Sposoby na plamy z żywicy - jak je usunąć?

2020-07-03 12:05
plamy z żywicy usuwanie
Autor: Gettyimages Domowe sposoby usuwania plam są skuteczne i tanie. Na plamy sprawdzi się m.in. talk, mydło, masło, sól, ocet spirytusowy

Poznaj domowe sposoby na usuwanie plam z żywicy. Żywica nie jest łatwa do wywabienia. Klei się do rąk, a na odzieży pozostawia trudne do usunięcia plamy. Istnieją jednak sprawdzone sposoby walki z takimi zabrudzeniami.

Spacerując po lesie czy pracując na działce przy obróbce świeżego drewna lub obsadzając choinkę możemy łatwo poplamić się wypływającą z drzewa żywicą. Żywica to gęsta, nierozpuszczalna w wodzie bezpostaciowa lub częściowo krystaliczna mieszanina nielotnych związków organicznych. Ta naturalna, bakteriobójcza substancja skutecznie zasklepia zewnętrzne uszkodzenia drzewa, umożliwia regenerację rośliny oraz chroni rośliny przed owadami i patogenami. Żywicę pozyskuje się z żywych drzew lub ze ściętych drzew, konarów i igliwia. Wykorzystywana jest w farmakologii, do wyrobu farb i lakierów kosmetyków, tworzyw sztucznych.

Żywica bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach roślinnych oraz zwierzęcych, które w reakcji z roztworami zasad ulegają hydrolizie do gliceryny i mydeł.

Czym usunąć plamy z żywicy

Do usunięcia plamy z żywicy potrzebne będą:

 • zamrażarka lub kostki lodu
 • olejek z drzewa herbacianego, terpentyna
 • benzyna ekstrakcyjna, alkohol etylowy, aceton, denaturat
 • talk, mydło, sól, ocet spirytusowy
 • patyczek kosmetyczny do czyszczenia uszu, waciki kosmetyczne
 • papierowy ręcznik, gaza, szmatka

Usuwanie plam z żywicy olejkiem z drzewa herbacianego

Po mechanicznym usunięciu żywicy z tkaniny w tym miejscu pozostanie plama. Aby taką plamę z żywicy usunąć  przygotujmy papierowy ręcznik lub ściereczkę, którą umieszczamy pod poplamionym miejscem, tak aby nie zatłuścić drugiej warstwy ubrania.

Naturalny olejek z drzewa herbacianego (dostępny w aptekach i sklepach zielarskich), który nie niszczy i nie odbarwia tkanin, należy nałożyć bezpośrednio i precyzyjnie na resztki żywicy patyczkiem kosmetycznym do uszu. Trzeba to zrobić bardzo delikatnie, by nie zatłuścić materiału wokół.

Przeczytaj też:

Kawałkiem ręcznika papierowego lub bibułki delikatnie usuwamy rozpuszczone resztki żywicy i olejku dociskając kilkakrotnie papier do materiału. Papier powinien wchłonąć tłuszcz. Dodatkowo powierzchnie materiału odtłuszczamy wacikiem nasączonym alkoholem etylowym lub benzyną ekstrakcyjną. W przypadku delikatniejszych tkanin, aby usunąć pozostałości olejku i żywicy należy przetrzeć zaplamione miejsce spirytusem lub octem.

Usuwanie plam z żywicy: pranie

Od razu po usunięciu plamy z żywicy pierzemy ubranie ręcznie lub w pralce wybierając cykl i temperaturę prania zgodnie z zaleceniami producenta. Im temperatura prania wyższa tym większa szansa na usunięcie plamy. Test wybranego rozpuszczalnika przeprowadzamy zawsze w mało widocznym miejscu tkaniny. W przypadku, gdy plama z żywicy nadal jest widoczna, powtórzmy cały proces.

Przeczytaj też:

Jak prać i co oznaczają symbole prania na metkach >>>

Usuwanie plamy z żywicy z ubrań z włókien naturalnych i syntetycznych

Jeżeli pobrudziliśmy ubranie wykonane z włókna naturalnego do plamy z żywicy przyłóżmy szmatkę nasączoną odrobiną terpentyny, acetonem lub spirytusem, mieszaniną spirytusu i terpentyny lub denaturatem rozcieńczonym z wodą. Plamę z żywicy usuwamy bardzo delikatnie, nie pocierając zbyt długo. Następnie pierzemy ubranie. Aceton czy zmywacz do paznokci może powodować odbarwienia. W przypadku włókna syntetycznego do usuwania plamy z żywicy użyjmy 96% spirytusu zmieszanego z terpentyną. Po przetarciu plamy ubranie od razu upierzmy w letniej wodzie z proszkiem do prania.Plam po żywicy na jedwabiu i innych materiałach delikatnych nie usuwamy samodzielnie!

Usuwanie żywicy za pomocą talku

 • Spód ubrania, na którym jest plama z żywicy, posypujemy talkiem.
 • Wierzch tkaniny w miejscu plamy przecieramy szmatką namoczoną w acetonie, benzynie ekstrakcyjnej lub miksturze z terpentyny oraz denaturatu.
 • Natychmiast pierzemy ubranie ręcznie lub w pralce w odpowiedniej temperaturze zgodnie z informacjami podanymi na metce.

Usuwanie plamy z żywicy masłem i olejem

Plamy z żywicy można usunąć także za pomocą masła.

 • Odrobiną masła smarujemy plamę z żywicy.
 • Posmarowaną masłem plamę zostawiamy na 1,5-2 godzin.
 • Następnie nacieramy plamę z żywicy szmatką lub wacikiem kosmetycznym nasączonym roztworem soli i amoniaku (na 1 łyżkę soli dajemy 4 łyżki amoniaku).
 • Następnie pierzemy ubranie.

Żywicę z karoserii samochodu czy mebli ogrodowych świetnie usunie olej jadalny, tłuszcze zwierzęce lub tłusty krem. Warstwę tłuszczu nakładamy bezpośrednio na żywicę i pozostawiamy na kilka godzin. Zmywamy dokładnie miękką gąbką.

Usuwanie plam z żywicy na skórze, włosach i sierści zwierząt

Pozostałości żywicy na rękach rozpuści masło, zmywacz do paznokci, wysokoprocentowy spirytus. Resztki żywicy ze skóry zmyjemy mydłem glicerynowym. Oklejone żywicą włosy lub sierść zwierzęcia smarujemy masłem, oliwą z oliwek lub tłustym balsamem. Kiedy żywica zmięknie należy delikatnie wyczesać włosy lub sierść a następnie umyć je dedykowanym szamponem.

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE