Sposoby na myszy w domu - jak się ich pozbyć

2020-12-07 16:49
Myszy w domu
Autor: z prywatnego archiwum Jesienią myszy chcą zamieszkać razem z nami w domu. Jak je do tego zniechęcić?

Najlepszym sposobem na myszy jest kot, ale nie każdy chce lub może go mieć. Podpowiadamy jakie są inne sposoby na myszy, które pozwolą się ich pozbyć z domu.

Myszy żyją obok nas, ponieważ dostarczamy im pożywienia oraz zapewniamy schronienie. Właściciele domów mogą zauważyć, że przed jesienią myszy starają dostać się pod ich dach, żeby tam bezpiecznie przezimować. Myszy i szczury robią nocami hałas, brudzą i plądrują spiżarnie. Niestety, myszy w domu to nadjedzone produkty spożywcze, przykry zapach i odchody pozostawione w różnych miejscach. W walce z myszami można zastosować różne sposoby – jedne mają na celu ich odstraszenie, żeby wyniosły się z naszego domu. Ostatecznością jest ich zabicie.

Spis treści

  1. Jak nie wpuścić myszy do domu
  2. Sposoby na myszy - galeria
  3. Jak odstraszyć myszy roślinami
  4. Odstraszacze myszy i innych gryzoni
  5. Pułapki klejowe na myszy
  6. Pułapki na myszy
  7. Trutka na myszy
  8. Co warto wiedzieć o myszach
  9. Jak wyłożyć trutkę na myszy

Jak nie wpuścić myszy do domu

Najprostszą drogą dla myszy są otwarte drzwi wejściowe, tarasowe oraz brama garażowa. Te sprytne stworzenia wypatrzą odpowiednią chwilę, żeby przemknąć się do domu. Ale jeśli nawet w tych sytuacjach będziemy czujni, myszy mogą dostać się do domu przez szpary lub dziury nie tylko w części przyziemia, ale nawet w okolicy dachu, w podbitce. Dlatego ważne jest sprawdzenie, czy nie ma tam nawet małych szczelin i ich zatkanie. Warto sprawdzić zwłaszcza ocieplenie, czy myszy nie uwiły sobie w nim gniazda i nie penetrują dalej naszego domu.

Sposoby na myszy - galeria

Jak odstraszyć myszy roślinami

Żeby zniechęcić myszy można zastosować metody naturalne. Myszy nie lubią zapachu niektórych roślin, więc dobrze jest posadzić je blisko domu albo mieć na tarasie. Tu można wymienić zielone liście pomidorów, miętę, dziewannę, rumianek, oleander. Wrotycz rośnie powszechnie na łąkach i nieużytkach. Ma bardzo charakterystyczny, silny zapach. Wyłożenie suchego ziela wrotycza ponoć zniechęca myszy do tego kierunku.

Kret, nornice i inne szkodniki ogrodowe: jak je wypłoszyć?

Odstraszacze myszy i innych gryzoni

Prostsze i może skuteczniejsze okażą się środki techniczne. W sklepach znajdziemy odstraszacze na myszy, szczury, kuny i inne gryzonie. Działają one ultradźwiękami, których nie lubią te zwierzęta. Zakres ultradźwięków jest dobrany tak, żeby oddziaływały ona na zwierzęta, których chcemy się pozbyć, ale nie był szkodliwy ani dokuczliwy dla nas i naszych zwierząt domowych.

Przeczytaj też:

Kuna domowa na poddaszu: jak ją odstraszyć >>>

Odstraszacze na myszy mogą emitować ultradźwięki o różnej częstotliwości podzielone na pasma odpowiadające osobnym trybom pracy, np. 20-30, 14-41 lub 8-41 kHz. Dodatkowo mogą emitować migające światło stroboskopowe oraz sygnały elektromagnetyczne wywołujące mikrodrgania. To wszystko ma sprawić, że pobędziemy się mysz z domu. Odstraszacze są podłączane do sieci lub zasilane z baterii.

Myszy w domu
Autor: Pest-X-Repel Pest-X-500. Odstraszacz myszy i innych gryzoni. Cena 98 zł

Pułapki klejowe na myszy

Jeśli chcemy złapać myszy, ale ich nie zabić, możemy rozłożyć w domu, garażu, na strychu lepy na gryzonie. Taka pułapka jest zaopatrzona w przynętę zapachową, np. orzechową, oraz bardzo mocny klej. Gdy stworzenie wejdzie na lep, żeby popróbować przysmaku, zostanie unieruchomione przez klej. Jeśli będziemy często kontrolować takie pułapki, możemy wynieść złapane myszy do ogrodu albo lasu i pozwolić im dalej żyć.

Myszy w domu
Autor: Ratimor Ratimor. Pułapka klejowa na myszy, szczury. Cena 8 zł

Pułapki na myszy

W pułapkę możemy łapać myszy tak, żeby je zabić, albo tak, żeby je schwytać i wynieść z domu. Te pierwsze mają prosty mechanizm sprężynowy z klapką, która po jej zwolnieniu w momencie zjedzenia przynęty uderza mysz w kark i zabija. Żywołapka to pudełko z małym otworem, w którym można umieścić przynętę. Jeśli mysz do niej wejdzie, zamyka się zapadka w otworze i mamy intruza.

Poznaj też sposoby na inne szkodniki w domu i ogrodzie:

Myszy w domu
Autor: Odstraszacze.pl Żywołapka na myszy. Cena 14 zł

Trutka na myszy

Trutka na myszy to rozwiązanie ostateczne, kiedy chcemy zdecydowanie rozprawić się z tymi gryzoniami. Trutka to preparat nasycony środkiem gryzoniobójczym. Mogą być w niej zastosowane różne substancje chemiczne zależnie od producenta. Dodatkowo jest ona nasycona zapachem wabiącym myszy. Znajdziemy trutkę w postaci granulek, pasty, kostek, płynu, a nawet pianki. Trutkę w postaci stałej wykłada się  w różnych miejscach. Trującym płynem można nasączyć kawałki chleba posmarowane np. masłem orzechowym. Piankę możemy zastosować, żeby zamknąć lub zmniejszyć światło dziur, przez które przechodzą myszy. Pozostanie ona na ich sierści, a podczas mycia się myszy ją zjedzą.

warto wiedzieć
Mysz polna

Autor: Gettyimages

Mysz polna

Co warto wiedzieć o myszach

Mysz polna żyje w ogrodach, sadach, na łąkach i polach, na brzegach lasów i zarośli. Jest szaro- lub żółtaworuda z ciemną pręgą wzdłuż grzbietu i białym spodem ciała. Jej tułów z głową ma 10-12 cm długości, a ogon – około 8 cm. Żyje do 1,5 roku. Buduje długie, proste nory położone płytko pod powierzchnią ziemi. Samica rodzi 3-4 razy w roku po 2-9 młodych.

Mysz zaroślowa żyje w lasach, parkach, sadach i ogrodach. Jest żółtawobrunatna, z białawym spodem ciała. Ma duże uszy i długie, wąskie stopy. Jej tułów z głową ma 8-10 cm długości, a ogon około 8 cm. Żyje do 1,5 roku. Kopie głębokie nory z 2-3 otworami wylotowymi, które można rozpoznać po małych kopczykach piasku. Długość nory z gniazdem dochodzi do 1 m. Samica rodzi 2-4 razy w ciągu roku po 2-8 młodych.

Nornik polny żyje na łąkach i nieużytkach, na brzegach lasów, w szkółkach drzewek, a także w ogrodach. Ma krępe ciało, krótką głowę i tępo zakończony pysk. Jest żółtawobrunatny lub żółtawoszary, a boki, brzuch i stopy ma jasnoszare. Jego ciało zwykle ma długość 9-11 cm, ogon około 3 cm. Nornik żyje zwykle od 2-4,5 miesięcy, często w koloniach. W ciągu życia samica rodzi 6-7-krotnie po 4-9 młodych w miocie. Samce i samice opiekują się potomstwem swoim i obcym, zatem śmierć rodziców nie pociąga za sobą śmierci młodych. Nornik żeruje w promieniu około 15 m wokół nory. Nie zapada w sen zimowy. Pod śniegiem buduje tunele z ziemi i trawy. Część norników przenosi się do drewnianych zabudowań w ogrodach (gdzie mogą rozmnażać się też zimą). Latem nornik jest aktywny od wieczora do rana, zimą żeruje za dnia. Jest najliczniej występującym i najgroźniejszym szkodnikiem wśród gryzoni.

Myszy w domu
Autor: Ratimor Trutka na myszy w kostkach. Cena 25 zł/1 kg

Jak wyłożyć trutkę na myszy

Trutkę na myszy należy wyłożyć w miejscach, gdzie szczególnie często znajduje się ślady bytowania tych gryzoni lub gdzie są one bardzo obfite. Problemem jest wyłożenie trutki tak, żeby nie zaszkodzić kotom i psom. Zamiast wysypywać granulki albo kostki na gazecie, w misce albo brytfannie, możemy zastosować specjalne karmniki deratyzacyjne. To zamykane na kluczyk pojemniki z dwoma niedużymi otworami, przez które przejdą tylko myszy lub szczury. Trutkę wyłożoną w otwartych pojemnikach należy zabezpieczyć tak, żeby nie dostał się do niej pies, kot lub świnka morska. Dobrze jest także informować gości lub sąsiadów, że stosuje się trutkę na myszy.

Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają