Odkurzacz samojezdny. Jaki wybrać? Co trzeba wiedzieć przed zakupem

2020-12-30 11:01
Odkurzacz samojezdny
Autor: Zeegma Odkurzacz samojezdny regularnie używany pozwoli utrzymać czyste podłogi w domu

Puszczenie odkurzacza samojezdnego na podłogę i podziwianie, jak kurz i zanieczyszczenia z niej znikają bez naszego wysiłku to jedna z większych przyjemności. Jak wybrać odkurzacz samojezdny.

Odkurzacz samojezdny to spełnienie marzenia o tym, żeby nie trzeba było codziennie sprzątać podłóg. To jedna z najbardziej uciążliwych czynności domowych. Nieustannie wnosimy piasek do domu, na podłodze osiada kurz unoszący się w powietrzu, zwierzaki domowe zostawiają sierść i swoją porcję piasku, podczas prac domowych zawsze jakieś śmieci wylądują na podłodze. Trzeba to na bieżąco sprzątać. Odkurzacz samojezdny może to zrobić za nas. Zobaczmy, jakie wyposażenie powinien mieć odkurzacz, który warto wybrać.

Odkurzacz samojezdny
Autor: Menuett Na spodzie odkurzacza samojezdnego znajduje się wałek oraz szczotki zbierające śmieci

Spis treści

 1. Odkurzacz samojezdny: najważniejsze zalety
 2. Jak pracuje odkurzacz samojezdny
 3. Odkurzacz samojezdny: bateria i ładowarka
 4. Odkurzacz samojezdny: pilot i kilka trybów pracy
 5. Odkurzacz samojezdny: czujniki
 6. Funkcja wirtualna ściana
 7. Odkurzacz samojezdny: pojemnik na śmieci
 8. Odkurzacz samojezdny: filtrowanie powietrza
 9. Odkurzacz samojezdny: cena

Odkurzacz samojezdny: najważniejsze zalety

 • urządzenie akumulatorowe,
 • sterowanie pilotem lub smartfonem,
 • kilka trybów pracy do wyboru,
 • czujniki pomagające w pracy,
 • sprzątanie pod meblami,
 • zbiornik bezworkowy,
 • filtr.
Odkurzacz samojezdny
Autor: Raven Odkurzacz samojezdny Smart Cleaner EOA001. Cena 899 zł

Jak pracuje odkurzacz samojezdny

Odkurzacz automatyczny to dość płaskie i najczęściej okrągłe urządzenie, które po uruchomieniu jeździ po podłodze i zbiera z niej okruchy, sierść zwierząt, piasek, kurz. Jego siła ssąca jest znacznie mniejsza niż klasycznych odkurzaczy. Sprząta dzięki szybko obracającym się rolkom i szczotkom umieszczonym na jego spodzie, których zadaniem jest zebranie zanieczyszczeń. W centralnej części znajduje się gumowa rolka (albo rolki), która, obracając się, zagarnia zanieczyszczenia. Bliżej krawędzi są umieszczone wirujące szczotki pracujące jak śmigła (jedna lub dwie). Ich zadaniem jest wygarnianie śmieci z zakamarków wzdłuż krawędzi i skierowanie ich pod odkurzacz, gdzie zostaną zassane. Odkurzacz samojezdny omija przeszkody, bo ma czujniki je wykrywające. Objeżdża dookoła meble, donice z kwiatami, a przy okazji ich nie uszkodzi, ponieważ na krawędziach ma gumowe uszczelki. Ponieważ jest płaski i niski (wysokość mniej więcej 8 cm), może wjechać pod większość mebli i tam posprzątać. Może być wyposażony w różne czujniki, żeby zoptymalizować jego pracę.

Odkurzacz samojezdny
Autor: Roomba Odkurzacz samojezdny Roomba i7 został opracowany z myślą o sprzątaniu sierści zwierząt. Cena 2000 zł

Odkurzacz samojezdny: bateria i ładowarka

Odkurzacze samojezdne to urządzenia akumulatorowe, co pozwala uniknąć kłopotu z plączącym się albo za krótkim kablem zasilającym. W zestawie jest odkurzacz oraz ładowarka czasem rozbudowana jako stacja dokująca, którą podłącza się do zasilania, żeby naładować akumulator. Proces ładowania baterii trwa kilka godzin, za to potem urządzenie może pracować od 30 do 120 minut bez doładowywania. Najnowocześniejsze odkurzacze samojezdne w razie wyczerpywania się baterii potrafią same dojechać do stacji dokującej i rozpocząć doładowanie, żeby po przerwie dokończyć sprzątanie.

Odkurzacz samojezdny
Autor: Menuett Odkurzacz samojezdny Smart z ładowarką. Cena 400 zł

Odkurzacz samojezdny: pilot i kilka trybów pracy

Odkurzacz samojezdny jest urządzeniem automatycznym, ma zaprogramowane przez producenta kilka trybów pracy, które można uruchamiać pilotem. Zależnie od potrzeb można włączyć funkcję odkurzania małej powierzchni, przejazdów po zygzaku albo wzdłuż krawędzi. Można zmienić ustawienia pracy w zależności od tego, jak wykończoną powierzchnię, chcemy odkurzać. Najnowocześniejsze odkurzacze samojezdne potrafią zapamiętać rozkład pomieszczenia, jego urządzenie i wcześniejszy sposób sprzątania, żeby zoptymalizować pracę i później samodzielnie sprzątać. Mają zaawansowane aplikacje, które obsługuje się za pomocą smartfona. Odkurzanie pomieszczeń można zaprogramować na każdy dzień tygodnia o określonej porze.

Jaki odkurzacz piorący? Odkurzacz z funkcją prania!

Odkurzacz samojezdny: czujniki

Ponieważ odkurzacz samojezdny jest rodzajem robota pracującego automatycznie, musi być wyposażony w czujniki, które sprawią, że będzie działał bezpiecznie dla ścian i sprzętów domowych oraz dla siebie. Warto sprawdzić, jakie czujniki ma urządzenie, które chcemy kupić. Oto najpopularniejsze rozwiązania:

 • czujnik antykolizyjny - odkryje przeszkodę, np. ścianę, mebel, posłanie psa, i zmieni kierunek poruszania się urządzenia,
 • czujnik krawędzi – reaguje, gdy urządzenie zbliża się do krawędzi podłogi przy schodach, dzięki temu można je bezpiecznie użytkować na poddaszu,
 • czujnik wysokości – pozwala pokonać niski próg I pracować w pomieszczeniach o różnym poziomie podłogi,
 • czujnik śmieci – widzi, gdzie są okruchy, drobiny śmieci i w pierwszej kolejności tam kieruje urządzenie,
 • czujnik zabrudzonych miejsc - wykrywa mocniej zabrudzone miejsca i włącza tryb intensywny, żeby w tym miejscu pracować dłużej, aż do usunięcia brudu.
 • czujnik odległości - dzięki niemu urządzenie sprawniej porusza się po pomieszczeniu,
 • czujnik przeciw zaplątaniu się w kable - pozwala uniknąć zaplątania się w kable i frędzle dywanów.
Odkurzacz samojezdny
Autor: Electrolux Odkurzacz samojezdny Pure i9. Cena 3000 zł

Funkcja wirtualna ściana

Zwykle chcemy dotrzeć odkurzaczem w każdy zakamarek, ale gdy pracuje za nas urządzenie samojezdne bywa, że wolelibyśmy, żeby ominął pewne obszary. W tej sytuacji przydaje się funkcja "Wirtualna ściana". To moduł emitujący wiązkę podczerwieni, która sprawia, że odkurzacz dalej nie wjedzie i na przykład ominie grupę kwiatów ustawionych na podłodze albo miski na wodę i karmę dla psów. Do jednych odkurzaczy samojezdnych można dokupić taki moduł, inne są w niego wyposażone fabrycznie.

Odkurzacz samojezdny: pojemnik na śmieci

Wybierając odkurzacz automatyczny trzeba liczyć się z tym, że ma on zdecydowanie mniejszy pojemnik na śmieci niż w tradycyjnych odkurzaczach. Nie używa się worków. Zwykle jest to pojemnik o objętości mniej więcej 0,5 l, więc trzeba go często opróżniać. Najnowsze rozwiązanie to odkurzacz samojezdny, który potrafi sam opróżnić pojemnik na śmieci do większego worka znajdującego się w stacji dokującej. Śmieci są zasysane przewodem umieszczonym wewnątrz obudowy.

Jeśli szukasz nowego odkurzacza, przeczytaj też:

Odkurzacz samojezdny
Autor: Roomba Kolorem zielonym zaznaczono drogę, którą smieci są zasysane do większego worka w stacji dokującej odkurzacza Roomba Xi7

Odkurzacz samojezdny: filtrowanie powietrza

Każdy odkurzacz musi być wyposażony w filtr powietrza, które przechodzi przez urządzenie. Zwykle są w nich stosowane filtry kratkowe, które można wytrzepać i umyć z kurzu. Najprostsze odkurzacze samojezdne mają papierowe filtry kratkowe o różnym stopniu filtracji. Najlepsze modele odkurzaczy samojezdnych są wyposażone w wysokiej klasy filtr HEPA. To element dający najlepszy efekt oczyszczania powietrza.

Odkurzacz samojezdny
Autor: Electrolux Zestaw szczotek i filtrów do odkurzacza samojezdnego Pure i9

Odkurzacz samojezdny: cena

Ceny odkurzaczy automatycznych są bardzo zróżnicowane zależnie od ich zaawansowania technologicznego. Za najprostszy model odkurzacza samojezdnego można zapłacić około 500 zł, najdroższe odkurzacze samojezdne, wyposażone w liczne czujniki i aplikacje na smartfon, kosztują nawet 5000 zł. Bardzo dużo urządzeń znajdziemy w przedziale 2000-3000 zł. Warto porównać ich wyposażenie oraz dostępne funkcje, żeby dopasować odkurzacz samojezdny do swoich potrzeb.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE