Metamorfoza szopy na narzędzia - adaptacja narzędziowni na mały dom

2019-02-11 9:43
Efekt końcowy remontu
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Dzięki remontowi niewykorzystany budynek zyskał nowe życie

Remont małego domku w ogrodzie pozwolił na przemianę jego wnętrz w studio mieszkalne. Zobacz historię remontu szopy na narzędzia, który otrzymał wyróżnienie w konkursie Remont Roku 2017.

Prezentowany remont małego domu może przyciągnąć uwagę wszystkich, którzy posiadają na swoich działkach zapomniane lub zagracone budynki gospodarcze. Szopy, "małe domki" lub baraki, często znajdujące się na krańcach działek lub ogrodów, mogą uzyskać nowe życie, stając się przydatnymi pomieszczeniami. Wyróżnione zgłoszenie, nadesłane na konkurs Remont Roku 2017, przyciągnęło naszą uwagę wykorzystaniem zapomnianego domku jako dodatkowej przestrzeni mieszkalnej i wypoczynkowej. Metamorfoza narzędziowni na pełnoprawne studio mieszkalne z antresolą robi wrażenie!

Przebudowa budynku na narzędzia na cele mieszkaniowe

Dom inwestorów wybudowano w malowniczym miejscu - w niewielkiej wsi tuż za Krakowem, na trasie prowadzącej do Ojcowskiego Parku Narodowego. Na sporej działce, w jej północnej części, znajdowała się także stara szopa na narzędzia. Zapomniana i zagracona, otoczona przez nieco zapuszczony ogród. Murowany budynek na narzędzia został nazwany przez właścicieli Małym Domkiem. 

Bujna zieleń wokół budynku została uporządkowana - i postanowiono rozpocząć także remont samego domku, by przemienić jego wnętrza na studio mieszkalne. Prace remontowe oraz przebudowa stanowiły spore wyzwanie ze względu na stan oraz rozmiary obiektu (powierzchnia to tylko 24 m2). Umieszczenie wszystkich niezbędnych elementów mieszkania na tak niewielkiej przestrzeni wymagało zburzenia części starego strychu, co pozwoliło na stworzenie antresoli z miejscem do spania. 

Do dawnej narzędziowni dobudowano także ganek wejściowy, dzięki czemu bryła dopasowała się do form lokalnej architektury, specyficzną dla tego regionu małopolski. Wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych został zainspirowany kolorystyką ojcowską: czerwony dach, biały tynk oraz okładzina z ciemnego drewna.

Zobacz inne ciekawe remonty domów i metamorfozy mieszkań:

Nowe wnętrza i zadbany ogród

Imponujący powierzchnią ogród jest powodem do dumy, dlatego inwestorzy pragnęli otworzyć budynek na bujną zieleń. Podczas remontu do obiektu dobudowano taras wraz z szerokim, dużym oknem do salonu, pozwalającym cieszyć się niezwykłym widokiem roślinności bez wstawania z kanapy. Okno tarasowe umożliwia także bezpośrednie wyjście prosto do ogrodu.

Samo wnętrze podzielono na trzy części:  

  • wejście oraz łazienkę pod antresolą
  • kuchnię z kącikiem jadalnym połączone z pokojem dziennym
  • sypialnię na antresoli.

W tak małej przestrzeni kluczową decyzją było umiejscowienie schodów na antresolę. Postanowiono umieścić je centralnie, projektując wokół nich resztę pomieszczeń i tym samym dzieląc wizualnie przestrzeń na wspomniane strefy. Inwestorzy, dysponując ograniczonym budżetem, zdecydowali nadać wnętrzu rustykalny urok - na główną paletę aranżacji składają się drewno, biel oraz żeliwne wykończenia.

Zobacz także:

Przebudowa domku była pierwszym poważnym remontem w historii inwestorów, do tego wykonanym samodzielnie, bez pomocy profesjonalnego architekta. Dzięki modernizacji zaniedbany budynek stał się częstym celem wizyt gości oraz miejscem wypoczynku wśród zieleni rozłożystego ogrodu.

 >>> Zobacz też galerię konkursową tegorocznej edycji konkursu Remont Roku 2018

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE