Mop elektryczny - wygodne urządzenie do mycia podłogi

2020-12-22 14:38

Mycie podłogi to jedna z bardziej męczących prac domowych. Mop elektryczny może cię w tym wyręczyć.

Mop elektryczny
Autor: Kärcher Mycie podłogi mopem elektrycznym to wielka wygoda

Mop elektryczny to urządzenie, które pozwoli umyć podłogę bez zamoczenia i zabrudzenia sobie rąk. Nie trzeba się też przy tym schylać. Mopy elektryczne wyglądają podobnie jak mop parowy lub odkurzacz pionowy. Są wysokie i zaopatrzone w rączkę, więc wygodnie prowadzi się je po podłodze. Mop elektryczny można wykorzystać do mycia podłóg wykończonych różnymi materiałami, np. płytkami ceramicznymi, deskami, panelami, wykładziną. Znajdziemy też modele łączące funkcję odkurzacza z mopem, które poradzą sobie ze śmieciami i zabrudzeniami na podłodze. Na rynku są nawet roboty sprzątające z funkcją mopowania. Mop elektryczny wymaga zasilania energią, która będzie pobierana przewodowo albo z akumulatora.

Spis treści

  1. Budowa mopa elektrycznego
  2. Galeria: mop elektryczny - modele i ceny
  3. Jak pracuje mop elektryczny
  4. Sprawdź, zanim kupisz mop elektryczny
  5. Jak wybrać mop elektryczny

Budowa mopa elektrycznego

Mop elektryczny przypomina odkurzacz pionowy. Ma wysoką rączkę, na której są zamocowane zbiornik na czystą i brudną wodę (może on też być jeden, ale z podziałem). Część przeznaczona na czystą wodę zawsze jest większa, ponieważ jej część pozostanie na wilgotnej, umytej podłodze. Wybierając mop elektryczny, trzeba sprawdzić pojemność zbiorników. Jeśli w domu, w którym mieszkają 2-3 osoby są posadzki drewniane i mało się brudzi, wystarczą zbiorniki o pojemności odpowiednio 400 i 200 ml. W domu z liczną rodziną i zwierzakami pożyteczny może być mop elektryczny o zbiornikach o pojemności około 1 l. Na rękojeści znajdują się przełączniki umożliwiające uruchomienie odpowiednich trybów pracy oraz wyłączenie urządzenia. Najważniejsza część to głowica z myjkami obrotowymi. Są to najczęściej walce obracające się wokół osi poziomej lub tarcze obracające się wokół osi pionowej, na które nakłada się myjki z mikrofibry.

Galeria: mop elektryczny - modele i ceny

Jak pracuje mop elektryczny

W odróżnieniu od mopów parowych mopy elektryczne nie generują wysokiej temperatury. Myją podłogę przez jej zmoczenie wodą ze środkiem czyszczącym, a następnie wycieranie różnego rodzaju padami z jednoczesnym zbieraniem zabrudzeń. Potem zasysają brudną wodę do zbiornika. Umyta podłoga jest wilgotna i bardzo szybko schnie.

Najlepiej szukać mopa elektrycznego, który ma rozbudowane tryby pracy. To pozwoli dostosować warunki mycia do stopnia i rodzaju zabrudzeń. Każdy tryb pracy wiąże się z ilością podawanej wody oraz prędkością obrotową padów, która może wynosić od 200 do 600 obrotów na minutę. Do posadzki drewnianej wystarczy mniejsza ilość wody i wolniej obracające się myjki. Zabrudzona podłoga z gresu będzie wymagać intensywniejszego mycia z większą ilością wody. W razie konieczności usunięcia uporczywych plam można włączyć tryb Power albo Boost.

Zamiatarka dobrej jakości - zamiast sprzątania miotłą
Mop elektryczny
Autor: Teesa Głowica robocza z dwoma padami obrotowymi i podświetleniem LED

Sprawdź, zanim kupisz mop elektryczny

Oto dane, które dobrze jest znać przed kupnem mopa elektrycznego

  • sposób zasilania,
  • moc i prędkość obrotowa,
  • pojemność zbiorników,
  • wielkość głowicy,
  • rodzaj podłoży,
  • liczba i rodzaj padów,
  • funkcje pracy,
  • waga urządzenia.
Mop elektryczny
Autor: RoboExpert W mopie elektrycznym ważna jest możliwośc manipulacji rączką, żeby wjechać głowicą w dowolne miejsce

Jak wybrać mop elektryczny

Mopy elektryczne różnią się budową, oferowanym stopniem czyszczenia podłóg i wygodą obsługi. Z tym wiąże się ich cena. Znajdziemy proste mopy elektryczne za 400-500 zł i takie za 1000-2000 zł. Przede wszystkim musimy zastanowić się, co będzie dla nas wygodniejsze.

  • Z kablem czy bezprzewodowy

Mop elektryczny przewodowy ma określoną długość kabla zasilającego. Im dłuższy będzie, tym lepiej. Mop elektryczny bezprzewodowy jest wygodny, bo nie trzeba uważać na sprzęty i meble w sprzątanym pomieszczeniu, że kabel się gdzieś zaplącze. Modele tego typu różnią się długością pracy na jednym ładowaniu. Może to być tylko 20 minut lub nawet 60 minut, co pozwoli umyć 50 albo 150 m2 podłogi.

  • Moc i prędkość obrotowa

Mopy elektryczne umożliwiające tylko wytarcie podłogi z kurzu wilgotną myjką mogą mieć małą moc i liczbę obrotów 200 na minutę. Żeby umyć porządnie zabrudzoną podłogę z gresu, a nawet wciągnąć zabrudzenia potrzeba większej mocy I 500-600 obrotów na minutę.

  • Pojemność zbiorników

Zbyt małe pojemniki na wodę ze środkiem czyszczącym spowodują konieczność przerywania pracy i wymiany wody. Znajdziemy mopy elektryczne ze zbiornikami o pojemności 400 ml i takie z ponadlitrowymi.

  • Waga urządzenia

Mop elektryczny jest dość lekki i łatwo nim manipulować. Znajdziemy takie ważące tylko 2 kg. Najbardziej rozbudowane osiągają wagę ponad 5 kg.

Mop elektryczny
Autor: Kärcher Pady walcowe z myjkami z mikrofibry
  • Wielkość głowicy

Od jej wymiaru zależy rozmiar (czasem też liczba) padów używanych do sprzątania. Znajdziemy mopy elektryczne o głowicy szerokiej na około 20 cm i takie, które mają ponad 30 cm. Szeroka głowica pozwoli szybko myć wielkie powierzchnie, ale może być trudna w manewrowaniu w małych, gęsto umeblowanych pomieszczeniach. Giętka głowica pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

  • Możliwe tryby pracy

Do mycia podłogi w mieszkaniu, w którym jest niewiele zabrudzeń, głównie kurz, wystarczy mop elektryczny o prostej myjce i jednym trybie pracy. Gdy w grę wchodzi mycie poważnie zabrudzonych podłóg z różnych materiałów, lepiej wybrać urządzenie oferujące więcej funkcji mycia i wyposażone w kilka rodzajów padów. Znajdziemy mopy elektryczne umożliwiające jednoczesne zbieranie zanieczyszczeń, więc nie trzeba odkurzać podłogi przed myciem. Są też mopy, które mają funkcję zasysania rozlanych płynów.

  • Liczba i rodzaj padów

Jeśli dobrze dobierzemy pady, będziemy wygodnie myć podłogi. Mogą to być pady w postaci płaskiej myjki pracującej ruchami obrotowymi. Wygodne są pady nakładane na walce obrotowe. W mopach elektrycznych pracować może 1 pad albo nawet 4. Kupując mop, sprawdźmy, ile kompletów oferuje producent razem z urządzeniem i czy można je potem dokupić za rozsądną cenę.

  • Wygoda działania

Podstawową funkcją zapewniającą łatwe sprzątanie jest możliwość położenia rączki, żeby móc wjechać padem pod meble. Mop z ramieniem teleskopowym o regulowanej wysokości będzie wygodny, jeśli w domu sprzątają osoby o różnym wzroście. Mop może być wyposażony w led-y podświetlające pole pracy czy listwę zbierającą zanieczyszczenia z padów, określony typ pozwala czyścić zakamarki i narożniki. Najwyżej zautomatyzowane mopy elektryczne mogą mieć wskaźniki braku wody albo zapełnienia zbiornika na brudną wodę. Program automatycznego czyszczenia urządzenia sprawi, że nie będziemy musieli go myć po każdym użyciu.

Kuchnia sprzed lat. Czy wiesz co to jest?

Pytanie 1 z 10
Małdrzyk to:
Nasi Partnerzy polecają