Jak usunąć gumę do żucia z ubrania, dywanu, kanapy, podłogi - sprawdzone sposoby
Przedstawiamy sprawdzone sposoby na usuwanie gumy do żucia z ubrania, dywanu, czy kanapy. Wyjaśnimy, jak usunąć gumę do żucia na zimno i na gorąco.
Gumę do żucia zna każdy z nas. Balonowa, owocowa lub o smaku miętowym. W formie listków lub drażetek. W tubkach, w pastylkach, w kulkach, lizakach albo w cukierkach. Niestety już niejednemu przytrafiło się wdepnąć w gumę do żucia lub pechowo przykleić ją do ubrania, mebla lub dywanu. Przedstawiamy skuteczne, domowe sposoby na usuwanie gumy do żucia.
Już w Starożytności mastyks, czyli pachnąca żywica pozyskiwana z kory drzewa gumowego Pistacji kleistej (Pistacia lentiscus) używana był do czyszczenia zębów i odświeżania oddechu.
Guma do żucia dla człowieka ma wiele zdrowotnych zalet. Żucie jej zmniejsza napięcie nerwowe, przez co redukuje stres, utrzymuje prawidłową higienę jamy ustnej i zapobiega próchnicy zębów. Poprawia trawienie, w razie potrzeby pomaga spalić zbędne kalorie i rzucić palenie papierosów.
Niestety guma do żucia ma silne właściwości przylegania do różnych powierzchni i wolno ulega rozkładowi. Ze względu na fakt, że guma do żucia jest produkowana z syntetycznych produktów, gdy raz się do czegoś przyklei, dość trudno się jej potem pozbyć.
Co zwiera guma do żucia
Aby skutecznie radzić sobie z przyklejoną gumą do żucia, warto wiedzieć, z czego jest wyprodukowana. Aby dobrze się ją żuło, każda guma do żucia zawiera bazę gumową. Jest ona niestrawna i nierozpuszczalna w wodzie, dlatego gdy przylgnie do jakiejś powierzchni trudno ją zmyć. Guma do żucia zawiera także żywicę syntetyczną bądź naturalną (guma arabska), która utrzymuje jednolitą i zwartą konsystencję. Guma arabska jest nierozpuszczalna w etanolu, eterze i olejach, słabo w glicerolu.
Dodatkowo w gumie znajdują się wypełniacze, np. węglan wapnia, konserwanty m.in. butylowany hydroksytoluen (BHT) czy butylowany hydroksyanizol (BHA), zapewniające długą datę przydatności do spożycia. Znajdziemy w niej także syntetyczne środki zmiękczające, np. oleje, glicerynę oraz substancje słodzące - cukier lub bezcukrowe słodziki, tj. ksylitol, aspartam. W składzie gumy do żucia obecne są również substancje glazurujące, takie jak wosk carnauba i aromaty sztuczne bądź naturalne nadające jej smak.
W zależności od producenta, każda marka gumy do żucia ma swoją własną, niepowtarzalną recepturę. Jej wytwórca osiąga pożądany stosunek miękkości i elastyczności przy użyciu różnych baz gumowych. Najbardziej charakterystyczną cechą gumy do żucia jest jej konsystencja, która w czasie żucia, pod wpływem temperatury przechodzi z półtwardej w elastyczną i ciągliwą.
Obecnie na skalę przemysłową w laboratoriach zakładów chemicznych guma do żucia produkowana jest z mieszaniny hydrofobowych polimerów - poliizobutylenu czyli niezwulkanizowanej syntetycznej gumy, octanu winylu – m.in. składnika lakierów, klejów oraz plastyfikatorów, żywic i wypełniaczy do produkcji, których wykorzystuje się substancje ropopochodne. Niechcący połknięta może spowodować niestrawność.
Poliizobutylen wykazuje odporność na działanie kwasów, zasad, alkoholi, estrów oraz ketonów, jest mało odporny na działanie czynników utleniających i węglowodorów. Octan winylu jest trudno rozpuszczalny w wodzie, ale za to dobrze rozpuszczalny w alkoholu i eterze.
Jak usunąć gumę do żucia: sprawdzone sposoby
Świeża guma do żucia, która przylgnie do materiału lub przedmiotu, jest z początku trudna do usunięcia, ciągnie się i lepi do wszystkiego. Zaczekajmy zatem z jej usunięciem do momentu gdy zastygnie. Nie pierzemy od razu tkaniny, do której przykleiła się guma do żucia. Gorąca woda zmiękczy gumę i ta zacznie się przyklejać także do rąk.
Do zeskrobania zaschniętej gumy do żucia przyda się łyżka, drewniana lub plastikowa szpatułka. Usuniemy ją także paznokciem lub nieostrą stroną noża. Niewskazane jest natomiast używanie ostrych przedmiotów, które mogą uszkodzić przedmiot lub tkaninę.
Jak usunąć plamy po gumie do żucia z ubrania
W zależności od składu gumy do żucia, po jej usunięciu z ubrania, pozostaje czasem plama. Aby ją wywabić, wypierzmy tkaninę w ciepłej wodzie z rozpuszczonym szarym mydłem, płynem do mycia naczyń, płatkami mydlanymi, z płynem lub proszkiem do prania. Ubranie pierzemy ręcznie lub w pralce zgodnie z zaleceniami producenta materiału. Gdy mamy do czynienia z uporczywą plamą po gumie do żucia, rozprowadzone mydło pozostawmy na chwilę na plamie, aby lepiej zadziałało.
Przeczytaj też:
Sposoby na wykorzystanie Coca-Coli w domu >>>
Tłuste plamy po gumie do żucia usunie ekologiczne mydło galasowe, alkohol izopropylowy i benzyna ekstrakcyjna. Nie używajmy silnych rozpuszczalników chemicznych. Przed zastosowaniem wybranego środka sprawdźmy jego działanie w niewidocznym miejscu na materiale.
Usuwanie gumy do żucia na zimno
Wraz ze spadkiem temperatury polimery zawarte w gumie do żucia stają się twardsze i mniej elastyczne, a po osiągnięciu temperatury zeszklenia robią się kruche. Jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów na usunięcie gumy do żucia jest jej zamrożenie. Jeśli guma przywarła do powierzchni większego przedmiotu, obłóżmy ją kostkami lodu. Lód skutecznie obniży temperaturę i spowoduje stwardnienie gumy. Jeśli guma przykleiła się do mniejszego przedmiotu, włóżmy go do zamrażarki. Po kilkunastu minutach guma do żucia zamarznie i wtedy usuniemy ją bez problemu za pomocą tępej strony noża lub plastikowej łopatki.
Czytaj także:
- Jak wyczyścić żelazko >>
- Jak czyścić baterie łazienkowe >>
- Jak wyczyścić okap kuchenny >>
- Jak usunąć plamy z kawy >>
- Jak usunąć wosk >>
Aby usunąć gumę do żucia z drewnianych powierzchni lub z dywanu należy ją najpierw schłodzić. Aby powierzchnia nie zniszczyła się pod wpływem wilgoci wkładamy kostki lodu do plastikowej, strunowej torebki i przykładamy do gumy na około 10-15 min. Następnie przy użyciu plastikowej szpatułki delikatnie usuwamy.
Usuwanie gumy do żucia z ubrania na gorąco
Wysoka temperatura pomoże pozbyć się gumy do żucia z ubrania. Jeśli materiał, do którego przykleiła się guma można prasować - użyjmy żelazka.
- Jak usunąć gumę do żucia żelazkiem
Ustawiamy temperaturę żelazka na średni poziom i wyłączmy generowanie pary. Na desce do prasowania rozkładamy materiał, z którego będziemy usuwać gumę, a na nim ręcznik papierowy, większą kartkę białego papieru lub pergamin, do którego guma przyklei się pod wpływem działania wysokiej temperatury żelazka. Delikatnie prasujemy miejsce, przeciągając żelazko tam i z powrotem kilka razy, aż guma do żucia rozpuści się i przylgnie do papieru. Uwaga! Zbyt wysoka temperatura żelazka stopi gumę, która trwale przylgnie do materiału lub może przykleić się do żelazka.
Jeśli na metce np. delikatnych firanek jest informacja, że nie można ich prasować, w zamian do usuwania gumy do żucia użyjmy parownicy do ubrań.
- Jak usunąć gumę do żucia suszarką
Innym sposobem na usunięcie gumy do żucia jest potraktowanie jej gorącym strumieniem powietrza z suszarki do włosów. Ciepłe powietrze sprawi, że konsystencja gumy do żucia zmieni się, dzięki czemu będzie ją można łatwiej usunąć.
Przeczytaj też:
Sposoby na plamy z żywicy - jak je usunąć? >>>
Przedmioty wytrzymałe na wysoką temperaturę, np. wyroby szklane można zanurzyć w garnku z dużą ilością wody i gotować do momentu, aż guma do żucia całkiem rozpuści się pod wpływem wysokiej temperatury. Następnie wrzątek wylewamy i myjemy dokładnie przedmiot wodą z płynem do mycia naczyń.
Chemiczne usuwanie gumy do żucia
Do usunięcia gumy do żucia mogą także posłużyć rozpuszczalniki chemiczne takie jak: heksan, benzyna lakowa, toluen, eter, a także nafta, aceton i terpentyna. Uwaga! Nafta jest łatwopalna, a aceton może odbarwić materiał, do którego przykleiła się guma do żucia.