Jak starą oborę przerobiono na dom letniskowy? I to z użyciem gliny, drewna, oleju...

2023-03-06 17:17
przebudowa obory
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku Trudno uwierzyć, że odważono się zainwestować w coś takiego

Z tej starej obory, z której, jak wydawałoby się, nic nie da się zrobić, powstał dom letniskowy. Ale to nie wszystko. Powstał z samych materiałów naturalnych: gliny, drewna, olejów i wosków. Podłogi na parterze mają postać klepiska. Gliniane ściany zaimpregnowano olejem lnianym. W całym domu zastosowano gliniane tynki, niektóre zbrojone paździerzami konopnymi. Zobaczcie, jak wyszło.

Spis treści

  1. Przebudowa obory na dom - zobacz zdjęcia!
  2. Przebudowa obory - prace projektowe
  3. Metamorfoza wnętrz obory
  4. Gliniane tynki i podłogi

Mały budynek, dawna obora, stał koło ogrodu i niszczał. Nad częścią parteru było zamknięte i nieużytkowe poddasze. Inwestorzy postanowili przebudować oborę na dom letniskowy. Dach wydłużono nad dobudówką. Dzięki temu poddasze zostało powiększone. Poddasze jest otwarte nad salonem, a pod skosami powstały dwie sypialnie. Na parterze wstawiono większe okna tam, gdzie wcześniej były tylko malutkie. Dom ma 80 m² powierzchni użytkowej.

Do remontu obory i jej przebudowy użyto tylko naturalnych materiałów: gliny, drewna, naturalnych olejów. Nawet podłoga jest w formie klepiska. W łazience jest również klepisko i gliniane ściany olejowane olejem lnianym. W całym domu są gliniane tynki, niektóre zbrojone paździerzami z konopi. Naturalnie i pachnie zdrowiem!

Przebudowa obory na dom - zobacz zdjęcia!

Adaptacja budynku gospodarczego, czyli obora na dom!

Przebudowa obory - prace projektowe

Przebudowa obory na dom wymagała wykonania projektu budowlanego. Konieczne było zdjęcie starego pokrycia dachowego i wykonanie nowej więźby dachowej. Sprawdzono stan konstrukcji samej obory i wykonano konieczne wzmocnienia. Dobudówka została rozbudowana o poddasze, tak więc budynek stanowi obecnie zwartą prostokątną bryłę przekrytą dwuspadowym dachem krytym dachówką. Wstawiono w nim okna dachowe zapewniające doświetlenie wnętrza. W samym budynku są wszystkie nowe, duże okna pionowe i drzwi. Elewacja została oczyszczona i pokryta nowym tynkiem. W budynku wykonano konieczne"

  • hydroizolacje,
  • instalację wodno-kanalizacyjną,
  • instalację elektryczną.

Projekt przebudowy obory na dom przygotowała inwestorka Magdalena Górska, która jest architektem, właścicielką pracowni EKodama Architektura. Jej filozofia projektowa to zrównoważone budownictwo z wykorzystaniem materiałów naturalnych.

Metamorfoza wnętrz obory

Adaptując starą oborę na dom, wykorzystano istniejącą substancję - drewno i mury ceglane. Elementy drewnianej konstrukcji, które były w dobrym stanie, zostały oczyszczone i zabezpieczone. Nowe fragmenty konstrukcji wykonano z tego samego gatunku drewna - sosny. Z czasem nieco popękają (co jest naturalne) i trudno będzie je odróżnić od starych belek. Na poddaszu wykonano też drewniane podesty antresoli oraz balustrady. Do zabezpieczenia elementów drewnianych wykorzystano woski naturalne.

Ceglane ściany zostały oczyszczone ze starego tynku. Każdy element muru został pieczołowicie obity i oskrobany z zaprawy, odkurzony i zakonserwowany naturalnym impregnatem.

Gliniane tynki i podłogi

Część ścian została wykończona tynkami glinianymi. To najstarszy, najbardziej naturalny rodzaj tynków. Można wykonywać je ręcznie, wtedy będą nierówne, z wzorami dłoni, palców. Można je także zatrzeć pacą. Tynki gliniane pomalowano farbami naturalnymi, wapiennymi lub kredowymi (kazeinowymi). Ponieważ są wrażliwe na nadmiar wilgoci zabezpieczono je warstwą oleju lnianego. Tam, gdzie tynki będą bardziej narażone na uszkodzenia, wykonano je w formie wzmocnionej - z dodatkiem zbrojenia z paździerzy konopnych.

Zobacz także:

Podłogi na parterze są takie jak niegdyś w wiejskich chałupach. To gliniane klepiska zatarte na gładko i podbarwione. Do ich zabezpieczenia użyto impregnatu w postaci oleju lnianego, a potem wosku.

Zobacz także inne remonty starych domów i mieszkań:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.