Przebudowa domku fińskiego i usunięcie azbestu - wyróżnienie w konkursie Remont Roku 2018

2019-03-17 13:16 Projekt domu: Adam Wawoczny
Przebudowa - Remont Roku 2018
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Mały dom "fiński" kryty eternitem przeszedł generalny remont i rozbudowę, stając się przyjaznym i - co najważniejsze - zdrowym miejscem do mieszkania. Zobacz przebudowę wyróżnioną w konkursie Remont Roku 2018!

Niektóre domki fińskie, mające służyć swym mieszkańcom maksymalnie 20-30 lat podczas tzw. powojennego głodu mieszkaniowego, przetrwały do dziś. Typowe głównie dla Górnego Śląska osiedla często są bohaterami interesujących remontów, mających zapewnić wiekowym budynkom nowe życie. Podobnie było w przypadku domu w Knurowie, który na przestrzeni swego istnienia przechodził wiele przebudów.

Przebudowa domku fińskiego - pożegnanie azbestu

Istniejący budynek w "fińskiej" zabudowie jednorodzinnej z uwagi na swój wiek przestał spełniać oczekiwania jego właściciela zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetyczno-użytkowym. Mieszkańcy nie wyobrażali sobie, że na tak niewielkiej powierzchni mogą zrealizować swoje marzenie o własnym domu, w dodatku mieli swoje wymagania co do ilości pomieszczeń, a ta przekraczała możliwości istniejącego budynku o niewielkiej kubaturze.

Problemem były także kwestie ogrzewania i konstrukcji. Dom był niewystarczająco ocieplony, ogrzewany starym kotłem węglowym, a elewacja i dach pokryte były eternitem. Istniejąca konstrukcja szkieletowa była zaś ocieplona od wewnątrz płytami z ubiegłej epoki, niespełniającymi współczesnych wymagań technicznych. Na poddaszu ścianka kolankowa była bardzo niska, a prowadzące na poddasze strome schody niewygodne i niebezpieczne dla użytkownika. Zapadła decyzja o rozbudowie domu.

Rozbudowa domu - dostosowanie do potrzeb mieszkańców

Architekt po zapoznaniu się z wymaganiami Inwestora sporządził projekt koncepcyjny. Założeniem było powiększenie powierzchni domu na tyle, by na parterze zmieściły się otwarty salon z jadalnią i kuchnią, toaleta, wygodne schody na poddasze oraz. Piętro miało pozostać częścią prywatną, jednakże o znacznie większej przestrzeni - to tam zaplanowano pokoje dla rodziców, sypialnię dla dziecka i większą łazienkę.

Projekt zakładał także termomodernizację elewacji i dachu, podniesienie dachu o około 60 cm względem istniejącego poziomu. Znacznie polepszyło to wymiary użytkowe poddasza. Zdjęto także eternit i usunięto azbest, wybierając nowe pokrycie - blachę płaską układaną na rąbek stojący.

Do istniejącego budynku dobudowano nową część  w tradycyjnej murowanej technologii, jednak po wykończeniu elewacji obserwator ma wrażenie, że jest to jedna bryła.

Budynek został także wyposażony w nowe instalacje wody i kanalizacji, centralnego ogrzewania z kotłem gazowym dwufunkcyjnym. Zmieniło się też otoczenie budynku, wykonano nowe chodniki, podejścia, ogrodzenie i wolnostojący garaż. Architekt wykonał projekt kompleksowo, od wstępnej koncepcji z pozyskaniem warunków podłączenia do sieci, po projekt budowlany wielobranżowy wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

z oceny jury konkursowego

Za co nagrodzono przebudowę?

  • Za rozbudowę szanującą otoczenie i kontekst urbanistyczny, zachowanie skali i czytelne oddzielenie rozbudowy pozwalające na odczytanie pierwotnej bryły budynku.
  • Za docenienie i zachowanie proporcji oryginalnego domku fińskiego, połączenie koniecznych prac (usunięcie azbestu) z podniesieniem walorów wykończenia. Budynek zyskał nowoczesny charakter bez konfliktu z najbliższym otoczeniem. Dyskusje wzbudził pomysł wykończenia elewacji dobudowanej części domu, nie mniej jednak użyty materiał nawiązuje do drewnianej zabudowy w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Zarówno forma jak również użyte materiały nie wchodzą w konflikt z istniejącym otoczeniem, lecz są jej dopełnieniem.

Sponsorzy konkursu Remont Roku 2018

Sponsorzy Remont Roku 2018
Autor: materiały sponsorów

Zobacz inne remonty domów i mieszań z konkursu Remont Roku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE