestorka Magdalena Górska, która jest architektem, właścicielką pracowni EKodama Architektura. Jej filozofia projektowa to zrównoważone budownictwo z wykorzystaniem materiałów naturalnych.

Przebudowa obory - wnętrza

Adaptując starą oborę na dom, wykorzystano istniejącą substancję - drewno i mury ceglane. Elementy drewnianej konstrukcji, które były w dobrym stanie, zostały oczyszczone i zabezpieczone. Nowe fragmenty konstrukcji wykonano z tego samego gatunku drewna - sosny. Z czasem nieco popękają (co jest naturalne) i trudno będzie je odróżnić od starych belek. Na poddaszu wykonano też drewniane podesty antresoli oraz balustrady. Do zabezpieczenia elementów drewnianych wykorzystano woski naturalne.

Zobacz także: Rozbiórkowe drewno w domu. Gdzie kupić i jak wykorzystać?

Przebudowa obory
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Wszystkie elementy konstrukcyjne z drewna sa wyeksponowane

Ceglane ściany zostały oczyszczone ze starego tynku. Każdy element muru został pieczołowicie obity i oskrobany z zaprawy, odkurzony i zakonserwowany naturalnym impregnatem.

Przebudowa obory - gliniane tynki i podłogi

Część ścian została wykończona tynkami glinianymi. To najstarszy, najbardziej naturalny rodzaj tynków. Można wykonywać je ręcznie, wtedy będą nierówne, z wzorami dłoni, palców. Można je także zatrzeć pacą. Tynki gliniane pomalowano farbami naturalnymi, wapiennymi lub kredowymi (kazeinowymi). Ponieważ są wrażliwe na nadmiar wilgoci zabezpieczono je warstwą oleju lnianego. Tam, gdzie tynki będą bardziej narażone na uszkodzenia, wykonano je w formie wzmocnionej - z dodatkiem zbrojenia z paździerzy konopnych.

Zobacz także:

Podłogi na parterze są takie jak niegdyś w wiejskich chałupach. To gliniane klepiska zatarte na gładko i podbarwione. Do ich zabezpieczenia użyto impregnatu w postaci oleju lnianego, a potem wosku.

Zobacz także inne remonty starych domów i mieszkań:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE