Jak wykończyć nierówne ściany. Sposoby na zamaskowanie nierównych ścian

2021-11-29 16:33
Jak wykończyć nierówne ściany
Autor: Marta Behling, Pion Poziom Piekne, gładkie i równe ściany stanowią doskonałe tło dla wyposażenia wnętrz. Projekt i realizacja: Pracowania Architektury Wnętrz Decoroom

Poznaj 7 sposobów, jak zamaskować nierówne ściany i jednocześnie ożywić wnętrze. Jak sobie poradzić z problemem nierównych ścian.

Podczas remontu domu po dziadkach albo wykańczania budynku po niezbyt fachowych ekipach może pojawić się problem nierównych ścian. Również my w czasie eksploatacji mieszkania możemy doprowadzić do pojawienia się uszkodzeń w ścianach, np. na skutek uderzenia ciężkim przedmiotem. Jest wiele sposobów na wyrównanie lub zamaskowanie nierównych ścian. Dobór odpowiedniej metody może zależeć od istniejącej sytuacji, a także od efektu, który chcemy uzyskać. Co ciekawe, konieczność naprawienia nierównych ścian lub ściany może być również okazją na wprowadzenie dekoracji do wnętrza.

Spis treści

 1. Pomysły na nierówne ściany: płyty gipsowo-kartonowe
 2. Szpachlowanie ścian i nałożenie gładzi
 3. Co położyć na nierówne ściany: wybieramy dekoracyjne okładziny
 4. Tynk na nierówne ściany
 5. Farba na nierówne ściany
 6. Jak zamaskować nierówne ściany
 7. Tapeta na nierówne ściany

Pomysły na nierówne ściany: płyty gipsowo-kartonowe

Bywa, że w starych domach ściany są nie tylko nierówne, z licznymi odpryskami, ubytkami tynku itp., ale także nie trzymają kątów. Aby zamaskować nierówne ściany dobrym rozwiązaniem jest ułożenie na nich okładziny z płyt gipsowo-kartonowych. W pierwszej sytuacji płyty można przykleić do odpowiednio przygotowanego podłoża. Ściany powinny być oczyszczone z kurzu i brudu, a ubytki wypełnione masą szpachlową. Stare powłoki malarskie należy usunąć. To wszystko ma sprawić, żeby podłoże było przyczepne. Przed klejeniem płyt podłoże powinno być zagruntowane. Płyty klei się klejem do gipsu, układając je tak, żeby dokładnie wypełniły powierzchnię, a następnie szpachluje ich styki. W praktyce często przed malowaniem zaszpachlowane zostają całe ściany.

Jeśli chcemy, żeby w pomieszczeniu były nie tylko równe ściany, lecz także takie kąty, płyty można przymocować na profilach przykręcanych do ścian. Profile powinny być tak umiejscowione, żeby uzyskać z płyt pożądane płaszczyzny. Po przykręceniu płyt ściany wykańcza się podobnie jak w przypadku ich klejenia. W tej metodzie pomieszczenia mogą ulec nieco zmniejszeniu, ale efekt równych i gładkich ścian jest tego wart.

Jak wykończyć nierówne ściany
Autor: Rigips Prostą i szybką metodą równanie ścianjest ułożenie na nich okładziny z płyt gipsowo-kartonowych

Szpachlowanie ścian i nałożenie gładzi

Gdy celem jest zamaskowanie niewielkich uszkodzeń, starych napraw i nieznacznych ubytków, ściany można zaszpachlować lub pokryć gładzią. W pierwszej kolejności należy naprawić uszkodzenia, usunąć fragmenty nietrzymające się podłoża, wypełnić miejsca obtłuczone, a następnie oczyścić, odtłuścić i zagruntować całość powierzchni.

Przeczytaj też: Szpachlowanie ścian. Jak dobrze nałożyć gładź

Do wyrównania ścian można zastosować najpierw szpachle naprawcze (wyrównawcze), a następnie nałożyć warstwę wykończeniową z gładzi. Pięknie wyrównane ściany można wykończyć w dowolny sposób, ale warto pomalować je np. farbami o nieco większym stopniu połysku, żeby podkreślić efekt.

Jak wykończyć nierówne ściany
Autor: Rigips Popularną metodą równania ścian jest zaszpachlowanie ubytków i naciągnięcie gładzi

Co położyć na nierówne ściany: wybieramy dekoracyjne okładziny

Konieczność zlikwidowania nierówności na ścianie lub ścianach może być okazją do zastosowania ciekawych, modnych okładzin. Na nierówne ściany można położyć:

 • lamele drewniane (ryflowane panele drewniane),
 • płytki ceramiczne,
 • płyty metalowe,
 • płyty spieków kwarcowych,
 • płyty cementowe,
 • płyty kamienne,
 • fornir kamienny,
 • płyty wiórowe fornirowane,
 • boazerię,
 • płyty szklane,
 • płyty gipsowe strukturalne,
 • płyty z tworzyw sztucznych.

Zależnie od sposobu i stylu wykończenia wnętrz, okładzinę można zrobić na całej nierówne ścianie albo jej fragmencie. Materiałów okładzinowych jest wielki wybór. Bez trudu można dopasować pomysł do wykończenia wnętrza. Można to zrobić jako dopełnienie kompozycji albo na odwrót – na zasadzie kontrapunktu.

Przeczytaj też: Jak układać płyty dekoracyjne na ścianach

Zanim przystąpimy do realizacji pomysłu na zamaskowanie nierównych ścian, trzeba poznać specyfikę planowanego materiału. Obecnie modne są lamele drewniane. Przed ich ułożeniem lepiej jest wyrównać i pomalować podłoże, ponieważ będzie ono widoczne między listwami. Ale jeśli chcielibyśmy pokryć ścianę boazerią lub płytami, nie jest zbyt istotne, jak wygląda ściana pod spodem. Ważne jest tylko, żeby podłoże było nośne i utrzymało okładzinę.

Jak wykończyć nierówne ściany
Autor: Tom Kurek Podczas remontu mieszkania w starej kamienicy zastosowano okładzinę drewnianą, co pozwoliło uzyskać równą płaszczyznę ścian. Projekt Sikora Wnętrza Architekturay

Tynk na nierówne ściany

Jeśli nierówności występują tylko na pewnych fragmentach ścian albo na jednej ścianie, można to zamaskować, nakładając na podłoże tynk dekoracyjny. Ma on znacznie większe uziarnienie niż tynk na murze, więc stworzy wyraźną fakturę, pod którą znikną nierówności. Jeśli dołożymy do tego efekt dekoracyjny w postaci ciekawego koloru lub wzoru, stworzymy atrakcyjny fragment wykończenia wnętrza, a jednocześnie zamaskujemy defekty nierównych ścian. Rodzajów oraz efektów tynków dekoracyjnych jest bardzo dużo. Podczas ich nakładania należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta wyrobu, którego używamy.

Jak wykończyć nierówne ściany
Autor: Marcin Dekor Podczas adaptacji lokalu poprzemysłowego na mieszkanie betonowa ściana w łazience została pokryta tynkiem dekoracyjnym

Farba na nierówne ściany

Na nierówne ściany można zastosować farby strukturalne (w takich samych sytuacjach jak tynki dekoracyjne). Ich efekt nie jest tak dynamiczny jak tynków. W farbach mogą być dodatki mineralne, drobne kruszywo, które stworzą strukturę na ścianie, ale z reguły nie będzie ona tak wyraźna, gruba jak w przypadku tynków. Sposób postępowania z oboma rodzajami produktów jest podobny.

Jak zamaskować nierówne ściany

Prostym sposobem na zamaskowanie nierównych ścian, ale za to z ciekawym efektem, jest nałożenie na nierówną ścianę tynku, który pozwala się dobrze modelować. Znajdziemy na rynku białe lub szare tynki, które zawierają dodatki uplastyczniające. Można łatwo kształtować ich powierzchnię za pomocą różnych narzędzi, np. pacy zębatej, pacy weneckiej, grzebienia, kielni, szpachelki itp. Jeśli nie chcemy wyraźnej struktury, tynk można pomalować np. lazurą do ścian, która da efekt błyszczący z przecierkami.

Tapeta na nierówne ściany

Nierówne ściany można łatwo zamaskować tapetami. Do wykorzystania są zarówno proste tapety papierowe, winylowe, jak i bardziej strukturalne tapety z włókna szklanego albo typu raufaza, bądź eleganckie tapety tekstylne. Podłoże pod tapety powinno być wyrównane, ponieważ dość cienka warstwa wykończeniowa przeniesie na wierzch wszelkie wady. Jedynie w przypadku raufazy, która ma bardzo wyraźną strukturę, można ewentualnie z tego zrezygnować. Tapety podobnie jak okładziny można położyć na całych ścianach lub ich fragmentach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE