Sposoby na plamy z żywicy - jak je usunąć?

2020-07-03 12:05

Poznaj domowe sposoby na usuwanie plam z żywicy. Żywica nie jest łatwa do wywabienia. Klei się do rąk, a na odzieży pozostawia trudne do usunięcia plamy. Istnieją jednak sprawdzone sposoby walki z takimi zabrudzeniami.

plamy z żywicy usuwanie
Autor: Gettyimages Domowe sposoby usuwania plam są skuteczne i tanie. Na plamy sprawdzi się m.in. talk, mydło, masło, sól, ocet spirytusowy

Spacerując po lesie czy pracując na działce przy obróbce świeżego drewna lub obsadzając choinkę możemy łatwo poplamić się wypływającą z drzewa żywicą. Żywica to gęsta, nierozpuszczalna w wodzie bezpostaciowa lub częściowo krystaliczna mieszanina nielotnych związków organicznych. Ta naturalna, bakteriobójcza substancja skutecznie zasklepia zewnętrzne uszkodzenia drzewa, umożliwia regenerację rośliny oraz chroni rośliny przed owadami i patogenami. Żywicę pozyskuje się z żywych drzew lub ze ściętych drzew, konarów i igliwia. Wykorzystywana jest w farmakologii, do wyrobu farb i lakierów kosmetyków, tworzyw sztucznych.

Żywica bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach roślinnych oraz zwierzęcych, które w reakcji z roztworami zasad ulegają hydrolizie do gliceryny i mydeł.

Czym usunąć plamy z żywicy

Do usunięcia plamy z żywicy potrzebne będą:

  • zamrażarka lub kostki lodu
  • olejek z drzewa herbacianego, terpentyna
  • benzyna ekstrakcyjna, alkohol etylowy, aceton, denaturat
  • talk, mydło, sól, ocet spirytusowy
  • patyczek kosmetyczny do czyszczenia uszu, waciki kosmetyczne
  • papierowy ręcznik, gaza, szmatka

Usuwanie plam z żywicy olejkiem z drzewa herbacianego

Po mechanicznym usunięciu żywicy z tkaniny w tym miejscu pozostanie plama. Aby taką plamę z żywicy usunąć  przygotujmy papierowy ręcznik lub ściereczkę, którą umieszczamy pod poplamionym miejscem, tak aby nie zatłuścić drugiej warstwy ubrania.

Naturalny olejek z drzewa herbacianego (dostępny w aptekach i sklepach zielarskich), który nie niszczy i nie odbarwia tkanin, należy nałożyć bezpośrednio i precyzyjnie na resztki żywicy patyczkiem kosmetycznym do uszu. Trzeba to zrobić bardzo delikatnie, by nie zatłuścić materiału wokół.

Przeczytaj też:

Kawałkiem ręcznika papierowego lub bibułki delikatnie usuwamy rozpuszczone resztki żywicy i olejku dociskając kilkakrotnie papier do materiału. Papier powinien wchłonąć tłuszcz. Dodatkowo powierzchnie materiału odtłuszczamy wacikiem nasączonym alkoholem etylowym lub benzyną ekstrakcyjną. W przypadku delikatniejszych tkanin, aby usunąć pozostałości olejku i żywicy należy przetrzeć zaplamione miejsce spirytusem lub octem.

Usuwanie plam z żywicy: pranie

Od razu po usunięciu plamy z żywicy pierzemy ubranie ręcznie lub w pralce wybierając cykl i temperaturę prania zgodnie z zaleceniami producenta. Im temperatura prania wyższa tym większa szansa na usunięcie plamy. Test wybranego rozpuszczalnika przeprowadzamy zawsze w mało widocznym miejscu tkaniny. W przypadku, gdy plama z żywicy nadal jest widoczna, powtórzmy cały proces.

Przeczytaj też:

Jak prać i co oznaczają symbole prania na metkach >>>

Usuwanie plamy z żywicy z ubrań z włókien naturalnych i syntetycznych

Jeżeli pobrudziliśmy ubranie wykonane z włókna naturalnego do plamy z żywicy przyłóżmy szmatkę nasączoną odrobiną terpentyny, acetonem lub spirytusem, mieszaniną spirytusu i terpentyny lub denaturatem rozcieńczonym z wodą. Plamę z żywicy usuwamy bardzo delikatnie, nie pocierając zbyt długo. Następnie pierzemy ubranie. Aceton czy zmywacz do paznokci może powodować odbarwienia. W przypadku włókna syntetycznego do usuwania plamy z żywicy użyjmy 96% spirytusu zmieszanego z terpentyną. Po przetarciu plamy ubranie od razu upierzmy w letniej wodzie z proszkiem do prania.Plam po żywicy na jedwabiu i innych materiałach delikatnych nie usuwamy samodzielnie!

Usuwanie żywicy za pomocą talku

  • Spód ubrania, na którym jest plama z żywicy, posypujemy talkiem.
  • Wierzch tkaniny w miejscu plamy przecieramy szmatką namoczoną w acetonie, benzynie ekstrakcyjnej lub miksturze z terpentyny oraz denaturatu.
  • Natychmiast pierzemy ubranie ręcznie lub w pralce w odpowiedniej temperaturze zgodnie z informacjami podanymi na metce.

Usuwanie plamy z żywicy masłem i olejem

Plamy z żywicy można usunąć także za pomocą masła.

  • Odrobiną masła smarujemy plamę z żywicy.
  • Posmarowaną masłem plamę zostawiamy na 1,5-2 godzin.
  • Następnie nacieramy plamę z żywicy szmatką lub wacikiem kosmetycznym nasączonym roztworem soli i amoniaku (na 1 łyżkę soli dajemy 4 łyżki amoniaku).
  • Następnie pierzemy ubranie.

Żywicę z karoserii samochodu czy mebli ogrodowych świetnie usunie olej jadalny, tłuszcze zwierzęce lub tłusty krem. Warstwę tłuszczu nakładamy bezpośrednio na żywicę i pozostawiamy na kilka godzin. Zmywamy dokładnie miękką gąbką.

Usuwanie plam z żywicy na skórze, włosach i sierści zwierząt

Pozostałości żywicy na rękach rozpuści masło, zmywacz do paznokci, wysokoprocentowy spirytus. Resztki żywicy ze skóry zmyjemy mydłem glicerynowym. Oklejone żywicą włosy lub sierść zwierzęcia smarujemy masłem, oliwą z oliwek lub tłustym balsamem. Kiedy żywica zmięknie należy delikatnie wyczesać włosy lub sierść a następnie umyć je dedykowanym szamponem.

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja
Nasi Partnerzy polecają