Farba do łazienki. Jaka farba do płytek? Jaka farba na ściany łazienki?

2024-07-09 6:01

W łazience wszystkie ściany są narażone na wilgoć. Jednak nie każdą z nich pokrywa się okładziną z płytek, bo dostępne na rynku farby dobrze chronią tynkowane ściany przed wilgocią. Są też takie farby, które pozwalają przemalować stare płytki, by łazienka odpowiadała współczesnym standardom estetycznym. Sprawdź, jakie cechy powinna mieć dobra farba do łazienki.

Spis treści

  1. Jaka farba do płytek?
  2. Jakie farby na ściany w łazience?
  3. Farba do łazienki – jak wybrać stopień połysku?
  4. Szybkie odnawianie łazienki
  5. Ile farby na odnowienie łazienki?

Jaka farba do płytek?

Wiele osób odkłada decyzję o odnawianiu łazienki z obawy, że pozostawiając stare okładziny ceramiczne, i tak nie uzyska pożądanego efektu, a ich skuwanie i wymiana na nowe spowoduje dodatkowe prace i koszty. Jednak wcale nie musi tak być. Aby uniknąć generalnego remontu, istniejące płytki można pomalować. Zastosowanie odpowiedniego produktu pozwoli uzyskać szybki i trwały rezultat.

Wyroby służące do przemalowania okładziny z płytek ceramicznych to farby wodorozcieńczalne. Dominują te akrylowe, ale są też takie, w których spoiwem jest żywica epoksydowa. Farby do płytek są od razu gotowe do użycia, albo dwuskładnikowe i przed użyciem trzeba najpierw zmieszać oba komponenty. W przypadku farb do renowacji płytek bardzo istotne jest deklarowane przez producenta miejsce zastosowania farby. Nie wszystkie wyroby nadają się bowiem do malowania podłóg w pomieszczeniach wilgotnych. Innym z kolei nie szkodzi nawet kontakt z wodą i można je nakładać także na płytki we wnękach prysznicowych oraz na podłogi w brodzikach typu walk–in.

Bardzo często już nazwa handlowa jasno identyfikuje zastosowanie danej farby, przykłądowo: Tikkurila Luja Ceramic Tiles, Izochem EFK KafelNowa, Dulux Szybka Odnowa Płytki Ścienne, Easy renowacja Łazienki, Farba do renowacji Hydro-protect.

Rozważając przemalowanie okładzin z płytek, trzeba pamiętać o tym, że  w farbach do płytek jest znacznie mniejszy wybór kolorów niż w farbach przeznaczonych na ściany. Czasem są zaledwie cztery barwy, częściej od sześciu do ośmiu. Z podanych przykładowo farb tylko Tikkurila Luja Ceramic Tiles jest barwiona na ponad 13 tys. kolorów.

Jakie farby na ściany w łazience?

Farby do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności zawierają emulsje żywiczne. Wszystkie są wodorozcieńczalne. W większości są to wyroby akrylowe i lateksowe (te też zawierają żywice akrylowe), ale też ceramiczne. Spoiwo oraz dodatki decydują o różnicach we właściwościach farb przeznaczonych do łazienki. Im więcej jest spoiwa, tym większa trwałość mechaniczna powłoki, czyli jej odporność na szorowanie i ścieranie, ale trudniej też osiągnąć efekt głębokiego matu. Dzięki komponentom ceramicznym uzyskuje się powłoki hydrofobowe, które łatwo utrzymać w czystości, bo znoszą szorowanie, nawet przy użyciu detergentów.

Bardzo często nazwa handlowa wyrobu jasno określa, że mamy do czynienia z farbą przeznaczoną do łazienki – przykładowo Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka, Magnat Ceramic Kuchnia i Łazienka, a także Aura Bath & Spa. Z kolei Easy Hydro-bariera daje jasną sugestię, że utworzy powłokę będącą barierą dla wody. Producent tej ostatniej farby deklaruje, że może ona być także wykorzystania do przemalowania okładziny z płytek.

Wybierając farby do malowania wnętrz, przywykliśmy do tego, że są one oferowane w bardzo bogatych paletach kolorystycznych. Czasem są to wyroby barwione przy zakupie, na przykład w systemie NCS. Inne farby do łazienkek są dostępne w wybranych kolorach gotowych – od siedmiu do 30, czasem konkretnie powiązanych ze stopniem połysku farby.

Farba do łazienki – jak wybrać stopień połysku?

Stopień połysku to parametr odpowiedzialny za odbijanie światła od pomalowanej powierzchni, czyli efekt wizualny. Coraz częściej do malowania wnętrz wybiera się farby dające matowe wykończenie powierzchni. Taka powłoka słabo odbija światło, pozwala więc ukryć niedoskonałości podłoża. Jednak w przypadku łazienek te preferencje nie są tak wyraźne. Producenci, chcąc sprostać oczekiwaniom jak największej grupy inwestorów, proponują farby o różnych stopniach połysku – od głębokiego matu po satynę. Jednak rzadko możemy dowolnie wybrać kolor i stopień połysku. Na przykład Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka  ma 23 kolory w głębokim macie, a w satynie – siedem. Najczęściej jednak farby łazienkowe są oferowane w jednym stopniu połysku. A wszystkie farby do płytek tworzą satynowe (półmatowe) powłoki.

Szybkie odnawianie łazienki

Aby ocenić, jak szybko uda się pomalować łazienkę, trzeba wziąć pod uwagę zarówno liczbę warstw, w których nakłada się farbę, jak i czas potrzebny na wyschnięcie każdej z nich. Zwykle trzeba też poczekać, aż utworzona powłoka odpowiednio się utwardzi, by nie uszkodzić jej podczas użytkowania pomieszczenia i czyszczenia.

Najczęściej w przypadku farb do łazienki, także tych na płytki, zaleca się, by powierzchnię malować dwukrotnie. Niektóre farby w bardzo ciemnych lub kontrastowych kolorach mogą wymagać nałożenia trzeciej warstwy farby. Można to zrobić pędzlem, wałkiem lub przez natrysk hydrodynamiczny. W przypadku wyrobów do malowania okładzin z płytek producenci często określają nie tylko rodzaj narzędzia, lecz także długość włosa. Znaczne różnice między wyrobami można zauważyć w odniesieniu do przerw technologicznych między kolejnymi wymalowaniami. Wynoszą one 1-12 godz. (farby na ściany) i 1-16 godz. (farby na płytki). Na ścianach farba wysycha od 1-24 godz., ale pełnych właściwości użytkowych może nabrać znacznie później – po 14, a nawet po 28 dniach. W przypadku farby na płytki końcowa powłoka powinna wysychać nawet dobę, ale w pełni eksploatowana może być czasem dopiero po 10 dniach.

Ile farby na odnowienie łazienki?

W oszacowaniu potrzebnej ilości farby pomoże określona przez producentów wydajność. Jest ona podana przy jednokrotnym malowaniu podłoża wałkiem. Przy jej wyliczaniu zwykle przyjmuje się najkorzystniejszą sytuację, czyli gładkie, zagruntowane podłoże. W przypadku farb  ściennych 1 l można pomalować powierzchnię od 8 do 16 m2. Z kolei przy farbach do płytek jest to zwykle 12 m2.

Aby zmniejszyć zużycie farby na ściany, warto gruntować podłoże. Producenci oferują często odpowiednie środki.

Murator Remontuje: Malowanie boazerii – metamorfoza przedpokoju
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają