Szorowarka do podłóg - jak szybko myć podłogi, także trudne do umycia

2020-12-22 15:23

Szorowarka do podłóg przyda się tam, gdzie nie radzi sobie mop zwykły, parowy albo elektryczny. Oczywiście można nią myć i polerować również podłogi o standardowym stopniu zabrudzenia.

Szorowarka do podłóg
Autor: Nilfisk Szorowarka jest wyposażona w szczotkę obrotową. W jednym przejeździe zrasza podłogę, szoruje i zasysa brudną wodę

Szorowarka do podłóg to kolejne urządzenie, które wcześniej było stosowane w obiektach przemysłowych, produkcyjnych, handlowych, obiektach użyteczności publicznej, a obecnie zaczyna pojawiać się także w domach prywatnych. Różni się sposobem mycia od mopów sznurkowych, mopów parowych albo mopów elektrycznych. W szorowarce są używane głównie szczotki, więc można uzyskać lepszy efekt na trudnych do czyszczenia nawierzchniach. Wybierając odpowiedni rodzaj szczotki, można umyć standardową podłogę, wyszorować porządnie zabrudzoną, a każdą z nich na koniec wypolerować. Szorowarka przyda się w domach, w których podłogi są intensywnie eksploatowane i szybko się brudzą. Można nią sprawnie umyć na przykład posadzkę z antypoślizgowych płytek strukturalnych, w której zakamarkach może tkwić trudny do usunięcia brud.

Szorowarka to maszyna myjąca o prostej obsłudze. Pozwala w szybkim czasie umyć bardzo dużą powierzchnię. Na rynku są dostępne szorowarki zasilane przewodowo, akumulatorowe oraz maszyny samojezdne.

Szorowarka do podłóg
Autor: Zauber Szorowarka oscylacyjna ZB18TC daje dobry efekt, ponieważ szczotka z różną siłą naciska podłoże

Spis treści

  1. Szorowarka i szczotki
  2. Galeria: rodzaje szczotek do szorowarki
  3. Budowa i sposób pracy szorowarki
  4. Szorowarka profesjonalna
  5. Ile kosztuje szorowarka do podłóg
  6. Wynajem szorowarki do podłóg

Szorowarka i szczotki

Szorowarka, jak sama nazwa wskazuje, szoruje podłogę. Część myjącą stanowi szczotka obrotowa tarczowa (płaska) lub walcowa, która może być wykonana z tworzyw sztucznych o różnym stopniu twardości zależnie od przeznaczenia. Do wykładzin dywanowych służą szczotki miękkie, do betonu – twarde lub bardzo twarde. Szczotki miękkie służą też do polerowania czyszczonych posadzek. W szorowarkach stosuje się także pady z mikrofibry do mycia, np. posadzek drewnianych lub do ich froterowania. Szorowarka może być wykorzystana do mycia podłogi wykończonej płytkami ceramicznymi, żywicą, betonem, drewnem, wykładziną dywanową. Można jej także użyć do czyszczenia kostki betonowej przed domem lub płytek na tarasie.

Galeria: rodzaje szczotek do szorowarki

Budowa i sposób pracy szorowarki

Szorowarka jest większa niż mop elektryczny lub parowy. Głowica robocza ze szczotką (lub szczotkami) jest znacznie szersza niż w tych urządzeniach. Zwykle może myć pas podłogi o szerokości mniej więcej 50 cm, więc prace postępują szybciej. Znajdziemy szorowarki ze szczotkami walcowymi lub tarczowymi. Obok szczotki są umieszczone głowice dozujące wodę oraz ją zasysające (do zbierania wody po myciu może być też zamontowana listwa z tyłu urządzenia). Mycie i zbieranie wody odbywa się w jednym przejeździe. Maszynę prowadzi się tylko do przodu. Jeśli dysze zbierające są umieszczone za i przed szczotką, szorowarkę można prowadzić do przodu i do tyłu i w każdym przejeździe będzie następował proces mycia i zbierania wody.

Na głowicy jest zamontowany silnik, który nie tylko zasila urządzenia, ale także dociska maszynę do podłoża. Jest on umieszczony centralnie, żeby siła nacisku była równomierna na całej powierzchni roboczej. Obok niego może być umieszczony pojemnik na wodę z detergentem oraz drugi na brudną wodę. W mniejszych modelach mogą się one znajdować na prowadnicy. Objętość zbiornika wynosi zwykle 10 l. Im większa maszyna, tym więcej wody ze środkiem myjącym może jednorazowo używać.

Głowica szorowarki jest osadzona na kółkach, żeby łatwiej można było prowadzić maszynę. Podwójne prowadnice lub pojedyncza rączka mają rękojeść, na której znajdują się przyciski do obsługi urządzenia.

Do użytku domowego wystarczy prosta szorowarka jednotarczowa.

Zmiatarki ręczne. Nowy wymiar czyszczenia nawierzchni
Szorowarka do podłóg
Autor: Kärcher Szorowarka BDS 33/180 jednotarczowa. Cena 3337 zł

Szorowarka profesjonalna

Na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych szorowarek o znacznie wyższych cenach, które mogą być sporym obciążeniem dla budżetu domowego. To profesjonalne maszyny o budowie kompaktowej, w których w jednej zwartej obudowie ukryto całe wyposażenie albo rozbudowane kombajny myjące samojezdne, w których operator siedzi za kierownicą. Są wśród nich szorowarki jedno- lub dwutarczowe. Można nimi w ciągu godziny umyć setki metrów kwadratowych powierzchni. Jedne prowadzi się za pomocą rączki wysuwanej z obudowy, inne są samojezdne.

Szorowarka do podłóg
Autor: Kärcher Szorowarka profesjonalna BD 50/60 C Ep Classic. Cena 10 926 zł

Ile kosztuje szorowarka do podłóg

Szorowarka do podłóg jest znacznie droższa od mopów elektrycznych. W cenie 3000-4000 zł można znaleźć wiele niezbyt dużych szorowarek do użytku domowego. Maszyny myjące kosztują 5000-10 000 zł, szorowarki samojezdne nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Szorowarka do podłóg
Autor: Nilfisk Szorowarka Nilfisk SC 100 jednotarczowa. Cean 4399 zł

Wynajem szorowarki do podłóg

Zamiast wykładać dużą sumę pieniędzy na urządzenie myjące, można je wynająć. Są firmy, które oferują taką usługę wraz z dostarczeniem szorowarki na miejsce i poinstruowaniem w kwestii obsługi. Szorowarkę można wynająć nawet na 1 dzień, więc jeśli wcześniej przygotujemy w domu powierzchnie do szorowania, wielkie porządki możemy sprawnie przeprowadzić.